Врятувати Бузький гард

Екологи та ветерани АТО проведуть акцію проти затоплення частини нацпарку через будівництво ГАЕС

Сьогодні, 21 квітня, на острові Гардовий, що на території національного парку «Бузький гард», відбудеться акція захисту та протесту водночас. Громадська організація «Асоціація учасників та інвалідів АТО» спільно з Національним корпусом вирішили провести попереджувальну акцію «Мене не вбив російський солдат, мене вбиває «Енергоатом».  Три ветерани АТО, що втратили на російсько-українській війні кінцівки, — ексзаступник міністра у справах ветеранів України Олександр Терещенко, керівник штабу «Протидія затопленню Бузького гарду» Олег Кравець та кавалер відзнаки «За пролиту кров» 1 ступеню Олександр Кротик будуть прикуті ланцюгами до острова. Таким чином ветеранська та екологічна спільнота Миколаївщини виступає проти проєкту добудови Ташлицької ГАЕС.

Як розповідають у Національному екологічному центрі України, Європейський Інвестиційний Банк (ЄІБ) збирається виділити 176 мільйонів євро для завершення будівництва Ташлицької ГАЕС потужністю 906 МВт, про що повідомляється на їхньому сайті. З цього приводу НЕЦУ надсилав звернення до представника банку, повідомляючи, що проєкт є екологічно небезпечним та потребує детального розгляду.

«У відповідь банк надав інформацію, що проєкт оцінюється, і що порушені у листі НЕЦУ питання щодо його довкільних, техногенних та соціальних ризиків будуть розглянуті в процесі перевірки проєкту на відповідність та узгодженість із чинним законодавством та нормативними актами ЄС та національними правилами, а також екологічними та соціальними стандартами ЄІБ, — додають у НЕЦУ. — У зв’язку із публікацією 8 квітня 2021 року звіту з ОВД даного проєкту Національний екологічний центр України 12 квітня 2021 року повторно звернувся до ЄІБ з метою отримання інформації щодо результатів оцінки банком проєкту добудови Ташлицької ГАЕС».

Річ у тім, що для добудови гідроакумулюючої станції треба підвищити рівень Олександрівського водосховища до позначки +20,7 м. Чим це небезпечно? Це загрожує  остаточним знищенням природно-заповідних територій та історико-культурних пам’яток (РЛП «Гранітно-степове Побужжя» та НПП «Бузький Гард», які входять у Смарагдову мережу Європи), а також унікального об’єкта культурної спадщини національного значення «Історичний ландшафт центру Буго-Гардівської паланки Війська Запорозького».

Тому природоохоронці та науковці намагаються захистити природні територій від затоплення. Про недоцільність та неможливість реалізації проєкту раніше зазначали і в Міністерстві захисту довкілля та природних ресурсів.