МЕНЮ

Подяка дністровській мідії

Олеся ШУТКЕВИЧ, «День», Вінниччина
12 вересня, 2019 - 10:20
На Вінниччині відкрили символічний пам’ятник, присвячений повоєнному Голодомору

Річкову дністровську мідію, споживання якої врятувало людей від смерті під час повоєнного голоду 1946—1947 років, увіковічнили в камені жителі села Оксанівка, що на Ямпільщині. Пам’ятник у вигляді напіврозкритої білої мушлі, всередині якої, немов в утробі матері, ховається немовля, виготовили з ямпільського білого пісковику молоді скульптори зі Львова. Розмістили його в центрі села. У підніжжі закарбовано напис: «Згадай, як зійшли дари Дністрових вод» і зазначено роки Голодомору: 1946—1947.

Представили скульптуру в межах ІІ Міжнародного мистецького фестивалю «Дністрові передзвони». Право відкрити пам’ятний знак надали найстаршій жительці села 93-річній Ользі ХАРЕВСЬКІЙ. За її словами, у ті голодні роки у Дністрі, як на диво, було дуже багато цих молюсків. Люди жили біля річки і просто на місці готували свій вилов.

«У той страшний час Дністер урятував життя багатьом людям. І не лише з Оксанівки, яка тоді називалася Флиминдою, а й із сіл, які були розташовані довкола, — відзначила Ольга Харевська. — Ми збиралися на березі, голодні й знесилені. Хто був старший, збирав скойки і готували на всіх — ділилися. Так вижили, пережили голод».

Краєзнавець, автор книжки про село Оксанівку Галина СОБКО розповідає, що ідея увіковічнити дністровську мідію в камені виникла торік. Матеріальну підтримку в реалізації задуму надали місцеві підприємці, районна влада і громада Оксанівки. Авторами скульптури білої мушлі стали молоді скульптори: Василь Лев, Наталя Лейкіна та Сергій Грицанюк. Художник Сергій Донченко закарбував напис на скульптурі: «Оксанівка — невелике село, нині тут мешкає лише 47 жителів. Утім, ми активно розвиваємо зелений туризм, бо хочемо зберегти своє село на мапі. Приймаємо туристів. Цього року у нас побувало вже понад три сотні осіб. І не лише з України, а й Південної Америки, Франції, Італії, Хорватії, Болгарії, Іспанії, — розповідає Галина Собко. — За програмою фестивалю відкрили пам’ятник рятівниці — річці Дністер. Білу мушлю, як символ порятунку людей від голоду 1946—1947 років, встановили на центральній площі села. До події художники Микола Крижанівський та Аліна Смеречинська в межах проєкту «Мальована хата» розписали сільський клуб стародавніми знаками. Оксанівка багата своєю історією — є що показати і про що розказати».

Власне, задля розвитку зеленого туризму громада вже другий рік поспіль проводить міжнародний мистецький фестиваль «Дністрові передзвони» за участю українських і молдавських колективів. Відбувається він у межах реалізації проєкту «Сільський туризм — вірний крок на шляху покращення транскордонного співробітництва між Сороцьким районом (Республіка Молдова) та Ямпільським районом (Україна, Вінницька область)». Проєкт співфінансується Європейським Союзом через програму територіальної кооперації Республіка Молдова — Україна в межах Східного партнерства (ЕаРТС).