Замість супу з перевареної капусти - італійський мінестроне

На Дніпропетровщині майже в 500 школах до раціону учнів додали нові страви

Здорова та безпечна їжа, різнобарвне меню і «шведський стіл» у шкільних їдальнях. Жодних напівфабрикатів та сосисок – максимум корисних продуктів. На Дніпропетровщині майже в 500 школах до раціону учнів додали нові страви. Про впровадження реформи шкільного харчування говорили на регіональному форумі у Дніпропетровській облдержадміністрації. Зустріч відкрила дружина Президента України, ініціатор реформи Олена Зеленська і прем'єр-міністр Денис Шмигаль. «Все починалося з мого простого бажання як мами забезпечити корисне і смачне харчування в школі для дітей, а за два роки це перетворилося на важливу місію. І зараз я впевнена, що це – не просто реформа шкільної їдальні. Це – реформа мислення», – зазначила Олена Зеленська. За її словами, реформа вже відбувається. І вона торкнеться кожної області, міста і села, школи і дитини.

Як повідомив прем’єр-міністр України Денис Шмигаль, за 2020-2021 роки в Україні було модернізовано більше 2,5 тис шкільних харчоблоків. Реформу шкільного харчування в Україні планують завершити за три-п'ять років. «Хочемо змінити культуру харчування у суспільстві. Зробити раціон здоровим та безпечним. Формувати корисні звички краще у дитинстві. Тому почали зі шкіл. Результат матимемо вже через 10-15 років. Наша мета – стати №1 у Європі за тривалістю життя», – підкреслив міністр охорони здоров’я України Віктор Ляшко. За його словами, українські школи переходять на оновлені меню. Головні вимоги – достатня енергетична цінність, оптимальне співвідношення в їжі білків, жирів та вуглеводів, різноманітність страв.

«Дніпропетровщина є показовою серед інших областей щодо змін у шкільному харчуванні. Регіон має найвищий відсоток якісних меню», – сказала голова Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів Владислава Магалецька.

Окрім різноманіття, їжа має бути й безпечною. Для цього підсилили вимоги до якості харчування та дотримання санітарно-гігієнічних норм. Новим підходам навчають кухарів. У 2021-му такі курси пройшли 379 працівників шкільних їдальнь області. «Саме ДніпроОДА першою серед інших областей започаткувала співпрацю зі шкільними кухарями. Організувала курси, на яких працівники їдалень можуть навчитися нових підходів та обмінятися досвідом. Тішить, що ініціативу підхопили й інші регіони», – розповіла заступниця міністра освіти та науки України Любомира Мандзій.

Кухарі майже 500 шкіл Дніпропетровщини вже готують для учнів кілька нових страв, яких раніше ніколи не було у шкільних меню. У понад 300 закладах раціон розробляли за проєктом Євгена Клопотенка CultFood. Його головна особливість – використання спецій та незвичних соусів. Євген упевнений: робити їжу цікавою та привабливою треба через гру. «Ніхто не захоче пити какао з пінкою. А ось чай масала з індійським ароматом – інша справа. Замість супу з перевареної капусти можна запропонувати дитині італійський мінестроне. Маємо й чимало автентичних, але маловідомих страв. Та сама верещака чи шпундра. Або стародавній український десерт із яблук – гамула. Ними також можна розбавити меню», – поділився засновник соціального проєкту  CultFood Євген Клопотенко.

Під час регіонального форуму у Дніпрі менш ніж за годину приготували меню з 8 страв на понад 600 людей. Кухарі використовували сучасні технології та обладнання: пароконвектомат і велику мультифункціональну теплову сковороду. Приготувати повноцінний обід взялися чотири кухарі Національної асоціації громадського харчування. В меню овочевий суп мінестроне, м’ясні й рибні котлети, плов з куркою, гарніри на вибір: гречана каша або булгур з овочами. Два види салатів: один з морквою та яблуком під соусом вінегрет, інший – з капусти й огірків, притрушений насінням фенхелю. Окремо на десерт – сирна запіканка. А ще компот з ягодами і м’ятою. «Урок готуємо, перерву – годуємо. Така наша філософія. Аби діти отримували свіжі та естетичні обіди», – сказав голова правління Національної асоціації громадського харчування Орест Степаняк.  «Потрібні комплексні зміни. Починаючи від проєкту того, як повинен виглядати харчоблок. Закінчуючи концепцією різноманітного меню і навчанням персоналу. Так, як нині готують на деяких шкільних кухнях, – застарілий та неефективний підхід. Ми продемонстрували сучасний», – додав кухар, шеф-технолог Національної асоціації громадського харчування Богдан Венгер. Скуштувати запросили представників територіальних громад, директорів шкіл, представників управлінь і департаментів освіти та науки з шести областей України, які були присутніми на регіональному форумі. «Обома руками підтримуємо реформу шкільного харчування. Нині впроваджуємо її елементи. Дуже добре, коли дітки отримують кожного дня свіжі овочі та фрукти», – сказала начальниця відділу освіти, культури, молоді і спорту Юр’ївської селищної ради Олена Курбатова.  Вона додала, що вже виникла ідея підписати меморандум із Національною асоціацією громадського харчування. Аби провести навчання кухарів. Адже для опорної школи отримали сучасне обладнання. Схоже на те, яке використовували на майстер-класі. Загалом на Дніпропетровщині – понад 840 шкіл і в них щоденно харчуються 265 тисяч дітей.