Загроза не лише для України, а й для ЄС

Боротьба навколо будівництва Північного потоку-2 триває

Російський геополітичний проект Північний потік-2 знову в центрі уваги світової спільноти, адже одіозний обхідний трубопровід, схоже, все ще має шанси бути добудованим.
    Усе – через нову позицію США. Білий дім продовжує вважати Північний потік-2 поганою ідеєю для Європи. Однак сваритися із європейцями, а особливо Німеччиною – не хоче. Американці запровадили нові санкції проти російських компаній і суден. Та обмеження не зачепили безпосередньо оператора газопроводу - компанію NordStream 2 AG - та її очільника Маттіаса Варніга.
     Тим часом росіяни заявили про відновлення робіт із прокладання труб у німецьких водах. А тамтешня преса заявляє, що добудову одіозного проекту уже нічого не зупинить. Та фахівці заспокоюють: шанси є. І Україна здатна ними скористатися.

«Я не думаю, що настав час для паніки й констатацій на зразок «все пропало». Зовсім ні. Після певного етапу м’якого варіанту санкційного режиму може настати більш жорсткий період – в залежності від поведінки Росії. Можливо, на це і робиться ставка», - вважає президент Центру глобалістики «Стратегія ХХІ» Михайло Гончар.

Поведінка Росії й справді дає цілу низку підстав для посилення санкцій. Останньою краплею цілком може стати примусова посадка пасажирського літака компанії «Ryanair» у Мінську і арешт білоруського опозиціонера Романа Протасевича. Після затримання журналіста ЄС готує персональні та економічні санкції проти Білорусі. Вони можуть торкнутися і транзиту російського газу територією країни. Експерти також переконані: до резонансного викрадення може бути причетний і Кремль. Тому нові обмеження проти «Північного потоку-2» доцільними вважає Велика Британія.

«Ця ситуація з Білоруссю, з арештом, піратством, можна сказати, в авіаційному просторі, яке явно не обійшлося без ФСБшників Росії, дає нам додатковий аргумент насправді, щоби закликати наших міжнародних партнерів – і європейських, і американських – для зупинки Північного потоку-2», - переконана уповноважена по роботі з органами державної влади, міжнародними та іноземними організаціями Федерації роботодавців нафтогазової галузі Світлана Заліщук.

Україна обов’язково використає всі шанси на зупинку Північного потоку-2. Бо це – питання не лише економічного, а й геополітичного та безпекового масштабу, переконаний голова правління НАК «Нафтогаз України» Юрій Вітренко. Державна компанія доклала чимало зусиль, аби санкції проти газогону в США ухвалили як закон. Тепер завдання – домогтися максимального їх застосування.

«Ми зараз сподіваємося, що з новими підходами, які ми зараз будемо застосовувати, і з новою командою в Нафтогазі, яку ми посилюємо, якраз ми зможемо домогтися того, що все ж таки дієві санкції будуть застосовані», - наголошує Юрій Вітренко.

Рішення Білого дому не накладати санкції на оператора газогону у Конгресі розкритикували республіканці та значна частина демократів. Законодавці назвали позицію Байдена «подарунком для Кремля». І закликали адміністрацію президента переглянути рішення. Більше того - 14 республіканців зареєстрували у Конгресі законопроект про відновлення обмежень проти усіх учасників будівництва трубопроводу без винятків. Найближчим часом українці зустрінуться з американськими конгресменами, аби переконати їх посилити тиск на Білий дім.

Можливо, американці хочуть відтермінувати завершення будівництва Північного потоку-2 до зміни ситуації у Німеччині після парламентських виборів. Особлива ставка – на партію зелених, яка є противником газогону.

«Хитрість нинішньої тактики адміністрації Байдена полягає в тому, щоб з одного боку показати, що вони діють інакше, ніж Трамп. А з іншого боку – потягнути час до німецьких парламентських виборів, коли виникне нова коаліція», - пояснює Михайло Гончар.

