Низка постачальників знизила річні ціни на газ

Завдяки роботі в рамках Балансуючої групи Нафтогазу

27 жовтня газопостачальні компанії опублікували свіжі цінники на «блакитне паливо» для побутових споживачів (населення). Їх традиційно оновлюють щомісяця. Однак 5 місяців поспіль річні базові ціни майже не змінювалися, адже підвищувати їх компанії не могли через умови фіксованих тарифних планів, а знижувати заважали рекордні ціни на газ на європейському ринку.

Проте, за даними традиційного огляду інформаційно-консультаційного центру ГазПравда, станом на ранок 27 жовтня свої листопадові цінники знизили одразу 7 газопостачальних компаній. У підсумку рейтинг найвигідніших пропозицій змінився й тепер стартує з 7,799 грн за кубометр.

Найнижчу ціну – 7,799 грн за куб – запропонувала компанія Енерджі Трейд Груп (ETG). Лише на 0,001 грн більше – 7,80 грн за куб – просить компанія Neogas. Далі йдуть Евода Трейд КП Луцькводоканал (7,88 грн за кубометр), Черкасигаз Збут і Уманьгаз Збут (7,89 грн за кубометр).

Газопостачальна компанія Нафтогаз України запропонувала традиційні 7,96 грн за кубометр.

Таку саму ціну виставили Газпостачсервіс і Тернопільоблгаз Збут. Крім того, стільки ж платитимуть і ті споживачі, яким газ тимчасово продає постачальник «останньої надії» (ПОН). За рішенням уряду, в жовтні та листопаді ціна в ПОНу становитиме саме 7,96 грн за куб.

Решта компаній виставили цінники від 7,98 до 13,5 грн за кубометр.

Найвищі цінники на газ – 13,5 грн за куб – пропонують Житомирська обласна енергопостачальна компанія та Херсонська обласна енергопостачальна компанія.

Однак загалом більшість компаній встановила ціни до 9 грн за кубометр.

«Уперше за пів року низка компаній знизила базову річну ціну на газ для побутових споживачів газу. Одразу 7 газопостачальників скоригували свої річні цінники. Найменша знижка на кубометрі склала 48 копійок, а найбільша сягнула аж 2 гривень. Такі зміни стали можливі завдяки старту роботи ринку в рамках Балансуючої групи НАК «Нафтогаз України», - констатує начальниця Центру правової підтримки споживачів газу ГазПравди Юлія Чеберяк.

Нагадаємо, з жовтня практично весь сегмент постачання газу населенню працює в складі Балансуючої групи НАК «Нафтогаз України». Компанії в її складі купують газ у Нафтогазу за однаковою ціною - 7,42 грн за кубометр.

«Це - критичний елемент безпеки постачання газу населенню, при чому без прямого державного регулювання на кшталт ПСО (покладання спеціальних зобов’язань)», - наголосив голова правління НАК «Нафтогаз України» Юрій Вітренко.

Важливо, що за ціною 7,42 грн за куб постачальники отримуватимуть тільки ті обсяги, які справді споживають їхні побутові споживачі. Відбори для населення ідентифікуватимуть завдяки індивідуальним ЕІС-кодам домогосподарств. Отже, постачальники не зможуть перепродавати отримане «блакитне паливо» промисловості.

Контракти в рамках Балансуючої групи діятимуть до травня - так само як і річні ціни для побутових споживачів. Це дозволить гарантувати достатні обсяги газу для населення протягом усього опалювального сезону та безпеку постачання ресурсу за фіксованими цінами.

До речі, переваги інструменту фіксованих річних цін відзначають і наші європейські партнери.

Зокрема, директор Секретаріату Енергетичного Співтовариства Янез Копач переконаний, що запровадження довгострокових продуктів для споживачів на ринку газу було мудрим рішенням України для протидії енергетичній кризі, що охопила ринки Європейського Союзу через агресивні дії Росії.

«Ми всі є свідками безпрецедентної енергокризи, що стосується цінових піків на газ та використання палива як зброї. Чи намагаються нас спонукати до відмови від декарбонізації чи принципів функціонування ринку? На мою думку, так. І це означає, що ми повинні лише посилювати ці напрямки. Посилення прозорості, нейтралізація спекулятивної поведінки, імплементація принципів корпоративного управління, відмова від зайвих втручань, захист споживача, - це найважливіші завдання на сьогодні. Не тільки Україна, але і Європейський Союз мають подумати про баланс у питаннях функціонування ринку. На мою думку, Україна вчинила дуже мудро, коли «Нафтогаз» узяв на себе усі коливання ринку, запропонувавши домогосподарствам та ТКЕ довгострокові контракти», - наголосив Янез Копач під час сьомого Українського газового форуму.

За його оцінкою, Україна протягом останніх років зробила значний прогрес у газовому секторі. Це - відкриття оптового ринку, успішні ринкові послуги оператора газосховищ, збільшення ліквідності, уникнення сценарію нульового транзиту, відокремлення Оператора ГТС, скасування ПСО для домогосподарств і ТКЕ.

А в майбутньому Україна має всі шанси стати провідним газовим хабом ЄС. Але лише за умови, що іноземні компанії, що купують газ у Росії, інші видобувні компанії РФ, а також експортери газу з Центральної Азії примусять Росію розблокувати транзит українською газотранспортною системою.

«Газпром продовжує блокувати використання української ГТС для інших компаній. Ми впроваджували європейське законодавство з великими зусиллями. Ми мали очікування: якщо Україна гратиме за європейськими правилами, то це дозволить нам відчувати всі переваги цих європейських правил. Тобто, ми мали б фактично стати одним з провідних газових хабів Європи, якби європейські правила діяли і на Газпром на території роботи Енергетичного співтовариства. Україна дотримується вимог законодавства ЄС, а Газпром - ні. І йому це сходить з рук», - констатував Юрій Вітренко.

За його словами, європейські інституції заплющують очі на очевидні порушення, на зловживання домінуючим становищем Газпрому, але страждає від цього сама ж Європа.

«Те, що Путін використовує газ як зброю, це не гіпотетичне припущення, а це реальність, у якій ми живемо. І останнім часом Путін сам про це каже європейським лідерам, які не хочуть це помічати. Він каже, що не дасть більше газу Європі, якщо не буде запущено «Північний потік-2», що очевидно не відповідає європейському законодавству», - відзначив Юрій Вітренко.

На його думку, виправити ситуацію можуть європейські компанії, що купують російський газ. Вони могли б отримувати його на кордоні Україна-Росія. Це також - інші добувні компанії Росії, окрім Газпрому, а також експортери з Центральної Азії, що мають величезні обсяги газу.

«Газ із Туркменістану, Казахстану, Узбекистану може транспортуватися через Україну, зберігатися в Україні», - наголосив глава Нафтогазу.