Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

Про британське «фірмове»...

Посол Наталя ГАЛІБАРЕНКО: Суспільство єдине в розумінні простої істини — що солідарність є найкращим рецептом подолання вірусу
23 квітня, 18:44
ЛОНДОН СЬОГОДНІ. ГРИНВІЧСЬКИЙ ПАРК / ФОТО РЕЙТЕР

Останніми днями у Великій Британії стрімко зростає кількість інфікованих коронавірусом, яка на станом на ранок 23 квітня сягла 133495 осіб, а кількість померлих — 18100, і за цим показником Сполучене Королівство вийшло на п’яте місце.

«День» звернувся до посла України у Великій Британії Наталі ГАЛІБАРЕНКО з проханням розповісти про ситуацію з пандемією у Сполученому Королівстві, які заходи вживає британський уряд для подолання цього зла. А розпочали ми розмову з питання, чи дійсно має рацію видання The Guardian, посилаючись у статті під заголовком «Ми, науковці, сказали: потрібен «локдаун». Але британські політики відмовились слухати» на професора з питань громадського здоров’я в Королівському коледжі у Лондоні, роблячи такий висновок: «Упродовж 11 доленосних днів у березні уряд проігнорував найкращу пораду щодо коронавірусу». Він повинен узяти урок із цієї помилки?

«ДНЯМИ КАРАНТИН У КРАЇНІ БУЛО ПРОДОВЖЕНО ПРИНАЙМНІ ЩЕ НА ТРИ ТИЖНІ»

— Я не є фахівцем у сфері медицини, тому не можу об’єктивно оцінити думку окремо взятого науковця. Треба враховувати, що в кожній країні перебіг пандемії відбувається по-своєму, а на вагах терезів запровадження карантинних обмежень знаходяться економічні інтереси та добробут громадян. Завдання політиків — знайти ідеальний баланс у цій складній ситуації.

Британський уряд ще на початку березня оголосив національний план боротьби з коронавірусом, що складається з чотирьох основних етапів: локалізації вірусу, відтермінування піку його поширення, дослідження походження вірусу та пошук засобів лікування, зменшення наслідків хвороби. Але темпи розповсюдження епідемії у Великій Британії показали, що діяти треба дуже швидко і реалізовувати окремі елементи плану одночасно. І з цим завданням уряд справляється, так само як і з рекомендаціями наукових радників щодо «локдауну», — днями карантин у країні було продовжено принаймні ще на три тижні.

ФОТО З ОСОБИСТОГО АРХІВУ НАТАЛІЇ ГАЛІБАРЕНКО

«ЗАГРОЗА ПОШИРЕННЯ КОРОНАВІРУСУ ПРОТЯГОМ ДОВГОГО ЧАСУ ЗАЛИШАЛАСЯ НЕДООЦІНЕНОЮ В УСЬОМУ СВІТІ»

— Чим, на вашу думку, пояснюються такі стрімкі темпи зростання кількості захворілих?

— Тим, що загроза поширення коронавірусу протягом довгого часу залишалася недооціненою в усьому світі, й людство виявилося не готовим до боротьби з нею. Ми тільки знаходимося на шляху пошуку засобів подолання пандемії, і Сполучене Королівство — не виняток.

Я не думаю, що в цьому контексті варто спекулювати критикою дій урядів — кожна ситуація є унікальною, адже кожна держава має власну систему охорони здоров’я і вживає різних заходів для встановлення контролю над хворобою. Багато що при цьому залежить і від свідомості громадян — того, як вони виконують урядові рекомендації та заклики до самоізоляції. Це — дорога з двостороннім рухом.

«ОСНОВНА ТАКТИКА СПОЛУЧЕНОГО КОРОЛІВСТВА В БОРОТЬБІ ПРОТИ КОРОНАВІРУСУ ЗВЕЛАСЯ ДО ГАСЛА «ГРОМАДЯНИ, ЗАЛИШАЙТЕСЯ ВДОМА!»

— Які заходи вживають у Сполученому Королівстві у боротьбі проти коронавірусу для зменшення кількості інфікованих?

