Грузію намагаються втягнути у нову війну

Тіна ЦХОВРЕБАШВІЛІ, «День»     У день незалежності 26 травня в Грузії було не до свята. Було скасовано всі урочисті заходи, у тому числі військовий парад і прийом у президента. На «сцені» Гальського району Абхазії «декорації» змінювали одна одну щогодини й очевидним було лише те, що в країні розігралася чергова трагедія.

Протягом цілого тижня абхазька міліція, котра проводила «очищення» району, вела запеклі бої з грузинськими партизанами й народними ополченцями. За даними грузинських офіційних джерел, загинуло як мінімум 14 партизанів. Є жертви й серед мирного населення. У декількох селах району спалено понад сто будинків. З Гальського району в порубіжний Зугдідський район Західної Грузії втекли майже 30 тисяч мирних жителів, які стихійно повернулися туди по закінченні грузино-абхазької війни 92 — 93 років.

Тільки у вівторок увечері можна було говорити про початок розведення протиборствуючих сторін. Як заявив на прес-конференції міністр закордонних справ Грузії Іраклій Менагарішвілі, події у Гальському районі стали одним із компонентів широкомасштабної змови проти грузинської державності. Грузію, за його словами, намагаються втягнути в нову війну, тому Тбілісі утрималося від уведення в зону боїв регулярної армії.

Як і передбачали спостерігачі, нестабільність Грузії потрібна тим, хто виступає проти транзиту через цю країну нафти Каспію. Іншим компонентом змови міг стати черговий замах на Едуарда Шеварднадзе — інформацію про можливість замаху підтвердив журналістам прес-секретар президента Вахтанг Абашидзе. Офіційний Тбілісі різко критикує російських миротворців, які дозволили абхазам увести в зону конфлікту важку техніку. Менагарішвілі назвав дії миротворців непорядними й оцінив їх як «неподобство».

Нині в Гальському районі нестале перемир’я. Не дочекавшись допомоги офіційних структур, партизани, швидше за все, зберуть сили і не відмовляться від диверсійної діяльності — тим паче після останньої каральної експедиції абхазької сторони. Абхазці також посилюють свої лави, у тому числі й за рахунок північнокавказьких найманців. У Ставропольському та Краснодарському краях відкриті збірні пункти для добровольців. Із боку Сочі до Абхазії, за словами Менагарішвілі, надходять ешелони зі зброєю. В останніх подіях у Гальському районі на боці абхазців билися козачі підрозділи — кілька тіл загиблих козаків вже відправлено на Північний Кавказ. Нещодавно до переговорного процесу приєднався виконавчий секретар СНД Борис Березовський.

Тбілісі