МЕНЮ

Ціни впали

Богдан ДАНИЛИШИН, голова Ради Національного банку України
12 вересня, 2019 - 10:49
Чи збережеться позитивний інфляційний тренд у вересні?

Держстат України оприлюднив інформацію про споживчі ціни за серпень поточного року. Дехто радіє, дехто знижує плечима, читаючи чергове повідомлення і порівнює ціни в найближчому супермаркеті.

І все-таки подивимось, що нам говорить головне статистичне відомство країни. На споживчому ринку в серпні 2019 року порівняно з попереднім місяцем зафіксовано зниження цін на 0,3%. Базова інфляція в серпні 2019 року порівняно з попереднім місяцем становила «мінус 0,1%».

Із початку року споживча інфляція становила 2,7%, базова інфляція — 2,1%. У річному вимірі в серпні інфляція склала 9,0%.

У серпні інфляція формувалася переважно традиційними для цього місяця чинниками та діями окремих товаровиробників, адміністративний вплив на споживчу інфляцію був радше таким, що сприяв дефляції.

У серпні зафіксовано зниження споживчих цін по групі продуктів, які належать до соціально важливих. Так, продукти харчування та безалкогольні напої в цілому подешевшали на 0,3%. Зокрема, в серпні знизилися ціни на:

— фрукти — на 8,4%

— овочі — на 9,0%

Проте якщо порівнювати з липнем поточного року, в серпні дуже серйозно зросли ціни на «яйця» — на 39,2%.

По групі «одяг та взуття» в серпні зафіксовано зниження цін на 2,8% (одяг подешевшав на 1,5%, взуття — на 4,5%).

Відбулося зниження тарифів по групі «житло, вода, електроенергія, газ та інші види палива» — на 0,9%. Передусім це зумовлено зниженням тарифів на природний газ для населення на 4,5%.

Споживча інфляція за січень — серпень 2019 року порівняно з аналогічним періодом минулого року залишається на однозначній позначці — 9,0%.

Виходячи з структури індексу споживчих цін, за вісім місяців (з грудня 2018 року) найбільший внесок у споживчу інфляцію забезпечили зростання цін на:

— алкогольні напої та тютюнові вироби          — на 9,3%

— послуги зв’язку — на 7,9%

— послуги ресторанів та готелів — на 6,3%

Зафіксовано зменшення цін на природний газ на 23,3%.

У річному вимірі (серпень 2019 року до серпня 2018 року) найбільше підвищилися ціни на такі продукти та послуги:

— залізничний пасажирський транспорт         — на 25,8%

— овочі — на 32,9%

— хліб — 20,4%.

Водночас у серпні в річному вимірі зафіксовано зниження цін на яйця (на 7%) та природний газ (на 5,7%).

Загальна ситуація з динамікою споживчих цін в Україні впродовж двох третин 2019 року має відчутну тенденцію до покращення

Проте, з урахуванням можливого сезонного підвищення споживчої інфляції в жовтні-грудні, не має повної впевненості в тому, що буде досягнута пріоритетна мета НБУ щодо зниження споживчої інфляції до 5% ± 1 пп. у поточному році, як це визначено «Основними засадами грошово-кредитної політики на 2019 рік та середньострокову перспективу».

Серед ключових чинників немонетарного характеру, що можуть позитивно вплинути на інфляцію у вересні, слід зазначити такі:

— збереження високої сезонної пропозиції плодоовочевих товарів;

— очікуване збереження курсу гривні на поточному рівні;

— низькі світові ціни на природний газ (у серпні ціни на газ у Європі сягнули десятирічного мінімуму);

— стабільні світові ціни на нафту.

Серед ключових чинників немонетарного характеру, що можуть негативно вплинути на інфляцію у вересні, слід зазначити наступні:

— трансляція суттєвого підвищення цін виробників у споживчі ціни (в липні ціни виробників зросли на 3,6%);

— подорожчання квитків у приміському залізничному транспорті.