Не знайшлося коштів

У Мінкультури прокоментували, що завадило створити заповідник із усипальницею Скоропадських

Нещодавно на адресу редакції надійшла письмова відповідь від Міністерства культури та інформаційної політики на наш запит, як у відомстві планують боротися за створення заповідника «Державотворці Сіверщини». Нагадаємо, у 2019 році з’явилася відповідна урядова постанова, головним за її реалізацію було визначено саме Мінкультури. Але влітку цього року Кабмін скасував свою ж постанову про створення заповідника як таку, що не була реалізована. Як пояснювали раніше у Сумській обласній державній адміністрації, яка ініціювала появу нового заповідника, в ОДА немає фінансових можливостей взяти всі клопоти на свої плечі, тому розраховували якраз на підтримки уряду та міністерства.

Натомість у відповіді Мінкультури (за підписом заступниці міністра Світлани Фоменко) вказано, що на частину об’єктів, які мали увійти до заповідника, накладено арешт. Зокрема, ідеться про казарму та спостережну вежу Шосткинського порохового заводу. Зараз ці споруди підпорядковані державному концерну «Укроборонпром». «Вказане нерухоме майно не може бути передане, оскільки щодо нього наявні обтяження (обмеження) щодо розпорядження», — цитуємо лист від імені Світлани Фоменко.

Відповідно до урядової постанови, Мінкультури мало розробити план організації території, план та вартість реставрації об’єктів майбутнього заповідника. Цього не вдалося зробити, оскільки утримання заповідника планувалося за рахунок коштів із держбюджету для збереження історико-архітектурної спадщини в заповідниках. Три роки поспіль видатки на це міністерству не передбачались.

Тож ідея створити державний історико-архітектурний заповідник з майбутніми родзинками — Гамаліївським Пустинно-Харлампієвим монастирем з усипальницею Скоропадських — лишається лише ідеєю.