Так само вважає і посол України у Німеччині Андрій Мельник.

«Зелені чітко дали зрозуміти, що вони проти «Північного потоку-2». Вони не можуть поступитися цією позицією, не втративши авторитету. Вільні демократи виступають за запровадження мораторію на будівництво трубопроводу. Думки членів ХДС розділилися з цього питання. Але противників стає все більше, і для нас Північний потік – 2 ще не закінчений», – розповів дипломат в інтерв’ю виданню Berliner-Zeitung.

То ж шанси таки поховати трубопровід на дні Балтійського моря є. І Україна обов’язково скористається ними. Наступні місяці, на думку фахівців, стануть вирішальним в боротьбі проти Північного потоку-2.

КОМЕНТАРІ

Юрій Вітренко

Голова правління НАК «Нафтогаз України»:

Боротьба з Північним потоком-2, з його добудовою, є пріоритетним напрямком для Нафтогазу. Національна задача України - зробити усе можливе, щоб Північний потік-2 не був добудований. На жаль, протягом останніх 2-3 місяців ми бачимо певну пробуксовку щодо застосування дієвих санкцій з боку США. Ми зараз шукаємо підходи, як надати цьому процесу нової динаміки, враховуючи зміни у адміністрації США. Ми хочемо, щоб нова адміністрація Байдена застосовувала можливості американського законодавства, які надав конгрес США.

Ці можливості, на жаль, досі не були використані. Не були накладені санкції на швейцарську компанію  NordStream 2 AG, відкриту для реалізації цього проекту, а також на Маттіаса Варніга, який є ключовою дійовою особою з реалізації цього проекту. Ми зараз сподіваємося, що з новими підходами, які ми плануємо застосовувати, а також з новою командою Нафтогазу, яку ми посилюватимемо, якраз вдасться досягти того, що санкції буде застосовано. Сподіваємося, що для цього не запізно.

Це постійний процес, не потрібно розслаблятися ні на хвилину. Старі підходи виявилися не дуже ефективними. Посиливши команду, яка займатиметься протидією Північному потоку-2, ми сподіваємося протягом кількох місяців побачити позитивну динаміку. Також сподіваємося, що те, що ми втратили протягом останніх кількох місяців, не є надто серйозними та остаточними втратами.

Північний потік-2 - це загроза не тільки для України, але й для Європи, для всього цивілізованого світу. Саме в цьому ми переконуємо міжнародних партнерів. Будемо обговорювати, як надати нової динаміки застосуванню санкцій. Як зробити так, щоб нова адміністрація змінила своє рішення щодо винятків для найбільш дієвих аспектів накладання санкцій.

Розраховуємо, що вдасться донести: цей проект - не про економіку, він, насамперед, про безпеку та геополітику. Росія хоче розділити цивілізований світ, вбити клин у Європу. З цим потрібно боротися. Небезпека у тому, що Північний потік-2 є геополітичною зброєю Кремля. Сподіваюся, що міжнародні партнери теж це будуть розуміти.

Віталій Щербенко

Голова Федерації роботодавців нафтогазової галузі:

Допоки росіяни не транспортуватимуть Північним потоком-2 перші кубометри газу, шанси зупинити проект безумовно залишаються. І ми маємо ними скористатися.

Ставки занадто високі: один з двох маршрутів зрештою залишиться порожнім. А буде це Північний потік-2 чи українська ГТС – залежить від результатів нашої боротьби. Тому ми спільно з західними партнерами продовжуємо домагатися термінових і дієвих санкцій.

Нинішня ситуація вимагає рішучих і швидких дій. Адже пом’якшити наслідки після введення в експлуатацію Північного потоку-2 буде вже неможливо. Транспортування російського газу через Україну – це значний стримуючий фактор російської агресії проти нашої держави. І ніщо не допоможе захистити Україну, як і всю Європу, від агресії Росії краще, аніж зупинка Північного потоку-2.