Rammstein зовсім непомітний

У Росії стався черговий передвиборний скандал з міжнародною участю

Співробітники поліції прийшли в номер до фронтмена німецької групи Rammstein Тіллю Ліндеманну в комплексі відпочинку «Завидово» у Тверській області в ніч на 28 серпня. Музиканту було вручено припис про антікоронавірусні обмеження, які поширюються на його концерт в Тверській області (але не в Москві). 29 серпня Ліндеманн мав виступити на місцевому фестивалі, що організував засновник агропромислового холдингу «Афанасій» Максимом Ларіним. Але через візит поліцейських концерт не відбувся. Ларін спочатку ще плекав якісь надії. Він повідомив, що до його холдингу теж прийшли поліцейські. За його словами, Ліндеманну не дозволили виступити 29 серпня в Твері на фестивалі «Макларін за Родіну» і попередили про можливість притягнення до адміністративної та кримінальної відповідальності в разі порушення антіковідних приписів. Претензії виникли у Росспоживнагляду, який поінформував організаторів фестивалю і представника Линдеманна продюсера Анара Рейбанда, що «проведення фестивалю без дотримання вищевказаних обмежень категорично неприпустимо, оскільки це створить загрозу життю і здоров'ю громадян».

Ларін написав у соціальних мережах: «Фестиваль в повному обсязі, як ми намагалися організувати, у нас не виходить через рішення і фізичне перешкоджання влади. Сьогодні і вчора нам це показали. Репетиція групи Ліндеманна не відбулася, тому що поліція блокувала всі машини, а вертольотів у нас немає». Бізнесмен поскаржився, що «не знав, що в період передвиборних кампаній не можна проводити корпоративи на ювілей». Однак він все ще сподівався провести концерт безпосередньо перед будівлею холдингу. Справа в тому, що фестиваль «Макларін за Родіну» повинен був відбутися на честь ювілею холдингу «Афанасій», який належить Ларіну. Сам Максим є активним прихильником партії «Родіна» і був її депутатом в обласному парламенті. А зараз туди балотується, теж від «Родіни», його син Владислав. Але вже ввечері Максим Ларін і лідер групи Rammstein капітулювали. Увечері 29-го Ларін повідомив своїх передплатників в мережі «В контакті»: «Друзі, ми отримали відповідь від Тилля Ліндеманна. Йому не дозволили виступати на нашому фестивалі і попередили про можливість притягнення до адміністративної та кримінальної відповідальності в разі порушення приписів». До цього посту було докладено повідомлення, що музиканту Ліндеманну вручили документи про дію на території Тверській області антіковідних заходів і необхідності їх дотримання. Додам, що поліція про всяк випадок завела адміністративну справу відносно продюсера Ліндеманна Анара Рейбанда за порушення міграційного режиму, і тому загрожувала депортація. Продюсера звинуватили в тому, що він організовував концерти свого клієнта, хоча в'їхав в Росію як турист.

Раніше група «Бі-2», яка мала бути хедлайнером фестивалю, оголосила про скасування концерту «через застереження про неприпустимість проведення даного заходу, отриманого групою від місцевої влади». Через кілька днів Ларін оголосив про виступ Тилля Ліндеманна і запропонував провести концерт «без присмаку політики». Він не сумнівається, що саме асоціація назви фестивалю з партією «Родіна» не подобається владі. Ліндеманн також повинен виступити на міжнародному військово-музичному фестивалі «Спаська вежа» 4 та 5 вересня на Красній площі, який відбудеться в форматі «COVID free», тобто аудиторія зобов'язана надати довідки про вакцинацію, негативний тест або нещодавно перенесений Covid-19. Тут, як я розумію, ніяких перешкод не буде. А ось з приводу участі в фестивалі в Твері Ліндеманна застерігали раніше. В середині серпня петербурзький державний музей «Ермітаж» звинуватив його в незаконному продажі цифрових зображень колекції музею, але позов до суду, правда, поки так і не подав.

Зауважу, що сам Ліндеманн цілком лояльний до путінської Росії. Нещодавно він записав кліп «Улюблене місто» на пісню з класичного радянського фільму «Винищувачі», яка увійшла в саундтрек пропагандистського фільму «Девятаев». Та й на фестиваль «Спаська вежа» будь-кого не покличуть. Але і партія «Родіна» сама по собі ніякої реальної загрози для Кремля не представляє. Хоча вона і не входить в четвірку представлених у Державній Думі фракцій, але демонструє лояльність владі і з Навальним і його структурами жодним чином не пов'язана. Більш того, в нинішньому складі Думи «Родіна» представлена 1 депутатом, а такого представництва просто не могло б бути без санкції Кремля. У випадку ж з тверським фестивалем йшлося навіть не про вибори в Державну Думу по одномандатному мажоритарному округу, а лише про вибори до обласного парламенту. Можна не сумніватися, що якби подібний передвиборчий захід у вигляді музичного фестивалю проводили б кандидати, пов'язані з «Єдиною Росією», у влади не виникло б жодних претензій, пов'язаних з дотриманням антіковідних обмежень. І настільки грубі дії тверських чиновників і силовиків, які не злякалися міжнародного скандалу, свідчать про одне: навіть лояльна Кремлю опозиція ніякою свободою у веденні передвиборчої кампанії не володіє і має право робити тільки те, що накаже їй Кремль, або регіональна влада, якщо мова йде про регіональні вибори.

Цілком ймовірно, для лояльної опозиції, в тому числі для трьох системних опозиційних партій - КПРФ, ЛДПР і «Справедливої Росії», яка тепер перейменована в «Соціалістичну політичну партію «Справедлива Росія - Патріоти - За правду» (конструкція досить складна і навряд чи сприймається пересічними виборцями), заздалегідь гарантовано кілька місць, як на федеральному, так і на регіональному рівні. Кремлю все ще необхідно поєднувати видимість політичного плюралізму. Однак тепер партіям і кандидатам практично заборонено вести будь-яку політичну боротьбу. Мандати партії тепер повинні отримати не внаслідок власних зусиль, нехай і сильно обмежених драконівським законодавством, а виключно як милість з боку влади всіх рівнів, причому і в партійних списках, і в одномандатних округах мають бути присутні тільки абсолютно лояльні кандидати, які розуміють, що своєю перемогою вони зобов'язані не виборцям, а владі. Нелояльних будуть безжально знімати аж до самого граничного терміну перед виборами. І законодавча влада в Росії стане чисто імітаційною на всіх рівнях.