Карантин чи політтехнологія?

Головна з останніх російських сенсацій - це рішення Володимира Путіна піти на самоізоляцію...

Причина - якийсь неназваний співробітник з його найближчого оточення захворів на ковід. Під час телефонної розмови з президентом Республіки Таджикистан Емомалі Рахмоном президент Росії повідомив, що у зв'язку з виявленими випадками захворювання на коронавірус у його оточенні він мусить протягом певного періоду часу дотримуватися режиму самоізоляції. Зважаючи на це Президент Росії візьме участь у запланованих цього тижня в Душанбе сесії Ради колективної безпеки ОДКБ, засіданні Ради глав держав - членів Шанхайської організації співпраці і спільному засіданні глав держав - членів ОДКБ і ШОС у режимі відеоконференції. Найближчими днями очних заходів за участю Володимира Путіна не буде. Цікаво, що напередодні Путін, спілкуючись з російськими спортсменами-паралімпійцями й торкаючись проблеми ковіду, згадав про те, що скоро може піти на карантин: «У нас, на жаль, теж зараз. Лікарі там вивчають, навіть у моєму оточенні проблеми виникають з цим ковідом. Треба розібратися, що там реально відбувається. Я думаю, мені самому скоро на карантин доведеться. Багато людей хворіє навколо».

Судячи з усього, ця заява була несподіваною навіть для деяких осіб з президентського оточення, оскільки прессекретар російського президента Дмитро Пєсков уже через кілька хвилин заявив, що президент висловлювався «образно». Виявилося, що зовсім не «образно», а цілком собі конкретно. Путін пояснив, що захворів один із співробітників, з яким він тісно спілкувався. Повідомлення про це президент зробив на Нараді з членами російського уряду та керівництвом партії «Єдина Росія»: «Що стосується COVID - відволікся від теми: ви вже знаєте, мені довелося відкласти поїздку до Таджикистану. Пов'язано це з тим, що в моєму найближчому оточенні кілька людей захворіли, і один із співробітників - це людина, яка працює зі мною в безпосередній близькості. Він був вакцинований, у нього титри впали, він ревакцинувався, але, судячи з усього, запізно. Через три дні, по-моєму, після ревакцинації захворів. Я напередодні спілкувався з ним цілий день дуже близько, протягом усього дня. До чого я це кажу? Це природний експеримент: подивимося, як реально спрацює на практиці «Супутник V». Титри у мене, за загальними даними, досить високі, але подивимося, як це виглядатиме на практиці, в житті. Сподіваюся, що все буде так, як і має бути, і «Супутник V» реально в житті покаже свої високі параметри щодо захисту від COVID-19».

Виходить, плановий експеримент. Тільки ні президентський прес-секретар, ні члени уряду Росії про цей експеримент не знали. Однак заразити ковідом президента Сирії Башара Асада, з яким Володимир Володимирович зустрічався під телекамери вранці 14 вересня, Президент Росії не боявся, хоча вже напевно на той час було відомо про хворих у путінському оточенні. Чи маріонетка Асад ніякої цінності для Путіна не являє, і на ньому не шкода будь-які експерименти ставити? Путін явно підготував усім сюрприз. Але з якою метою? Перше, що спадає на думку, - це загибель 8 вересня в мальовничій туристичній місцевості, біля Великого Іркіндинського водоспаду (інша назва: Кітабо-Орон) на озері Лама в Путоранському заповіднику, в Красноярському краї, за 120 км від Норильська, міністра Російської Федерації у справах цивільної оборони, надзвичайних ситуацій і ліквідації наслідків стихійних лих Євгена Зінічева, члена Ради Безпеки Росії. Разом з ним загинув його друг - кінорежисер Олександр Мельник.

Деталі трагічної події різняться. Чи то Зінічев намагався врятувати друга, що послизнувся, і загинув разом з ним, чи то, навпаки, Мельник намагався врятувати Зінічева. Щоб був привід нагородити Зінічева посмертно званням Героя Росії, була вигадана версія, ніби трагедія сталася під час навчань МНС. Але в цьому випадку найважливіше той факт, що Зінічев довгі роки був охоронцем Путіна і його особистим другом. Тому російський президент напевно взяв загибель Євгена Миколайовича близько до серця. Згадаймо, як у розпал президентської кампанії в лютому 2018 року Путін, дізнавшись про знищення американцями великого загону «вагнерівців» у Сирії, на цілі два тижні від засмучення оголосив себе хворим і не показувався на публіці. Не виключено, що й у випадку із Зінічевим Путін по-справжньому засмутився через його загибель і не хотів у смутку з'являтися на публіці. З Асадом, проте, він зустрівся і начебто ніякого особливого засмучення на цій зустрічі не показав.

Залишаються ще дві версії. Хтось із тих, хто стикався з Путіним, дійсно захворів на коронавірус. Щоправда, ця версія зміцнює позиції тих, хто вважає, що насправді російський президент щеплень від коронавирусу не робив. Але зараження Путіна ковідом все ж здається малоймовірним, враховуючи те, який жорсткий карантин встановлюється для тих, хто безпосередньо контактує з Володимиром Володимировичем. Залишається ще третя версія, яку не можна скидати з рахунків. Очевидно, що період самоізоляції Путіна зачепить усі три дні, коли в Росії проходитимуть парламентські вибори, результат яких не викликає сумнівів. Однак самоізоляція російського президента може бути спрямована на підвищення частки голосів, отриманих «Єдиною Росією». Виборцям натякають, що Путін не вічний, і в будь-який момент може постати питання про його наступника. Оскільки жоден яскравий політик до нинішніх виборів допущений не був, у виборців може виникнути побоювання, що президент ось-ось може померти, і на кого ж тоді залишити Росію? У цих умовах погляди виборців можуть звернутися до голови списку «Єдиної Росії» Сергія Шойгу як до єдиного популярного політика на чолі партійних списків, що й дасть правлячій партії додаткові голоси виборців. Якщо третя версія правильна, то великою є ймовірність того, що після виборів Шойгу піде з посади міністра оборони й очолить Державну Думу замість В'ячеслава Володіна. Що, однак, саме по собі не означає, що Сергій Кужегетович змінить Путіна на президентських виборах 2024 року. Путін переобиратиметься президентом Росії доти, доки буде живий.