Українські науковці оприлюднили заяву щодо спроб утиску свободи слова

До редакції «Дня» надійшла публічна заява численної групи науковців, які обурені неадекватністю владної реакції  на численні факти викриття плагіату в наукових статтях багатьох тепер уже докторів наук. Публікуємо її без змін:

«Українська наука потерпає від багатьох речей. Але якщо на деякі, скажімо, критично низьке фінансування, вчені впливати майже не можуть, то багато інших залежать безпосередньо від них самих. Наприклад, дотримання правил доброчесності під час проведення досліджень та оприлюднення їх результатів.

Як відомо, останнім часом суспільство сколихнули розслідування численних випадків плагіату в наукових статтях і докторській дисертації Сергія Миколайовича Шкарлета, який з порушеннями процедури (за допомогою кнопкодавства, про що повідомляли депутати) був затверджений Верховною Радою України на посаду міністра освіти і науки, а також випадки захисту дисертацій з плагіатом у спецраді Д 79.051.04 Чернігівського національного технологічного університету («Чернігівська політехніка») – кандидатської Олега Міщенка та докторських дисертацій Аліни Пінчук (яка, до речі, сфальшувала свої публікації) та Олександри Сакун, через що серія публікацій отримала умовну назву «Фабрика фальшивих дисертацій в університеті Шкарлета». Більше того, плагіат було знайдено і в докторській дисертації голови цієї спецради – Вікторії Маргасової.

Про європейську реакцію на такі події в Україні можна лише мріяти. Замість позбавлення наукового ступеня та звільнення з посади ми отримали нового плагіатного міністра та судовий позов від пана Шкарлета до НАЗЯВО, комісія якого підтвердила плагіат в його роботах. Наслідком цього позову стала відмова НАЗЯВО взагалі розглядати дисертаційні справи на предмет плагіату.

Незважаючи на опубліковане викриття плагіату та фальсифікацій у дисертації А. Пінчук, МОН на чолі з С. Шкарлетом її затвердило.

Більше того, повноваження спецради Д 79.051.04, які мали добігти кінця в грудні 2020 р., міністерським наказом №946 від 22.07.2020 р. були подовжені до 15.05.2021, і скасовувати цей свій наказ МОН явно не збирається.

Але значно більше нас вразили намагання «героїв» публікацій закрити рота викривачам плагіату, позбавити їх можливості інформувати наукову спільноту про результати своєї роботи.

Так, 12–14 січня А. Пінчук, О. Сакун, О. Міщенко та В. Маргасова звернулися до адміністраторів серверу, на якому розміщений сайт http://false-science.ucoz.ua/ «Помилки та фальсифікації в наукових дослідженнях», з вимогою «удалить (заблокировать) данный сайт или же удалить информацию по указанным ссылкам…» на підставі того, що в публікаціях є «содержание, порочащее репутацию (клевета) с непроверенными и сфабрикованными данными».

Потім керівник патронатної служби МОН Сергій Захарін, обурений згадуванням його прізвища (а він був офіційним опонентом дисертації О. Міщенка), 15 січня також просить заблокувати сайт.

Тобто замість реакції, притаманній суспільству, в якому цінують інтелектуальну працю і ставляться з презирством до крадіжок інтелектуальної власності, ми маємо вимогу заблокувати сайт, на якому регулярно оприлюднюють факти плагіату, або видалити результати конкретних розслідувань. Щоб зберегти інформацію, адміністратору сайту довелося внести зміни в публікації, щоб уникнути згадування прізвищ плагіаторів, хоча все одно легко з’ясувати, про кого саме йде мова, і всі розуміють, що через це плагіат нікуди не зник, як і безвідповідальність наукових керівників, опонентів та членів спецради на чолі з В. Маргасовою.

Далі була пущена в хід «важка артилерія».

Міністр Шкарлет скористався послугами чернігівського адвоката Олександра Олексійовича Радченка, який 29 січня 2021 р. звернувся до адміністраторів серверу з «проханням видалити інформацію» на всіх сторінках сайту «Помилки та фальсифікації в наукових дослідженнях», де були опубліковані розслідування плагіату в роботах С. Шкарлета та його колишніх підлеглих з ЧНТУ. Підстава (цитуємо далі лист адвоката зі збереженням орфографії та пунктуації) – «вышеуказанные публикации на сайте содержат разглашение (распространение) персональных данных Шкарлета Сергея Николаевича и фото, на которых он изображен. Сайт, распространяя персональные данные Шкарлета Сергея Николаевича, допустил нарушение Постановления ЕС (Европейский Союз) 2016/679 – GDPR, ключевыми принципами которого являются законность, справедливость и прозрачность. Так, для сбора и использования данных в рамках GDPR должны быть легальные основания, ненарушение любых законов, открытость, честность от начала и до конца. Также, статья 14 Закона Украины «О защите персональных данных» от 01.06.2010 г. №2297/VI предусматривает, что распространение персональных данных без согласия субъекта персональных данных или уполномоченного им лица разрешается в случаях, определенных законом, и только (если это необходимо) в интересах национальной безопасности, экономического благосостояния и прав человека. Персональные данные, собраны с нарушением требований данного Закона, подлежат удалению или уничтожению в установленном законодательстве порядке (ч.3 ст.15 Закона Украины)… На основании выше изложенного, прошу Вас удалить все публикации, указанные в этом письме и фото, на которых изображен Шкарлет Сергей Николаевич». І далі він перелічує 16 публікацій, які треба видалити.

