26 днів і «поле» сумнівів

Михайло АПОСТОЛ: Реформа мала б починатися з державних земель сільськогосподарського призначення

Легальна торгівля сільськогосподарською землею в Україні практично стала реальністю відтоді, як Верховна Рада ухвалила, а президент Володимир Зеленський підписав закон, що запускає ринок землі у роботу від дня завершення дії відповідного мораторію.
      Підписаний документ докорінно змінює землеустрій і фактично є «земельною конституцією» України, заявив Володимир Зеленський.
     До часу «Ч» лишилось вже менше місяця. Ринок землі відкриється з 1 липня 2021 року — разом зі зняттям мораторію на відчуження земель сільськогосподарського призначення. І чим ближче українці підходять до цієї дати, тим більше зростає градус інформаційного та політичного протистояння довкола українських чорноземів. Як вже писав «День», влада практично, провалила інформаційну кампанію щодо цієї реформи, чим, по суті, дала «пас» опозиції для здобуття підтримки українців.

Прогнози щодо майбутнього українських чорноземів, фактично, обросли різноманітними трактуваннями, страшилками і міфами. Повторювати їх не будемо. Наведемо лише факти.

Так, 1 липня в Україні буде знято мораторій на відчуження земель сільськогосподарського призначення.

Але про повноцінний ринок ще не йдеться. До 1 січня 2024-го набувати у власність земельні ділянки сільгосппризначення зможуть лише громадяни України, територіальні громади і держава.

До 1 січня 2030 року ціна продажу земельних ділянок сільськогосподарського призначення, виділених в натурі (на місцевості) власникам земельних часток (паїв), не може бути меншою за їхню нормативну грошову оцінку.

Відкриття ринку землі для юридичних осіб заплановано з 1 січня 2024 року. Купувати або в інший спосіб набувати у власність землі сільськогосподарського призначення зможуть лише ті компанії, учасниками й бенефіціарами яких є громадяни України.

Іноземцям і юридичним особам заборонено набувати у власність частки у статутному капіталі юридичних осіб, які є власниками земель сільськогосподарського призначення.

Банки зможуть набувати право власності на землю, але тільки у вигляді стягнення предмета застави за іпотечними договорами. Банки матимуть два роки на відчуження земельних ділянок, набутих ними через звернення стягнення.

Міжнародний валютний фонд називає земельну реформу однією з ключових умов продовження співпраці з Києвом.

В Україні налічують понад 40 мільйонів гектарів сільськогосподарських земель. Мораторій на продаж землі тривав із 2002 року. Заборонено продаж земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної і комунальної власності, а також відчуження земельних ділянок сільськогосподарського призначення, розташованих на тимчасово окупованих територіях України (крім передання їх у спадщину).

На думку колишнього аграрія та екс-нардепа, а нині радника Міністра МВС Михайла Апостола, земельну реформу в Україні необхідно починати з вирішення проблеми державних земель сільськогосподарського призначення, який кільканадцять мільйонів гектарів. 

«Як вирішити проблему державних земель с/г призначення, які знаходяться в постійному користуванні Міністерств, відомств, державних структур, підприємств, різноманітних громадських установ, спільних підприємств тощо? Частину, можливо, розпаюємо, частинувіддамо під ОСГ та ФГ, закриємо питання з учасниками АТО та іншими пільговиками згідно діючого законодавства, а що робити з рештою? А таких залишиться ще 7—8 мільйонів га, в тому числі біля 5 мільйонів гектарів використовуються без технічної документації, без присвоєного кадастрового номера. Їх ще чомусь називають землями, які вкрадені у держави», — дивується Апостол.

На його думку, для наведення ладу в земельних відносинах потрібна,в першу чергу:

• політична воля, адже зрозуміло, що на кін ставиться десятки мільярдів гривень недоотриманих поступлень в казну держави щорічно;

• закінчення проведення повної і об’єктивної інвентаризації цих земель;

• необхідні об’єктивні розрахунки і наукове обґрунтування щодо потреб у землях сільськогосподарського призначення, які знаходяться в постійному користуванні сотень збиткових держпідприємств та у всіх землекористувачів у структурі Кабміну.

• вся ця «зайва» та земля без правовстановлюючих документів має бути виставлена на продаж права оренди на відкритих і прозорих аукціонах А на перехідний період до проведення аукціонів на таку землю встановити оренду плату від 4 до 6 тисяч гривень за 1 гектар, в залежності від знаходження і природніх ризиків господарювання.

«Тож хто більше заплатить і надасть розрахунки, той і буде орендувати. Внаслідок проведених аукціонів в різних областях України орендна плата зростала в кілька разів від стартової, а ще більше — від ціни, яку платили до аукціону. Ось так мала б початися земельна реформа», — підсумував Михайло Апостол.

Але продаватися державна земля буде таки лише онлайн.

Вчора — 3 червня —  парламент розблокував підписання закону про онлайн-продаж землі.

Нагадаємо, до парламенту внесли сім постанов про скасування законопроекту № 2195, який дозволяє продавати державну землю на електронних аукціонах. Жодну з постанов нардепи не підтримали.

Таким чином, законопроект можуть направити на підпис спікеру Дмитру Разумкову і президенту України Володимиру Зеленському.

В Україні державну землю продаватимуть тільки онлайн. Верховна Рада 18 травня прийняла в другому читанні законопроект, яким дозволила продаж землі через інтернет на електронних аукціонах. «За» тоді висловилися 272 нардепа.

В тексті Закону йдеться, що вся інформація про аукціон, лоти, реєстрації, документи будуть доступні в режимі онлайн, але до завершення аукціону інформація про учасників є конфіденційною. У торгах можуть брати участь не менше двох осіб. Взяти участь зможуть і фермери. Гарантійний внесок становить 30% від стартової ціни. Торги проходитимуть у три раунди: один раунд — одне підвищення ставки. Мінімальний крок становитиме не менше 1% від стартової ціни лота.