Щирі, емоційні, відкриті

У Луцьку презентували виставку, присвячену волинським журналістам

Автор цієї неординарної виставки – Валерій Мельник, заслужений журналіст України, краєзнавець, автор книжок, фотоальбомів, фільмів про природу Волині. Частина його друкованого доробку буда представлена на виставці «Очі волинської журналістики. Ностальгія», яку  відкрили у Волинському краєзнавчому музеї напередодні Дня журналіста.

Такі виставки дуже важко описувати словами, бо найперше, що відчуваєш – це емоції і спогади, які коротко не передати. Здавалося б, що тут надзвичайного: фотографії журналістів, яких понад 200, зроблені Валерієм у 2007 – 2020 роках. Але зроблені з таких ракурсів, що їх хочеться роздивлятися і роздивлятися. Причому більшість знімків зроблено у час, коли зображені на них могли і не зауважити моменту фіксування. Тому люди на фотознімках такі щирі, емоційні, відкриті. "Я робив ці фото в перервах, – розповідає Валерій. – За п'ять хвилин до події фотозйомку робив, під час переїздів, неформального спілкування. Результати цієї праці назбиралися у колекцію, яка нині представлена в обласному краєзнавчому музеї".


Валерій Мельник

І так цікаво глянути не себе через призму років… Ми з Валерієм свого часу працювали в одній газеті. Знаю, що такі знімки з природи, як він, робить в Україні дуже мало фотографів. Свого часу обласна молодіжна газета, в якій ми працювали, завдяки Мельнику стала центром поширення природоохоронних знань. Він організував лото «Природа», питання з якого друкувалися на талоні в газеті, і редакція отримувала мішками листи з відповідями, по 5 тисяч листів за раз. Ми з ним садили ліс за Луцьком, у якому вже давно можна збирати гриби. Організовані ним акції «Озерні суботи», «Посади свій ліс», «Я допоміг зоопарку» також були масовими. Одна з організованих ним акцій – проти бездумного нарощування потужностей атомної енергетики в Україні – зібрала понад 107 тисяч протестних підписів волинян, за її результатами уряд тоді прийняв рішення про недоцільність нарощування ядерних потужностей Рівненської АЕС, яку проєктанти з Москви посадили на  карстонебезпечному майданчику.

І нема більше людини, котра б так натхненно фіксувала для історії обличчя колег-журналістів. Така виставка, на мою думку, важлива й тому, що нинішні працівники засобів масової інформації часто вважають: до них журналістики і журналістів на Волині не було, а те, що писали раніше, то все «совок». Ні, були люди, які заклали основи волинської журналістики, котра завжди мала людське, так би мовити, обличчя, були журналісти, які порушували важливі для суспільства теми. Вони зараз дивляться на нас із фотознімків Валерія Мельника. Після завершення виставка «Очі волинської журналістики. Ностальгія» буде передана в архіви Волинського краєзнавчого музею.