Росія розширює «пояс нестабільності» в Європі

Що стоїть за протестами «жовтих жилетів» у Франції

Четверті вихідні протестів так званих жовтих жилетів у Франції виявилися найзапеклішими, попри те що минулого тижня влада формально задовольнила головну вимогу людей не піднімати податки на пальне. Поліція затримала понад півтори тисячі протестувальників. Нині ж список вимог «жовтих жилетів» розширився: вони виступають за загальне зниження податків, підвищення заробітних плат і пенсій, а також проти політики президента Франції Еммануеля Макрона та його курсу реформ. Протести дуже швидко переросли в сутички з погромами, люди били вітрини магазинів, грабували їх, підпалювали авто, палили шини та барикади, билися з поліцейськими, через що правоохоронці застосували проти них сльозогінний газ і водомети. По всій країні за ситуацією стежили майже 90 тис. поліцейських, з них у Парижі — 8 тис., повідомляє DW. Також на вихідних з метою безпеки не працювали туристичні об’єкти: Ейфелева вежа, Лувр, музей д’Орсе, оперні театри.

Розгортання протестів у Франції викликало в українців асоціацію з подіями Революції Гідності і не тільки через схожість подій на вулицях, а й через те, що проглядається ймовірна причетність до них Москви в намаганні скористатися тимчасовою нестабільністю.

«Звичайно, це дуже примітивний погляд, який гуляє нашим «Фейсбуком» — бачити за подіями в Парижі виключно руку Москви.

Але правда й у тому, що будь-яка нестабільність в країнах ЄС вигідна РФ і підхоплюються й заохочується як ольгінським тролятником у соцмережах, так і цілком реальними радикальними структурами та крайнєправими чи лівими, щедро приготованими Кремлем, рухами всередині європейських країн. Й, хай як дивно, але в заварушеннях завжди «випадково» з’являються російські «туристи» і «поціновувачі шпилів» у балаклавах, з матюками і воплями виключно французькою nazad. У Росії «нюх» на кризи, і вона віртуозно вміє їх підживлювати — через своїх внутрішніх лобістів чи туристів», — написала у Facebook перший заступник голови Верховної Ради Ірина Геращенко.

На думку про російський слід наштовхує й інший факт: у соцмережах з’явилося фото, на якому зображено, як під час протестів у Парижі двоє чоловіків розгорнули прапор так званої «ДНР». У відповідь на цей інцидент глава Служби безпеки України Василь Грицак заявив: «Міжнародні кордони це не перепона для російської гібридної агресії. Брудними методами Кремль руйнує європейську стабільність, бо вбачає у ній загрозу для себе», йдеться на сторінці СБУ у Facebook. «За інформацією СБУ російські спецслужби мають організувати аналогічні провокації в Бельгії, Німеччині, Іспанії, Болгарії та інших європейських країнах», — зазначається також у повідомленні.

«Москва хоче дезорганізувати Європу і посіяти в ній хаос. І боротися з гібридною агресією Москви в ЄС одними розмовами на конференціях і заспокійливими заявами на брифінгах уже не вийде. Це факт», — написав у соцмережі керівник Центру військово-політичних досліджень Дмитро Тимчук.

Як неодноразово зазначала головний редактор «Дня» Лариса Івшина «Путін живиться нашими гріхами», а цього разу це стосується європейських країн. Адже як свідчить практика, Франція — це не перша країна, де Москва відпрацьовує подібний сценарій. Варто нагадати про спробу державного перевороту в Чорногорії, за якою, як свідчать експерти і дані нещодавнього розслідування Bellingcat і The Insider, найімовірніше, стоїть Росія. Отруєння у Великобританії нервово-паралітичним агентом «Новачок» колишнього подвійного шпигуна Сергія Скрипаля та його доньки викликало обурення світової спільноти та висилку російських дипломатів. У листопаді в Австрії викрили відставного військового, якого підозрюють у тому, що він впродовж 20 років шпигував на користь Росії, через що глава МЗС Карін Кнайссль (на весіллі якої ще в серпні побував президент РФ Володимир Путін) скасувала візит до Москви, пише DW.

«День» звернувся до експерта з проханням розповісти про те, чим насправді зумовлені протести жовтих жилетів і яку роль відіграє у них Росія.