— Основна тактика Сполученого Королівства в боротьбі проти коронавірусу звелася до гасла «Громадяни, залишайтеся вдома!». Порівняно з Україною британською владою менший акцент робиться на необхідності носіння захисних масок, але більше наголошується на зберіганні безпечної відстані у два метри. Крім того, у публічних місцях вивішені стандартні інструкції щодо миття рук та негайної самоізоляції за умови відчуття нездужання. Додатково обробляється миючими засобами громадський транспорт, магазини, аптеки тощо.

Уряд відкрито заявляє, що головні сподівання на подолання епідемії покладаються на винайдення вакцини, і водночас визнає, що цей процес може тривати до півтора року. Тому на весь період пандемії влада просить громадян дотримуватися рекомендацій соціального дистанціювання.

«ГОЛОВНУ РОЛЬ У ДОТРИМАННІ БРИТАНЦЯМИ УМОВ КАРАНТИНУ ВІДІГРАЛИ НЕ ШТРАФИ, А ВИСОКА КОЛЕКТИВНА СВІДОМІСТЬ»

— Як еволюціонували обмеження щодо ізоляції чи пересування британців, які передбачалися покарання, штрафи за порушення карантину? І як штрафи впливали на ситуацію: чи допомогли вони зменшити кількість інфікованих?

— На відміну від більшості європейських країн британський уряд не поспішав уводити жорсткі карантинні заходи, обмежуючись лише рекомендаціями уникати місць скупчення людей та за можливості не користуватися громадським транспортом. Але з 23 березня було оголошено заборону виходити з дому без нагальної потреби, окрім як для придбання продуктів харчування чи медикаментів, фізичної активності на свіжому повітрі, допомоги літнім родичам, які залишилися без підтримки. Припинено роботу барів та ресторанів, закрилися всі магазини (крім продуктових та господарських), скасовано усі публічні масові заходи.

Щодо штрафів за порушення карантинних обмежень, то вони варіюються по регіонах Сполученого Королівства в діапазоні від 30 фунтів до 5 тисяч фунтів. Поліція Великобританії повідомляла, що сумарно за період з 27 березня по 13 квітня було виписано 3203 штрафи. Проте головну роль у дотриманні британцями умов карантину відіграли не штрафи, а висока колективна свідомість.

Як на мене, яскраво ілюструє «моральний» ефект уведених обмежень відставка головного лікаря Шотландії К. Калдервуд. Причина — високопосадовець двічі порушила оголошені нею ж карантинні обмеження, коли протягом останніх тижнів березня навідувалась у свій заміський будинок, де потайки бачилася з родиною. Навіть підтримка з боку першого міністра Шотландії не врятувала головного медика регіону від дедалі більшого тиску громадськості.

До речі, пані Наталіє, як ви на собі відчуваєте ці карантинні заходи і як це вплинуло на роботу посольства?

— Як і всі жителі Лондона, в побуті ми дотримуємося обмежень свободи пересування, стоїмо в чергах у супермаркети й аптеки тощо. В роботі ми тимчасово перейшли на дистанційний формат — комунікуємо через месенджери, засоби відеозв’язку або електронною поштою; скасували або перенесли проведення запланованих публічних заходів. Консульський прийом громадян організовано в такий спосіб, щоб оперативно вирішувати надзвичайні ситуації та надавати допомогу нашим співвітчизникам.

«УРЯД ДЖОНСОНА РОЗГОРНУВ БЕЗПРЕЦЕДЕНТНУ ЗА МАСШТАБАМИ ПРОГРАМУ ДОПОМОГИ БРИТАНСЬКІЙ ЕКОНОМІЦІ»

— Які заходи соціально-економічного плану вживає британський уряд для підтримки бізнесу і загалом громадян, багато з яких стали безробітними, чи надавалася державою підтримка пенсіонерам?

— Уряд Джонсона розгорнув безпрецедентну за масштабами програму допомоги британській економіці. Ще на початку карантину було оголошено про виділення додаткового фінансування на покриття до 80% від розміру зарплати робітників, роботодавці яких у час епідемії змушені закрити бізнес чи не в змозі функціонувати в повноцінному режимі. Мінфін оголосив про звільнення більшості підприємств від сплати ПДВ до 1 червня з можливістю погасити цю заборгованість до кінця поточного року. Бізнес отримав від уряду позику на сумарну кількість в 1,1 млрд фунтів стерлінгів за схемою допомоги при пандемії. Загальні ж витрати уряду на допомогу підприємцям оцінюються приблизно в 330 млрд фунтів стерлінгів.

