Нові загрози для Боржави

Не встигла громадськість відбити полонину від вітряків, як з’явився новий проєкт – гірськолижного курорту

Полонина Боржава давно манить туристів неймовірними пейзажами, а для науковців це одні зі значимих місць для досліджень карпатської природи. Тому коли кілька років тому з’явилися новини про наміри будувати тут мережу вітрових електростанцій, науковці з активними громадянами з різних куточків країни розгорнули кампанію задля захисту Боржави. Тут були проведені окремі наукові розвідки, аби довести всім, що полонина – це місце для 94 видів птахів, понад 20 видів червонокнижних рослин, що це територія старовікових лісів та як мінімум восьми об’єктів природно-заповідного фонду. Сюди приїздили для досліджень вчені з Європи, а за ініціативою наших екоекспертів вдалося привернути увагу до Боржави секретаріату Бернської конвенції.

На початку грудня секретаріат оприлюднив рекомендації для України щодо збереження Боржави. Нашому урядові рекомендовано скасувати проєкт вітрової електростанції на полонині, оскільки він матиме значний вплив на біорізноманіття. Натомість секретаріат Бернської конвенції радить ініціювати процес створення заповідника, про що раніше просила наш уряд українська екоспільнота. Крім цього, серед цих рекомендацій мова йшла і про швидше ухвалення закону про Смарагдову мережу в Україні. Боржава теж є одним із об’єктів цієї мережі, котра створюється для збереження біорізноманіття, що має важливе значення не лише для України, а й для Європи в цілому.

Незважаючи на ці застереження та маленьку надію, що від проєкту вітряків на Боржаві наш уряд таки відмовиться, з’явилися інші тривожні новини. У МБО «Екологія-Право-Людина» звернули увагу на розпорядження Закарпатської ОДА про передачу на земельні аукціони кількох земельних ділянок.

У розпорядженні ідеться про визначення переліку земельних ділянок несільськогосподарського призначення державної власності, які (або права на які) будуть виставлятися на земельні торги. Загальна площа цих ділянок – понад 55 гектарів. Нині вони перебувають у постійному користуванні державного підприємства «Міжгірське лісове господарство» та розташовані на території Пилипецької територіальної громади Хустського району Закарпатської області. Після проведення торгів це будуть землі рекреаційного призначення, де будуватимуть об’єкти рекреаційного призначення.

«Межі планованих трас і ділянок, які будуть вилучатись у лісгоспу, вже є на кадастровій карті, - звертають увагу в «ЕПЛ». – І можна побачити, що вони фактично…продовжують ділянки, які були раніше роздані фірмам Каськіва, по яким ведеться слідство. За нашою інформацією, вищезгадане розпорядження голови ОДА було розроблено на звернення ТОВ «Боржава-ЕСЕТ», яким керує менеджер Каськіва, і саме з ними Офіс Президента планував підписати меморандум про будівництво курорту».

Справді, у 2020 році в ОП відбулася зустрічі з інвесторами, котрі прийшли до президента з ідеєю збудувати гірськолижний курорт на Боржаві. Нібито йшлося про створення спортивної інфраструктури для проведення у Карпатах зимових олімпійських ігор. Ішлось про виділення земель, які розташовані на території Пилипецької ОТГ, згаданої нині у розпорядженні Закарпатської ОДА щодо виставлення земель на аукціон. Кінцевим власником ТОВ «Боржава Есет» через словацьку компанію «Carpathian Mountain Resout, s.r.o.» значиться австрієць Гернот Ляйтнер. За даними Національного антикорупційного бюро, зараз громадянин Австрії Гернот Ляйтнер перевіряється на можливу причетність до кримінальних правопорушень у рамках розслідування розкрадання коштів Держінвестпроєкту, призначених на реалізацію проєкту «Олімпійська надія» Віктора Януковича.

«Замість того, аби довести до кінця справу щодо незаконного дерибану земель на Боржаві під курорт, влада вирішила продовжити цю справу і вилучити з лісгоспу землі саме там, де треба фірмам Каськіва. Однак за постановою КМУ №996 від 3 листопада 2010 року «Про забезпечення участі громадськості у формуванні та реалізації державної політики», в обов’язковому порядку проводяться консультації з громадськістю у формі публічного громадського обговорення та/або електронних консультацій з громадськістю щодо проєктів нормативно-правових актів, які стосуються життєвих інтересів громадян, у тому числі впливають на стан навколишнього природного середовища, - наголошують фахівці «ЕПЛ». – Погодження зміни цільового призначення земельних ділянок лісогосподарського призначення здійснюється КМУ, але нами не знайдено в публічному доступі проєкту цього розпорядження ані на сайті КМУ, ані на сайті Закарпатської ОДА, що свідчить про бажання влади приховати дані дії. Також проєкт такого розпорядження Кабінету Міністрів України мав би бути погоджений всіма ключовими ЦОВВами перед його прийняттям».

Екологи нагадують, що створення гірськолижного курорту та його інфраструктури на полонині Боржава – це діяльність, котра несумісна з існуючими природоохоронними територіями, усе це знищить місця існування рідкісних, зникаючих та ендемічних видів тварин і рослин. Та аби ж ці застереження чули ті, кому вони призначаються…