За екоцид теж відповідатиме росія

Україна зафіксувала вже понад півтори сотні екологічних злочинів через воєнні дії країни-агресора

Понівечені снарядами та бомбами поля, спалені ліси, небезпечне для людей повітря через пожежі на нафтобазах,  забруднення Чорного та Азовського морів – усе це екологічні злочини, котрі скоєні країною росія на території нашої держави. Війна рф не проходить безслідно ні для людей, ні для міст, ні для довкілля. Зафіксувати ці злочини – теж важливе завдання для держави так само, як фіксація злочинів російської армії проти мирного населення. «День» не лишається осторонь цієї теми та готуває серію матеріалів, присвячених моніторингу екологічних злочинів в Україні через воєнні дії рф. Будемо говорити і про масштаби та наслідки, і про те, як із фіксацією злочинів та притягненням росії до відповідальності можуть допомгти громади чи окремі громадяни.

Для початку ми вирішили з’ясувати, що ж варто розглядати під поняттям екоцид, про який останнім часом зазначають державні органи влади, чи прописаний цей термін у нашому та міжнародному законодавстві та які реальні шанси притягти росію до відповідальності, змусити відшкодувати збитки за всю завдану нашій природі шкоду, зважаючи на те, що ця країна роками сміливо ігнорує норми законів своїх та світових.

ЕКОЦИД. ТЛУМАЧЕННЯ ТА СВІТОВИЙ ДОСВІД

Стаття 441 Кримінального кодексу України передбачає, що екоцид – це масове знищення рослинного або тваринного світу, отруєння атмосфери або водних ресурсів, а також вчинення інших дій, що можуть спричинити екологічну катастрофу. Саме за цією статтею розпочав розслідування Офіс генерального прокурора через дії росії на Рівненській нафтобазі, Чорнобильській, Запорізькій атомних електростанціях. Такі дії – це загроза ядерній безпеці не лише України, а й Європи як мінімум.

Керівниця юридичного відділу МБО «Екологія-Право-Людина» Ольга МЕЛЕНЬ-ЗАБРАМНА пояснює, що, крім національного законодавства, поняття екоциду планується ввести в міжнародне право, доповнивши ним Римський статут: «Пропонується таке визначення: «екоцид» - це незаконні чи умисні дії, вчинені з усвідомленням значної ймовірності завдання серйозної і або масштабної, або довгострокової шкоди довкіллю такими діями. Якщо такі пропозиції будуть затверджені, то до Міжнародного Кримінального суду можна буде звертатися у випадку екоциду не тільки у час війни, а й у мирний час, та вимагати покарання тих країн та посадових осіб, які його допустили».

Власне, досвід притягнення росії до відповідальності через її воєнні злочини уже існує. Це може бути хорошим дороговказом для нас, як діяти у випадку з екологічними злодіяннями. Так, існує прецедент притягнення росії до відповідальності та вимоги щодо компенсації громадянам України моральної та матеріальної шкоди через анексію Криму (детальніше про це – у матеріалі ЕПЛ). Експерти організації зазначають, що сотням постраждалих українських громадян суди вже присудили компенсації за нанесення моральної та матеріальної шкоди через окупацію Криму та війну на Донбасі. Росія має виплатити кілька мільйонів євро. Дії рф в Україні порушують не тільки національне, але і міжнародне право та міжнародні звичаї. Передусім це порушення Статуту ООН, а також порушення додаткового Протоколу до Женевських конвенцій 1949р., який у ст.55 говорить про захист довкілля та вказує на необхідність виявлення турботи про захист природного середовища від широкої, довгочасної і серйозної шкоди при веденні воєнних дій.

Також дії рф порушують низку міжнародних угод у сфері захисту довкілля, ядерної безпеки та інших сферах, стороною яких є країна-агресор, зазначать експерти. «Такі дії без сумніву стануть предметом розгляду на міжнародному рівні, і Україна повинна бути готова надати переконливі докази вчинення армією рф злочину-екоциду, завдання збитків елементам довкілля, і рішення національних судів в кримінальних, цивільних, господарських справах проти агресора послужать доказами на міжнародному рівні та можуть стати правовою передумовою для пред’явлення вимог про виплату таких збитків через міжнародні механізми», - ідеться на сайті ЕПЛ.

ФІКСАЦІЯ ЗЛОЧИНІВ

У свою чергу «Екологія-Право-Людина» із перших днів війни оголосила про документування екологічних злочинів, спричинених війною рф в Україні. «Ми впевнені, що ми зможемо росію притягнути до відповідальності за умови детального документування всіх випадків порушення прав жителів, нищення довкілля, - пояснює пані Ольга важливість та необхідність такого рішення. – Зокрема, треба спершу проводити роботу на національному рівні: збирати докази екологічної шкоди, розраховувати збитки, звертатися до судів про відшкодування тих збитків до армії рф, порушувати кримінальні справи і добиватися обвинувальних вироків судів по злочинах, пов’язаних із екоцидом, завданням значних збитків природним ресурсам: повітрю, воді, ґрунтам, біорізноманіттю. Також треба на міжнародному рівні добиватися відповідальності за нищення довкілля, просити міжнародну спільноту вирішити питання про джерела компенсації збитків, завданих Україні, її громадянам та довкіллю в тому числі. Джерелами компенсацій можуть бути арештовані активи рф, її банків, державних установ, активи олігархів та осіб із рф, що під західними санкціями, інші джерела».

«Країни, що не відмовилися від енергоресурсів рф, можуть запровадити податок на ці енергоресурси, який би йшов на компенсацію Україні її збитків, - зауважує Ольга Мелень-Забрамна. – Також ООН може своїм рішенням зобов’язати росію віддавати частку від продажу енергоресурсів у спеціально створений фонд ООН, що буде використовуватися на компенсацію шкоди, завданої незаконною агресією росії. Маючи рішення національних судів про компенсацію, можна звертатися в майбутньому до тих розпорядників арештованих коштів рф, які будуть мати повноваження ці кошти передавати Україні, чи звертатися до фонду, що буде присвячений компенсації шкоди».

ДОКАЗОВА БАЗА

Відомо, що Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів теж веде моніторинг екологічних злочинів через воєнні дії росії в Україні. За понад два місяці з початку вторгнення рф відомство зафіксувало понад 150 злочинів російських військ проти довкілля України (https://mepr.gov.ua/news/39154.html).

Також відомо, що оперативний штаб при Держекоінспекції сформував реєстр збитків, у якому зафіксовано 172 випадки екоциду. Ці матеріали будуть долучені до пакету документів, який формує Міністерство з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України для підготовки позову у Міжнародний суд ООН.

Такі завдання експертна екоспільнота вважає правильними, зокрема, документування шкоди, задіяння лабораторій, передачу документів до правоохоронних органів. «Та як саме ці завдання виконуються в умовах воєнного часу, невідомо, - коментує пані Ольга. – Крім того,  ми не знаємо, наскільки повною є інформація, що ними збирається. Щодо позову до Міжнародного суду ООН, думаємо, що це наразі перші ідеї, оскільки подача такого позову не передбачає стовідсоткове фінансування збитків, адже росія може рішення суду проігнорувати».

У будь-якому разі документування екологічних злочинів росії має бути на порядку денному України. Країна, що прийшла до нас із війною, мусить відповісти за кожне знищене життя, кожне понівечене місто та село і кожну вбиту рослину, тварину, поле і річку.

Інна ЛИХОВИД, «День»