Уряд також анонсував плани купівлі акцій авіакомпаній та інших крупних фірм, які найбільше постраждали від спалаху коронавірусу, з подальшим перепродажем цих пакетів акцій.

Громадські та волонтерські організації взяли на себе догляд за літніми, особливо самотніми, людьми в час пандемії та організовують їм доставку найнеобхіднішого продовольства і медикаментів.

«ОФІЦІЙНИЙ ЛОНДОН УНИКАЄ ВИЗНАЧЕННЯ КОНКРЕТНИХ ТЕРМІНІВ ПОСЛАБЛЕННЯ КАРАНТИННИХ ОБМЕЖЕНЬ»

— Чи є плани у британського уряду щодо виходу з «локдауну», бо деякі країни почали виходити, як-от Данія?

— На думку британського уряду, послаблювати карантинні заходи у Великій Британії ще зарано, оскільки країна на кілька тижнів відстає від траєкторії пандемії інших європейських держав. Крім того, дочасний вихід із карантину загрожує подальшим поширенням хвороби та непрогнозованим зростанням показників смертності.

Офіційний Лондон уникає визначення конкретних термінів послаблення карантинних обмежень, але лунають думки про ретельне планування поетапного виходу країни з «локдауну». За прогнозами, йдеться про поступове послаблення обмежень за географічним принципом — там, де фіксується сталий спад пандемії, та за окремими галузями економіки — починаючи з найкритичніших для підтримання функціонування економіки країни. Щодо відновлення роботи шкіл та університетів, то тут, імовірніше, йдеться про червень.

«МАСОВО ПОЧАЛИ З’ЯВЛЯТИСЯ ІНТЕРНЕТ- ТА ТЕЛЕПЕРЕДАЧІ, ОНЛАЙН-КУРСИ, СПЕЦІАЛЬНО СПРЯМОВАНІ НА АДАПТАЦІЮ ТА ПОЛЕГШЕННЯ ПЕРЕБУВАННЯ ГРОМАДЯН НА САМОІЗОЛЯЦІЇ»

— Яку роль відігравала інтелігенція, іншими словами, публічні авторитети, в тому, щоб підтримати моральний дух британців і заодно у заохоченні британців дотримуватися норм карантину?

— Звісно, селебрітіз шоу-бізнесу та зірки спорту стали більш помітними в інформаційному просторі, пропагуючи необхідність дотримання заходів соціальної ізоляції. Особливо важливу роль це відіграло на початку пандемії, коли спостерігалося скептичне ставлення людей до рекомендацій уряду. Масово почали з’являтися інтернет- та телепередачі, онлайн-курси, спеціально спрямовані на адаптацію та полегшення перебування громадян на самоізоляції. Наприклад, відомий британський фітнес-блогер розпочав щоденний відеомарафон із ранковою гімнастикою, яку тепер масово виконують як діти, так і дорослі. Зірки кіно, спорту та шоу-бізнесу постійно проводять різноманітні флешмоби й акції збору коштів на підтримку NHS тощо.

Низка відомих футбольних клубів Англійської прем’єр-ліги запропонували використовувати свої стадіони як склади для медикаментів, а на своїх тренувальних базах їхні працівники готували безкоштовні обіди для медиків.

«КОРОНАВІРУС НЕ ОБИРАЄ СВОЇХ ЖЕРТВ ЗА ВІКОМ, ПРОФЕСІЄЮ ЧИ СОЦІАЛЬНИМ СТАТУСОМ»

— Як впливає на мораль і стійкість британців той факт, що їхній прем’єр Борис Джонсон перехворів на коронавірус і навіть певний час перебував у реанімації?

— Дійсно, коронавірус не обирає своїх жертв за віком, професією чи соціальним статусом. Тому і прем’єр-міністр, на жаль, не став винятком. Усі, мабуть, бачили ту кількість меседжів підтримки та підбадьорливих слів на адресу Бориса Джонсона під час його перебування в реанімації. Світові лідери, включаючи президентів США Д. Трампа, Франції Е. Макрона та України В. Зеленського, були серед перших, хто висловив свою підтримку Джонсону.

