Мадонна і Зюганов пліч-о-пліч із Рішельє

Справжнім Клондайком для любителів історії стали популярні серії «След в истории» та «Исторические силуэты», які вже майже три роки випускає видавництво «Фенікс» з Ростова-на-Дону. Воно при підготовці низки томів співробітничає також і з харківським видавництвом «Фоліо».

Наклад книг невеликий (від 5 до 11 тисяч примірників), тому багатьох найменувань вже не знайти. Серії стали своєрідною історичною енциклопедією. Раніше ми були майже позбавлені можливості знайомитися з серйозними історичними дослідженнями. Хіба що Дюма, Дрюон і Пікуль заповнювали уми радянських громадян, але хоч як дивися, це квазіісторія, котра часто нічого не має спільного з реальністю, а ще гірше — подає її зі спотвореннями.

Звичайно ж, дослідження, опубліковані у вищеназваних серіях, написано авторами різного ступеня обдарування. Не обійшлося і без загравання з не дуже вибагливою аудиторією — на потребу дня випущено такі томи: «Мадонна», «Том Круз» і навіть «Лебідь» з «Явлінським». Але, як відомо, попит народжує пропозицію. Вдумливих читачів більше цікавлять, я сподіваюся, діячі минулого — кардинал Рішельє, Марія Медічі, Цезар Борджіа та інші.

Співробітник видавничого відділу видавництва «Фенікс» Ілля Жилявич на запитання кореспондента «Дня» про те, чи звернуть нарешті в Ростові-на-Дону увагу на видатних діячів української історії, сказав, що зараз у них у роботі праця якогось московського історика Шубіна про Нестора Махна. І. Жилявич говорить про те, що українські автори поки що не співробітничали з ними. На його думку, Богдан Хмельницький чи Іван Мазепа цілком вписуються в концепцію серій. Зараз же у «Феніксі» працюють над такими томами: «Зюганов», «Скорцені» і «Великі битви та полководці». Хоч як це дивно, але вереснева криза не поховала видавничу справу в Росії. Так, «Фенікс» примудряється випускати до 30 найменувань книг у місяць і не тільки з історії, а й юриспруденції, медицини, програмування... Що ж нам пропонують українські книговидавці в галузі історичної науки? «День» запрошує їх до серйозної розмови.