Україна відмовляється від вугілля. Коли?

Через невизначену позицію уряду активісти прийшли з протестом до Міністерства енергетики

«Україно, відмовся від вугілля до 2035», — такий напис з’явився увечері 15 грудня на будівлі Міністерства енергетики. У такий спосіб представники громадської організації «Екодія» хотіли привернути увагу до того, що досі уряд не визначився із чіткою датою, то коли ж Україна остаточно відмовиться від вугілля.

Після кліматичної конференції у Глазго українська делегація повернулася додому із дедлайном — 2035 рік. Перебуваючи на міжнародній зустрічі, наша делегації також приєдналася до антивугільної коаліції Powering Past Coal Alliance (PPCA), при вступі до якої і назвала цю дату. «Однак Ольга Стефанішина, віцепрем’єр-міністерка з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України, спростувала цю інформацію під час пресланчу за результатами міжнародних кліматичних переговорів COP26. За її словами, Кабінет Міністрів України не затверджував офіційних документів щодо відмови від вугільної генерації до 2035 року, а саме Міністерство енергетики повинно «провести переговори з Альянсом, щоб скоригувати цю цифру», адже вона «не відображає ... офіційної позиції [уряду]», — інформують в «Екодії».

«Це також частково підтверджують у Міненерго. На наш запит у відомстві відповіли, що «моделювання визначає 2035 рік як оптимістичний сценарій, а 2040 рік — як базовий сценарій поступового виведення з експлуатації електричних станцій, що працюють на вугіллі, та припинення некомпенсованого спалювання вугілля», — коментує Костянтин КРИНИЦЬКИЙ, керівник відділу енергетики ГО «Екодія». — Виглядає так, що нинішній план уряду знаходиться десь між поетапним скороченням «некомпенсованого» виробництва електроенергії з вугілля та повним припиненням його використання, швидше за все, до 2040 року. Спалювання вугілля в енергетиці — одна з найбільших причин забруднення повітря в Україні та викидів парникових газів, що спричиняють кліматичну кризу. Встановлення чіткої дати відмови від цього ресурсу допоможе країні краще спланувати подальші кроки для переходу на більш чисті відновлювані джерела енергії, а також для трансформації регіонів, що можуть постраждати через відмову від вугілля».

Відомо, що зараз Міненерго працює над новою Енергетичною стратегією до 2050 року. І саме в цьому документі буде визначена роль вугільного сектору на найближчі роки. На думку екоспільноти, Міненерго має закріпити у цій стратегії точну дату відмови від вугілля на офіційному рівні.