«У БРИТАНІЇ АКТИВНО БОРЮТЬСЯ З ПОШИРЕННЯМ НЕПРАВДИВИХ НОВИН ЩОДО КОРОНАВІРУСУ, У ТОМУ ЧИСЛІ РОСІЙСЬКИХ»

— Як у Британії реагували на повідомлення, а точніше фейкові новини російських ЗМІ, які раніше від усіх повідомили, що Джонсон потрапив у реанімацію, і зокрема на таке «повідомлення», що для британського прем’єра використовували російський апарат штучної вентиляції?

— Наведений приклад — лише один із цілої низки подібних фейків, які наразі ширяться мережами.

У Британії активно борються з поширенням неправдивих новин щодо коронавірусу, у тому числі російських, — цей та інші випадки зокрема розслідуються новоствореним урядовим «Офісом швидкого реагування» (Rapid Response Unit). Крім того, уряд рекомендує громадянам уважно думати перед тим, як поширювати в соцмережах публікації з ненадійних джерел, що можуть містити неправдиву інформацію про коронавірус. Спекуляції та зайве нагнітання ситуації не є адекватною реакцією на вірус.

«ЗВЕРНЕННЯ КОРОЛЕВИ ЄЛИЗАВЕТИ ІІ, БЕЗУМОВНО, БУЛО СИЛЬНИМ ЗА ЗМІСТОМ ТА СЕРДЕЧНИМ ЗА ДУХОМ»

— Якою була й є загалом роль британських ЗМІ та соцмереж і найголовніше королеви Єлизавети ІІ під час спалаху пандемії у країні, чи сприяли вони підтримці морального духу британців?

— Британські медіа часто відверто критикують дії влади щодо реакції на епідемію та вказують уряду на недопрацювання в системі охорони здоров’я. Разом із тим заради справедливості треба визнати, що часто ця критика змушує владу оперативно реагувати. Наочним прикладом є збільшення постачань засобів індивідуального захисту та проведення масового тестування серед медпрацівників або підвищення уваги до будинків догляду за літніми людьми, де фіксується особливо висока смертність. Не в останню чергу саме завдяки кампанії в медіа було зупинено «панічне» скуповування всіх товарів з полиць магазинів на першому етапі карантинних обмежень.

Щодо ролі монарха, то сам факт, що це було лише п’яте за історію правління ЇЇ Величності спеціальне телевізійне звернення, є свідченням того, наскільки серйозну кризу переживає зараз країна. Звернення Королеви Єлизавети ІІ, безумовно, було сильним за змістом та сердечним за духом. Як влучно описували медіа, «це було звернення у найкращих рисах британського духу».

«ЩОЧЕТВЕРГА ГРОМАДЯНИ МАСОВО ВИХОДЯТЬ НА СВОЇ ПОДВІР’Я, СХОДИ ЧИ БАЛКОНИ, АПЛОДУЮЧИ УСІЙ МЕДИЧНІЙ СЛУЖБІ (NHS)»

— Схоже, британці дуже тепло ставляться до National Health Service, абревіатуру якої — NHS — можна побачити скрізь. А що ви можете сказати про цю службу охорони здоров’я, дійсно вона ефективна у протистоянні пандемії коронавірусу і при цьому є безкоштовною?

— Як і в Україні, медики тут знаходяться «на передовій», і суспільство підтримує їхню надзвичайно важливу місію. Вже орієнтовно місяць, як запроваджена приємна традиція: щочетверга громадяни масово виходять на свої подвір’я, сходи чи балкони, аплодуючи всій медичній службі. Безліч компаній безкоштовно надають свої послуги лікарям, наприклад, пригощають смаколиками, на вікнах та фасадах можна побачити плакати, а також «веселки вдячності NHS», намальовані дітьми.

Очевидно, що сьогодні NHS переживає, мабуть, найбільший виклик у своїй історії. Система безкоштовної медицини у Великій Британії постійно потребує колосальних фінансових вливань, і як у будь-якій хронічно перевантаженій системі соціальних послуг, у ній проявляються прогалини, зокрема нестача медикаментів, обладнання чи медперсоналу. Тому основною тактикою британського уряду на початку епідемії було зменшення навантаження на NHS.

