Лише ефективний власник здатен врятувати теплову енергетику

Нафтогаз готовий власним прикладом продемонструвати можливості ефективного управління ТЕЦ

Протягом останніх 30 років галузь теплоенергетики в Україні поступово занепадала. Її проблеми завжди відкладалися «на потім» і згадувалися лише напередодні опалювального сезону. Галузь отримувала дуже мало інвестицій. Замість того, щоб ставати привабливим активом, підприємства теплокомуненерго роками накопичували величезні борги. Це не могло не позначитися на стані об’єктів. Сьогодні ми змушені констатувати, що більшість підприємств ТКЕ в кращому випадку є морально застарілими, а в гіршому — критично зношеними.

Але може бути й інакше. Продемонструвати це на власному прикладі — одне із завдань, яке поставив перед собою державний «Нафтогаз України». У складі нашої групи виділений окремий дивізіон «Теплоенергетика», що покликаний формувати стратегічне бачення напрямку. Крім того, уже кілька років поспіль ТОВ «Нафтогаз Тепло», компанія у складі Групи Нафтогаз, управляє двома теплоелектроцентралями в Новояворівську та Новому Роздолі (Львівська область).

А нещодавно Уряд прийняв рішення щодо передачі  шести об’єктів теплоенергетики в різних регіонах України. Йдеться про Сєвєродонецьку, Одеську, Херсонську, Миколаївську, Дніпровську ТЕЦ та Криворізьку теплоцентраль. Із серпня цього року вони передані в управління нашої компанії, а до травня 2022 року також увійдуть у статутний фонд Нафтогазу.

Якщо говорити відверто, стану цих підприємств не позаздриш. Раніше вони управлялися Фондом державного майна України (ФДМУ). Але задача Фонду — продавати готові до приватизації підприємства, а не бути ефективним власником. Тож ФДМУ виконував саме ті функції, які й повинен. Тобто намагався знайти покупців для підприємств. Було кілька спроб продати ці об’єкти. Безуспішно. І це можна зрозуміти, адже підприємства, про які йдеться, набралися стільки боргів, що ні один з потенційних учасників аукціонів просто не приходив на конкурс. Який притомний інвестор буде вкладати кошти у, наприклад, Криворізьку теплоелектроцентраль? Якщо виставляти її на приватизацію, то йтиметься, у першу чергу, про безпосередній розрахунок з кредиторами. Тільки перед Нафтогазом ця ТЕЦ заборгувала 2,367 млрд грн, не враховуючи інших кредиторів. Це більше, ніж загальна вартість цієї теплоелектроцентралі. Що стосується інших об’єктів, то Дніпровська ТЕЦ боргує 1,157 млрд, Севєродонецька ТЕЦ — 1,389 млрд грн.

А разом усі ці шість підприємств на сьогодні заборгували Групі Нафтогаз 8,4 млрд грн. І тенденція була така, що борги тільки зростали б. Тобто ці об’єкти теплоенергетики продовжили б генерувати величезні збитки для нашої компанії.

Звісно, така сума виникла не за один рік. Борги копичилися поступово, з початку роботи цих підприємств. Вони відбирали певні обсяги природного газу, а потім не розраховувалися. І в останні кілька років ситуація стала зовсім критичною. Для прикладу, за позаминулий опалювальний сезон ці підприємства нанесли збитків Нафтогазу на суму 1 млрд грн. Але це не рекорд. Бо за минулу зиму шість цих ТКЕ примудрилися нанести 2,4 млрд грн збитків!

Це величезні кошти для України, ми не можемо просто їх втрачати. Ні Уряд, ні Нафтогаз не могли просто стояти осторонь і дивитися, як борги збільшуються з кожним роком. Хочу наголосити: Нафтогаз — національна компанія. Якщо хтось генерує перед нею борги, то вона недоотримує доходи. А це вже означає, що вона не перераховує додаткові надходження до бюджету. Тож, щоб заборгованість не зростала, а також для того, щоб уникнути кризових ситуацій у регіонах, щоб ми могли стало пройти опалювальний сезон, уряд прийняв рішення передати ці 6 ТЕЦ безпосередньо Нафтогазу. Це було найкращим рішенням. Адже, як я уже казав, у нас уже є позитивний досвід управління двома ТЕЦ і відповідні можливості.

Треба зазначити, що підприємства Новояворівська та Нового Роздолу дісталися нам за ще більш складних умов. Перш за все, задача ускладнювалася тим, що уряд звернувся до Нафтогазу з пропозицією розглянути можливість взяти участь у конкурсі з управління цими ТЕЦ у розпал опалювального сезону, наприкінці листопада. Уже були заморозки. Але ми взяли участь у конкурсі, перемогли. У результаті ми змогли забезпечити населення Новояворівська та Нового Роздолу — це 60 тисяч людей — теплом. Другий рік поспіль ми спокійно проходимо опалювальний сезон без ексцесів. Так само пройдемо і наступний опалювальний сезон, що стартує уже невдовзі.

Планово та виважено ми підійдемо і до нових об’єктів. Перш за все, необхідно пройти усі обов’язкові юридичні процедури, оскільки в кінцевому підсумку група має стати безпосереднім акціонером цих підприємств. 5 з них уже організовані у вигляді акціонерних товариств. А одна ТЕЦ, Севєродонецька, є державним підприємством. Вона пройде стадію корпоратизації, перетворення в акціонерне товариство. Потім її акції будуть передані напряму Нафтогазу.

Щодо боргів теплокомуненерго, то вони ні в якому разі не будуть просто списані. Ми почнемо з того, що проаналізуємо ці борги. А надалі з кожним кредитором та дебітором працюватимемо окремо.

Ці підприємства не матимуть якогось особливого привілейованого становища. З ними будуть укладені такі самі трирічні контракти на постачання газу, які Нафтогаз пропонує усім підприємствам теплокомуненерго України. У цих контрактах ціна газу для виробництва теплової енергії для населення співставна з минулими роками і становить 7,42 грн за кубометр. Тобто ціна газу в складі тарифу на тепло не зросла.

Але найголовніше питання, яке турбує наших споживачів — чи будуть вони з теплом, чи буде послуга теплопостачання якісною. Тут я можу дати чітку ствердну відповідь. Як новий власник та управитель, ми зобов’язуємося підтримувати ці об’єкти в належному стані, крім того, Нафтогаз готовий інвестувати кошти в модернізацію цих підприємств та інфраструктуру міст, де вони розташовані.

Відзначу, що з цими шістьма ТЕЦ ми матимемо навіть більше можливостей, ніж з ТЕЦ Новояворівська та Нового Роздолу. Справа в тому, що дві теплоелектроцентралі Львівщини на сьогодні не є власністю Нафтогазу, тому ми не маємо великої змоги інвестувати у них. Утім, ми підтримуємо ці ТЕЦ у сталому режимі. На сьогодні підготовка до опалювального сезону уже практично завершена. Усі регламентні роботи виконані. Тож опалювальний сезон пройде успішно, люди будуть із теплом.