Ковідний укол – всім і всюди

Відкриті в регіонах центри щеплень дали підстави уряду стверджувати про збільшення темпів вакцинації – що думають експерти?

В Офісі Президента обговорили динаміку поширення ковіду в державі. Практично всі області зараз у жовтій зоні, а 15 регіонів готові до переходу в зелену, тобто практично без жодних карантинних обмежень. Як розповіли Володимиру Зеленському урядовці під час селекторної наради, усі показники щодо ковіду стабілізуються. Так, за словами прем’єра Дениса Шмигаля, зайнятих ліжок на сьогодні 11 294, що майже на 32% менше проти минулого тижня. Кількість активних хворих за тиждень знизилася майже на 38% – зараз хворіють 81 927 осіб. Спостерігається також зниження кількості госпіталізованих осіб і летальних випадків.

Також Денис Шмигаль зазначив, що у нас нарощуються темпи вакцинації. Зробимо короткий відступ та нагадаємо, що більшість експертів схиляються до думки, що в даних умовах, коли коронавірус мутує і з’являються його нові й нові варіанти, зупинити пандемію можна лише шляхом набуття колективного імунітету, і щоб цей момент настав швидше – вакцинувати треба хутчіше  і більше.

  Тепер до цифр в Україні. Вакцинація від ковіду у нас триває із березня. За ці три місяці першу дозу отримало 1 241 006 осіб, завершили вакцинацію 147 118 людей (тобто отримали необхідні дві дози). За даними прем’єр-міністра, упродовж минулого тижня щеплення отримали 240 543 особи. І це, на його думку, хороша тенденція. «Другі вихідні поспіль працювали центри масової вакцинації, цього разу в 10 містах України. Завдяки, зокрема, центрам вакцинації упродовж вихідних вакцинувалися майже 65 тисяч осіб. Ми плануємо надалі розширювати кампанію з вакцинації, тому закликаю місцеву владу сприяти відкриттю таких закладів у регіонах», – наголосив Денис Шмигаль.

Центри вакцинації справді прискорюють імунізацію населення, хоча про їхнє відкриття експерти говорили ще на початку весни. Та чи достатньо цього, щоб нарешті покласти край пандемії та захистити українців від коронавірусу і його небезпечних варіантів?

Учений Семен Єсилевський наводить у фейсбуці графік із сайту РНБО, котрий може свідчити про початок нової хвилі у столиці – за останню добу у місті зафіксували 700 нових випадків, це 44% від загальної кількості виявлених хворих по всій країні (https://covid19.rnbo.gov.ua/). «Графік повзе вгору. Якщо це дійсно початок нової хвилі, то у нас два варіанти – просто хріновий і дуже хріновий. Просто хріновий – це новий спалах старого штаму на тлі скасування всіх обмежень. Дуже хріновий – це початок повноцінних гастролей індійського штаму. Якщо завітав індійський гість, то до нового колапсу залишився десь місяць, причому цей колапс обіцяє бути в 2.5-3 рази страшнішим від попереднього, маю на увазі в рази більшу заразність і значно більшу летальність нового штаму. Ще є якийсь шанс, що це малоймовірна випадкова флуктуація. Остаточно стане зрозуміло через 5-7 днів».

Як цьому можна запобігти? Знову ж таки, усі шляхи ведуть до вакцинації. Досі вона здійснюється за групами пріоритету, у великих центрах вакцинації щеплення отримують ті, хто записувався через додаток «Дія». Відкривати більше саме таких центрів, де можлива масштабна імунізація, неодноразово радив з командою співзасновник «Українського центру охорони здоров’я» Павло КОВТОНЮК. «Уряд зараз якраз діє в дусі порад, на яких постійно наполягає наша команда. Я тільки не погоджусь із тим, що ми виходимо на якісь темпи вакцинації. Ми ще далекі від тих темпів, які нам потрібні, - зазначив експерт «Дню». – Але ефект від підходу, щоби спрощувати вакцинацію, очевидний зараз для усіх. Таку практику потрібно продовжувати. До речі, нагадаю, що досі це не є частиною національного плану вакцинації. Він почав жити своїм життям, а практика – своїм. Тобто вакцинація людей, які не входять до пріоритетних груп, досі не передбачена, це якась окрема ініціатива. Але де-факто вакцинуватися у центрах можуть не лише люди, які записувалися в додатку «Дія». Ви можете стати в чергу біля Експоцентру, зареєструватись в додатку прямо в черзі і провакцинуватися. Фактично це масова вакцинація, і це дуже добре. Просто це треба зробити планом, стратегією, і в такому дусі рухатися, тільки тоді в нас є шанси на нормальний результат цього року».

Та зараз виникає ще одна проблема – чим вакцинуватися. У Всесвітній організації охорони здоров’я вкотре заявили про дефіцит вакцин, зокрема для механізму COVAX. Це програма справедливого розподілу вакцин, особливо для країн із низьким рівнем доходу. За даними ВООЗ, наразі у рамках програми було доставлено більше, ніж 80 мільйонів доз для 129 територій. Така кількість доз на 200 мільйонів менше, ніж хочуть у ВООЗ. «Для успішної боротьби із пандемією до вересня у світі необхідно вакцинувати 250 мільйонів осіб у рамках COVAX. Це дасть змогу досягти рівня вакцинації у 30-40% від населення світу», - кажуть у Всесвітній організації охорони здоров’я.

«Дефіцит вакцин вже є. Ми зараз у серйозному дефіциті, особливо Україна, яка велику ставку робила на поставки з Індії, де ввели обмеження на експорт вакцин, - коментує Павло Ковтонюк. – Це погіршило нашу ситуацію. Більшість виробництва уже законтрактовано на багато місяців наперед, і якісь вільні дози на вагу золота. Вони з’являються у країнах, які досягають серйозних рівнів вакцинації і починають ними ділитися. Але це сльози, і навіть за них уже йде боротьба.  Тому ми в  цьому дефіциті будемо певний час».

За прогнозом експерта, наприкінці літа – на початку осені ситуація на ринку вакцин стабілізується, тоді ж вони почнуть з’являтися на комерційному ринку.  Та за якою ціною – ще те питання, чи буде вона прийнятною для більшості населення? Тому зараз надія на державу, що таки наростить темпи вакцинації, у чому нас запевняє прем’єр-міністр.