МЕНЮ

Український інститут відкрили в Піднебесній

Микола ПЕТРУШЕНКО
14 листопада, 2019 - 10:23
Київський національний університет технологій та дизайну експортує освітні послуги в Китай

Чи не вперше за роки незалежності відбулась подія, яка стверджує на міжнародному рівні Україну не як експортера сировини і дешевої робочої сили, а інтелектуального продукту — освітніх послуг. Свідчення цього — відкриття в Китаї Київського інституту технічного університету Цілу. В конкурентній боротьбі з найпрестижнішими закладами освіти світу це право виборов Київський національний університет технологій та дизайну. Сходження в Піднебесну коментує його ректор академік НАПН України лауреат Державної премії в галузі науки і техніки Іван ГРИЩЕНКО.

— Іване Михайловичу, «Китайську стіну» подолано. Що ви несете за її стіни?

— Найдорожчий і найактуальніший товар — знання. Цей інтелектуальний продукт створюється в університеті майже дев’яносто років. Тривалий час ми ділимось ним з китайськими студентами, які навчаються в КНУТД. Відгуки в Піднебесній про наших випускників чудові. Все це дало підстави для поглиблення зв’язків.

З метою підвищення рівня української освіти на міжнародному ринку освітніх послуг та відповідно до Договору про дружбу і співробітництво між Україною і КНР Київським національним університетом технологій та дизайну разом з Технічним університетом Цілу створено Китайсько-український заклад вищої освіти — Київський інститут технічного університету Цілу в місті Цзінань провінції Шаньдун. До нього на бакалаврат уже зараховано 224 студенти. КНУТД отримав ліцензію Міністерства освіти Китаю на 20 років. Отож Київський національний університет технологій та дизайну розпочав експорт української освіти в Китай.

— Хто і як передаватиме український досвід китайцям?

— Навчальний процес у Китаї забезпечують викладачі нашого університету за трьома спеціальностями: дизайн візуальних комунікацій, біотехнології та біоінженерія, хімічна інженерія. Мова викладання — англійська. Співпраця та інтеграція ресурсів двох університетів базується на основі рівності та взаємної вигоди. Мета полягає в тому, щоб забезпечити глибоку інтеграцію двох університетів у справі підготовки кадрів, наукових досліджень, громадської роботи, культурного обміну та міжнародного співробітництва.

— Чи передбачено ознайомлення китайських студентів з Україною її історією, культурою та традиціями?

— Обов’язково. Вже сам факт нашої присутності в університеті Цілу зобов’язує до цього. Ми чекаємо студентів нашого інституту в Києві для роботи в лабораторіях. Передбачається також навчання посланців КНУТД у Китаї. А згідно зі спільними програмами навчання є можливість отримувати подвійний диплом — Китаю та України. Співпраця двох університетів відкриває широкі можливості для відвідування Європи та Азії, щоб пізнавати світ і робити його кращим.

— У Китаї діє майже сто спільних з іноземними партнерами закладів. Найбільше там представлені університети Великої Британії, США, Франції і Німеччини. КНУТД — перший університет, який Китай запросив до співпраці...

— Київський національний університет технологій та дизайну наступного року відзначатиме 90-ліття. Він унікальний за своєю суттю, в ньому активно розвиваються наукові й мистецькі школи, а в роки незалежності, по суті, став ще й головною науково-дослідною базою індустрії моди. Тому ми — університет інноваційний. Забезпечуючи науковий супровід галузі, розробляємо найсучасніші технології. Студентів навчаємо не на прикладах вчорашнього дня, а на напрацюваннях, які завтра використовуватимуться на виробництві. Свідченням цього — три Державні премії в галузі науки і техніки отримані, за останні роки нашими співпрацівниками. Аби давати студентам не лише знання, а й практичні навички, ініціювали створення Київського освітнього науково-виробничого кластеру легкої промисловості. На його підприємствах студенти проходять практику.

КНУТД — університет енергоефективний. За останні роки зекономили стільки коштів, що дало можливість підняти зарплату викладачам у шість разів і значно оновити матеріально-технічну базу. А ще ми — університет підприємницький. Університет діє за схемою партнерства: освіта — бізнес — влада.

Модель розвитку нашого навчального закладу будується на системі виробництва знань у вигляді наукових досліджень, куди залучена значна частина молоді з високим інтелектуальним потенціалом. Це — ключовий аспект.

Не можна обминути увагою й міжнародний конкурс молодих дизайнерів «Печерські каштани», які проводить університет. До речі, китайці теж беруть у ньому участь і високо його цінують. Тому не випадково запросили наших випускників взяти участь у конкурсі дизайнерів одягу для збірної Китаю на зимових Олімпійських іграх 2022року.

На завершення скажу, що КНУТД займає 66-ту позицію в ТОП-100 найкращих дизайнерських шкіл світу, а факультет біофарматехнологій 73-те місце ТОМ-100 найкращих фармацевтичних факультетів.

— Іване Михайловичу, яке найбільше враження від поїздки в Китай на відкриття університету?

— Захоплення тим, як люди прагнуть інноваційних знань наполегливістю з якою їх добувають і вміло використовують.

В Україні склалась ситуація, коли випускник не впевнений, що знайде роботу за спеціальністю. Тобто маємо розрив між попитом і пропозицією, а це, без сумніву, впливає на мотивацію студентів до навчання.

Китайські студенти знають, що знання і практичні навички — ключ до успіху. Звідси й настрій. Новий київський інститут, сказала на його відкритті студентка Ван Сі, надає нам ширшу платформу для діяльності та зростання, і ми плекатимемо цю виграшну можливість. Ми ж, зі свого боку, будемо підносити імідж України в далекому Китаї, але який уже став близьким до університету.