А що ж то за секретні «персональні дані» були оприлюднені в публікаціях на сайті? Це прізвище, ім’я, по батькові міністра, назва його дисертації, дані про захист, назви статей (тобто публічні дані) та порівняльні таблиці, що доводять масовий плагіат. Ані паспортних даних, ані адреси проживання там немає. А в публікаціях про плагіат Пінчук, Маргасової та інших згадується лише прізвище Шкарлета як колишнього ректора ЧНТУ (і це ж правдива інформація, не вигадана). І на підставі цього треба видалити ці публікації? Інформація про дисертації, керівників та опонентів – теж публічна.

Дуже дивують уявлення скаржників про те, за якими правилами треба згадувати прізвища та посади публічних осіб, і наскільки це є «персональними даними», що не підлягають розголошенню. Чому не можна скопіювати офіційне зображення міністра з сайту міністерства чи фото з публічного офіційного заходу, оприлюдненого в ЗМІ, або дисертантів з сайту їхнього університету з посиланнями на джерела? Тоді, мабуть, треба закрити прізвища всіх міністрів від суспільства, перенумерувати їх і потім в газетах і на телебаченні казати про них тільки «міністр №1», «міністр №2» тощо.

Але зазначимо, що якщо міністр руками найнятого адвоката хоче приховати очевидні факти плагіату в нього та в низки співробітників ЧНТУ, та мріє, щоб усі забули про їхні фальшиві дисертації, а вони виглядали академічно доброчесними вченими-економістами, і щоб з цим усім суспільство погодилося, то він глибоко помиляється. На наше глибоке переконання, боротьба з плагіатом – це також питання національної безпеки.

Вважаємо, що міністерським чиновникам треба виконувати вимоги Закону про освіту – боротися з шахраями від науки, а не зі свободою слова. І почати з себе.

 

Арбузова С. Б., чл.-кор. НАМНУ, доктор мед. наук, професор

Атамась Н. С., канд. біол. наук

Болдирєв О. І., канд. біол. наук

Ванєєва О. О., доктор фіз.-мат. наук, ст. н. с.

Войтенко Н. В., доктор біол. наук, професор

Габович О. М., доктор фіз.-мат. наук, ст. н. с.

Гаєв Є. О., доктор техн. наук, професор

Гардашук Т. В., доктор філос. наук, професор

Головач Ю. В., чл.-кор. НАНУ, доктор фіз.-мат. наук, професор

Дзеверин І. І., доктор біол. наук, ст. н. с.

Досенко В. Є., доктор мед. наук, професор

Дутка В. А., канд. техн. наук, ст. н. с.

Єгорченко І. А., канд. фіз.-мат. наук, ст. н. с.

Єфіменко Г. Г., канд. істор. наук, ст. н. с.

Золотарюк Я. О., доктор фіз.-мат. наук, ст. н. с.

Климчук О. Б., чл.-кор. НАНУ, доктор геол. наук, ст. н. с.

Корнєєв В. О., чл.-кор. НАНУ, доктор біол. наук, професор

Корпан Я. І., канд. біол. наук, ст. н. с.

Костюченко Ю. В., доктор техн. наук, ст. н. с.

Косяк О. В., доктор фіз.-мат. наук, ст. н. с.

Кузнєцов В. І., доктор філос. наук, професор, гол. н. с.

Кузнєцова Т. В., канд. екон. наук, доцент

Лаврентович О. Д., доктор фіз.-мат. наук, професор

Локтєв В. М., академік НАНУ, доктор фіз.-мат. наук

Любашенко В. В., доктор фіз.-мат. наук, ст. н. с.

Лютий Т. В., канд. фіз.-мат. наук, доцент

Малинич С. З., доктор фіз.-мат. наук, професор

Мельник Т. А., доктор фіз.-мат. наук, професор

Мриглод І. М., академік НАНУ, доктор фіз.-мат. наук

Панасенко Г. В., м. н. с.

Півень О. О., доктор біол. наук, ст. н. с.

Сененко А. І., канд. фіз.-мат. наук, ст. н. с.

Смірнов О. Ю., канд. біол. наук, ст. н. с.

Стасик О. В., доктор біол. наук, ст. н. д.

Таранець Р. М., доктор фіз.-мат. наук, ст. н. с.

Ткаченко В. І., доктор фіз.-мат. наук, професор

Трохимчук А. Д., доктор фіз.-мат. наук, пр. н. с.

Черніга Р. М., доктор фіз.-мат. наук, професор

Шарапов С. Г., доктор фіз.-мат. наук, ст. н. д.

Шепельський Д. Г., доктор фіз.-мат. наук, ст. н. с.

Шестакова Е. Г., доктор філол. наук

Шиян А. А., канд. фіз.-мат. наук, доцент

 

12 лютого 2021 р.»