У рамках "невеличкої революції" уряд підвищує "оборот" лікарняних ліжок

На вчорашньому засіданні Кабінету Міністрів міністр оборони Олександр Кузьмук запропонував мінфінівцям "брати в руки автомати" й виконувати функції Збройних сил. Цю заяву силового міністра викликало звинувачення заступника міністра фінансів Володимира Матвійчука в перевитратах військовим відомством бюджетних коштів.

Так, за бюджетом-96 Міноборони мало отримати 1,4 млрд. грн., фактично ж використало 1,9 млрд. Це пояснюється тим, що після осіннього підвищення окладів військових передбаченого скорочення штату не відбулося. Міністерство фінансів розрахувало, - заявив О.Кузьмук, - що нам потрібно 220 тис. військових лише задля того, аби не виходити за межі передбаченого бюджетом фінансування.

Перевитрати у 300 млн. грн. сталися й в установах міністерств освіти та культури. Проте через непідготовленість міністрів та слабке опрацювання відповідних документів питання звіту урядовців за використання бюджетних коштів було зняте з обговорення.

Трохи кращі справи, за словами прем'єра Павла Лазаренка, в іншому бюджетному відомстві - Міністерстві охорони здоров'я. Кабмін ухвалив дев'ять постанов, покликаних, на думку урядовців, скоротити витрати бюджету на утримання медицини. Так, затверджено нові нормативи потреб у стаціонарній медичній допомозі. Раніше на кожні 10 тисяч чоловік населення припадало по 106,6 лікарняних ліжок, відтепер цей показник скорочується до 80. "Оборот ліжка" відповідно зростає з 18 до 22 - 23. Вивільнені місця планується виділити під так звані відділення для надання медико-соціальної допомоги особам похилого віку та малозабезпеченим громадянам. Утримання цих ліжок коштуватиме державні не 6300 грн. кожне, як звичайне, а 4200 грн. Неважко уявити рівень медичної допомоги, яка надаватиметься на тих дешевих "соціальних ліжках".

Чотири науково-дослідні інститути системи охорони здоров'я будуть переведені на госпрозрахунок. Очікується також створення державної служби медицини катастроф, але в межах асигнувань, виділених на утримання усієї медичної сфери. Передбачається також створення державної акціонерної компанії "Ліки України".

Нині важко передбачити соціальні наслідки "невеличкої революції в сфері медицини", як назвав урядові нововведення міністр охорони здоров'я Андрій Сердюк, але вони цілком вписуються в курс прем'єр-міністра щодо скорочення видатків на утримання бюджетної сфери. Наступного кроку в цьому напрямі слід чекати в травні, коли розглядатиметься така ж "невеличка революція" в сфері освіти.