Нафтовий ключ від іракської головоломки

ГЕОПОЛІТИКА Нафтовий ключ від іракської головоломки Олег ДОРОЖОВЕЦЬ, "День"

Учора Генеральний секретар ООН Кофі Аннан подав на розгляд Ради Безпеки цієї світової організації пропозицію збільшити щопіврічну квоту продажу нафти Іраком із $2 мільярдів до $5 мільярдів. Така ідея може стати сигналом для відбою операції "Буря в пустелі-2".

Свою ідею Аннан висловив після повернення з міжнародного економічного форуму в Давосі. Світова фінансова еліта, з якою спілкувався Генсек ООН, не була в захопленні від американських планів завдати ще одну серію бомбових ударів по Багдаду, оскільки воєнна криза у Перській затоці, накладена на фінансову східноазійську кризу, котра не вщухає, обернулась би найперше новим ударом по міжнародних ринках. Натомість більш ніж удвічі збільшений вихід іракської нафти у світ обіцяє принаймні одномоментне зниження ціни "чорного золота".

Однак аби пропозицію Аннана було прийнято, на котрусь із поступок змушений піти й лідер Іраку Саддам Хуссейн: або допустити міжнародних інспекторів у свої президентські палаци, або не наполягати на виключенні американців зі складу комісії ООН, яка вивчає іракські військові об'єкти. Інакше американське вето в Раді Безпеки на план підвищення нафтоекспорту з Іраку неминуче. Посол США в Об'єднаних Націях Білл Річардсон неодноразово заявляв у січні, що тепер не найкращий час для послаблення санкцій проти Багдада.

Не найкращі часи, щоправда, і в Білого дому, оскільки тільки Велика Британія й Ізраїль беззастережно підтримують безкомпромісний курс Клінтона щодо Хуссейна. Міністр оборони Туреччини, наприклад, запевнив, що його держава не дозволить використати військові бази на своїй території для нальотів на Ірак, а завершений сьогодні вояж держсекретаря США Мадлен Олбрайт державами Близького Сходу теж приніс суперечливі результати. Арабські лідери звертали увагу американської леді на те, що Білому дому треба було б з такою ж наполегливістю змушувати Ізраїль виконувати свої зобов'язання щодо Палестини, як він натискає тепер на Ірак. Сама ж Олбрайт здивувала світ заявою про те, що тепер Сполучені Штати не будуть заперечувати, якщо Ізраїль відповість ракетним ударом на ракетний удар Іраку. Натомість у Багдаді після закінчення священного місяця Рамадан з 1 лютого розпочався набір у народну армію добровольців для війни з американськими агресорами.