Уряд у час пандемії пішов на безпрецедентний крок — списання 13,4 млрд фунтів стерлінгів боргів NHS. Усі сили кинуті на закупівлю необхідних засобів індивідуального захисту, апаратів штучної вентиляції легенів, збільшення COVID-19-тестувань. Але, гадаю, не буде секретом, якщо скажу, що британська система охорони здоров’я, як і українська, функціонує в режимі перманентної потреби в нових дотаціях, спеціалістах та матеріальному забезпеченні.

«УКРАЇНА ЗАПРОПОНУВАЛА НАДАТИ ВЕЛИКІЙ БРИТАНІЇ ДОПОМОГУ В ГАЛУЗІ ПРОДОВОЛЬЧОЇ БЕЗПЕКИ»

— Чи були контакти британського уряду з українським зокрема щодо допомоги в боротьбі з коронавірусом? Чи, можливо, була наша ініціатива допомогти Британії, як це мало місце в Італії, коли до нас звернувся італійський прем’єр? Чим ми могли б допомогти британцям у боротьбі з пандемією коронавірусу і яку допомогу, можливо, хотіли б отримати від них?

— Наразі опрацьовується можливість переформатування програм технічної допомоги, які фінансуються Великою Британією в Україні, та переспрямування частини цих коштів на гуманітарні потреби. Щорічний обсяг такої допомоги становить приблизно 40 млн фунтів стерлінгів.

Зі свого боку, Україна запропонувала надати Великій Британії допомогу в галузі продовольчої безпеки, зокрема ми готові налагодити швидкий та гнучкий механізм постачання до Сполученого Королівства цілої низки української аграрної продукції — від пшениці, ячменю і кукурудзи до м’яса птиці, великої рогатої худоби, меду, цукру тощо. Така пропозиція може стати цікавою для британської сторони у зв’язку із перебоями традиційних каналів постачань, зокрема з Італії, Іспанії та інших країн ЄС.

«У БРИТАНЦІВ МОЖНА ЗАПОЗИЧИТИ «ФІРМОВЕ» СТОЇЧНЕ СПРИЙНЯТТЯ БУДЬ-ЯКИХ ПРОБЛЕМ»

— Яким досвідом боротьби Великої Британії проти пандемії коронавірусу нам варто скористатися? І які уроки варто нам винести з британських заходів боротьби з цієї епідемією?

— Мабуть, у британців можна запозичити «фірмове» стоїчне сприйняття будь-яких проблем. Щось на зразок життєвого кредо царя Соломона «This too shall pass». Представники влади це цінують та дякують громадянам за сумлінність.

Ще на початку пандемії Мінохорони здоров’я Британії розіслало понад 65 тис. листів лікарям і медсестрам, які перебувають на пенсії в Англії та Вельсі, з проханням повернутися до роботи в медичній сфері, щоб покрити нестачу NHS у лікарях та медперсоналі. За інформацією міністерства, насправді відгукнулося набагато більше лікарів-пенсіонерів, 405 тис. волонтерів, а також приблизно 20 тис. студентів-медиків, які закінчують навчання. У Лондоні на роботу повернулися понад 5 тис. відставних поліцейських, аби допомогти правоохоронцям у складний час боротьби з епідемією коронавірусу. Суспільство єдине у розумінні простої істини: солідарність є найкращим рецептом подолання вірусу.

«ЕПІДЕМІЯ ТА ВИМОГИ КАРАНТИНУ ЗМУШУЮТЬ ДИПЛОМАТІВ БУТИ КРЕАТИВНИМИ»

— І як впливає епідемія коронавірусу на двосторонні відносини, чи все зупинилося, чи все-таки ведеться робота з поглиблення економічних і торговельних взаємин, а також щодо нової угоди про вільну торгівлю між обома країнами?

— Епідемія та вимоги карантину змушують дипломатів бути креативними, тому робота не зупиняється, ми продовжуємо онлайн-консультації щодо нової угоди про політичне співробітництво та вільну торгівлю. Переважна частина положень її торговельної складової, що включає амбітне коло питань — від торгівлі товарами та послугами до електронної комерції та руху капіталу, — є вже погодженою. Ми поступово виходимо на фінішну пряму з тим, щоб забезпечити підписання угоди, щойно це стане можливим.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати