Дипломатія мистецтва

В Ужгороді будівлі Генконсульств сусідніх країн стали виставковими залами

У внутрішньому дворику Генерального консульства Словаччини в Ужгороді відкрилася персональна виставка живописних робіт директора Закарпатського обласного художнього музею ім. Й. Бокашая та непересічного митця Франциска Ерфана. А крім того у приміщенні  Генерального консульства Угорщини в м. Ужгород урочисто відкрили виставку робіт одного з ветеранів мистецького цеху Закарпаття, члена Національної спілки художників України та Спілки художників угорської інтелігенції ім. Мігая Мункачі, кавалера ордена «Срібний Хрест Заслуг»  уряду Угорщини, лауреата премій ім. Й. Бокшая і  А. Ерделі, міжнародної премії ім. Шимона Голлоші,  «останнього романтика Ужгорода» Петра Шолтеса, роботи якого зберігаються у приватних колекціях і галереях Угорщини, Польщі, Італії, Ізраїлю, Чехії, Німеччини та США.

Привітати художника з вагомою творчою подією прийшли перший заступник голови Закарпатської обласної ради Андрій Шекета, депутат облради Володимир Чубірко, начальник управління євроінтегральної співпраці Закарпатської ОДА Олександр Білак, голова Закарпатської обласної організації Національної спілки художників України Борис Кузьма, друзі та колеги по мистецькому цехові.

Відкриваючи виставку, Генеральний консул Угорщини в Ужгороді Йожеф Бугайло відзначив, що очолюване ним дипломатичне представництво не вперше влаштовує вернісаж полотен Петра Шолтеса. Попередня виставка відбулася у 2019 році незадовго до вимушених обмежень через пандемію і хочеться сподіватися, що із сьогоднішніх урочистостей відновлюється добра традиція проведення у будівлі Генконсульства мистецьких акцій.

«Мистецтво і творчість не мають кордонів і не потребують спеціальних дозволів, аби поширюватися на сусідні країни. Петро Шолтес у житті поєднує українську та угорську мови, а у своїх роботах — українське та угорське мистецтво. Свідченням цього є хоча б той факт, що він є одночасно і членом Національної спілки художників України та Спілки художників угорської інтелігенції ім. Мігая Мункачі. Його мистецтво стане ще одним своєрідним містком між нашими країнами, тим непохитним інструментом, який здатен зміцнити українсько-угорські відносини», — зазначив. Андрій Шекета.

Значна частина презентованих робіт присвячені затишним куточкам рідного міста художника — «Древній Ужгород», «Дорога до церкви», «Вулиця Корзо», «Осінь під замком», «Старими вулицями», «Сакури». Окремі з них, як зазначив сам автор, залишилися для нащадків уже лише на його картинах — він і досі малює Ужгород таким, яким пам’ятає його ще з дитинства...