На Волині – велика реорганізація

Два комунальні підприємства – обласний медичний центр онкології та обласну психіатричну лікарню – приєднали до інших закладів. Чим стануть зміни: початком поступової ліквідації чи спонуканням до розквіту, поки сказати не можна

Питання про зміни у  юридичному статусі двох великих комунальних обласних підприємств стали для певної кількості депутатів несподіванкою. Михайло ІМБЕРОВСЬКИЙ, начальник відділу з питань управління об’єктами спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст області та землями комунальної власності виконавчого апарату обласної ради, запевнив колег, що питання обговорювали і на комісії, і в колективах, які реорганізують. Але у матеріалах майнової комісії, котра розглядала питання про реорганізацію, наприклад, медичного коледжу в Ківерцях, нема згадки про таку ж долю онкоцентру та психлікарні. Тому закономірно на сесії обласної  ради, котра і мала прийняти рішення, запропонували зняти їх з порядку денного, бо потрібно додатково вивчити і обговорити. «Що за собою тягне так звана реорганізація? Окрім того, що повідомляємо про скорочення двох керівників – онкодиспансеру і психлікарні? Це потрібно довивчити», – говорив депутат Ігор Волошенюк. Депутатка Людмила Кирда поставила запитання, скільки коштів зекономить бюджет області завдяки реорганізації. Конкретної відповіді не отримала.

Основна ідея реорганізації, як у висловив Михайло Імберовський, це можливість при утворенні великих медичних об’єднань отримати кошти з державного бюджету. Таке пояснення не стало для всіх переконливим, проте більшість в облраді представників однієї політичної сили дозволила прийняти рішення. Отож, Волинський обласний медичний центр онкології приєднано до обласної клінічної лікарні. Обласну психлікарню – до комунального підприємства «Волинський медичний центр терапії залежностей» (так званий наркодиспансер).

Обласна психіатрична лікарня справді має певні проблеми. Вони додалися з переселенням сюди пацієнтів з психлікарні з Олики, заклад, як відомо, виселили із замку Радзивілів заради створення на його базі культурно-туристичного центру. Понад 70 пацієнтів з Олики не потребують стабільного лікування, але через свій стан потребують спеціального догляду. Тобто на люди їх не випустиш, і в психлікарні нема за що утримувати, бо на це заклад не отримує грошей від Національної служби здоров’я України. Між іншим, вже ведеться мова, аби про таких пацієнтів турбувалися громади, з яких вони походять. Тобто лікарню в Олиці прикрили, а натомість що запропонували?.. Але приєднувати такий потужний заклад, як обласна психлікарня, до наркодиспансеру, що тулиться в одноповерхових спорудах типу барак?.. Це щось незрозуміло.

Натомість обласний медичний центр онкології в останні роки, відколи його керівником став Юрій Малімон (не родич, однофамілець – авт.), активно розвивається. От читаю інтерв’ю Юрія Івановича одному з волинських видань  про зміни в закладі. Крім ремонту, якого приміщення не бачило десятиліттями, тут же стільки апаратури придбали саме за кошти обласного бюджету! «Надсучасний рентген-апарат італійського виробництва, який коштує понад шість мільйонів гривень, бо доти у нас був старий, ще 80-х років випуску, який уже не піддавався ремонту. Рентгеноскопії ми взагалі не робили, що утруднювало діагностику. У нас гостро стояло питання хорошого апарата на три робочі місця. І тепер ми його маємо. Апарат працює в цифровому режимі, тобто не треба використовувати плівку, що здешевлює обстеження.». Окрім того, сучасний ремонт за всіма правилами, з вентиляцією, з комфортними робочими місцями, оцифровувачами знімків, лазерними принтерами – і в самому рентгенологічному відділенні. На це було виділено майже 500 тисяч гривень. А кілька років тому тут була просто розруха…», – ділився директор центру онкології. Повний цикл ендоскопічних обстежень… Діагностику в онкоцентрі проводять і на УЗД-апараті експертного класу General Electric вартістю близько трьох з половиною мільйонів гривень.

Є в онкоцентрі й сучасний лінійний прискорювач. Він незамінний у закладах такого типу, адже його використовують для проведення променевої терапії. До слова, чимала кількість пацієнтів з інших лікувальних закладів проходять діагностику на комп’ютерному томографі саме у Волинському онкоцентрі. Оновлено операційні, лабораторію і т.д., і т.п.

То що ще дасть центру приєднання до обласної клінічної лікарні, в якої і своїх проблем вище даху?.. Крім обіцянки, що це допоможе отримати державні кошти, пояснення нема. До речі, онкоцентр успішно співпрацює з Національною службою здоров’я України.

Поки ж представники обласної ради запевняють, що, проводячи реорганізацію, ідуть попереду інших, що бачать перспективи краще за інших. Що ніхто лікарні закривати не буде. Що все залишиться, як і раніше. Але на Волині вже є приклади, коли медичні установи реорганізували, переводили, приєднували, і де вони, в якому стані?..  І те, що питання про реорганізацію онкоцентру та психлікарню все ж не мало достатньої публічності, якщо навіть самі депутати не всі були в курсі, наводить на роздуми. Найповніша публічність, інформування і  аналіз ризиків та здобутків все ж мали бути більшими.