«Три життя Великої Людини»

У Львові відкриють виставку до 130-річчя від дня народження Патріарха Йосифа Сліпого (17.02.1892 – 7.09.1984)

Експозицію «Три життя Великої Людини» презентують у Музеї історії релігії. Організаторів виставки кілька, і це, крім Музею історії релігії, – Інститут історії церкви Українського католицького університету, Центральний державний  історичний архів (Львів), Львівський історичний музей, Музей етнографії та художнього промислу, а також дослідник Тарас Завадовський, про що «Дню» розповіли у департаменті з питань культури, національностей та релігій Львівської ОДА.

Анонсуючи цей великий і ґрунтовний показ, втілювачі проєкту зазначають, що це буде розповідь про людину, яка пройшла непростий життєвий шлях.

Експозиція «Три життя Великої Людини», як зрозуміло з назви, розкриває три різні періоди життя Йосифа Сліпого – від народження і до моменту канонічного вступу на митрополичий престол Української греко-католицької церкви, 18-річний період ув’язнення і заслання у сибірські табори та діаспорний період.

Перший розділ сформований на основі архівних документів як з фондів музею, так і з колекції Центрального історичного архіву у Львові. Це світлини про дитячі й юнацькі роки Йосифа Сліпого, богословські студії в Інсбруці (Австрія) й Римі (Італія), працю на посаді ректора Львівської духовної семінарії і Львівської богословської академії, священичі й митрополичі свячення, випробування І і ІІ Світових воєн.

З фондової збірки музею представлять книги з приватної бібліотеки Митрополита, його екслібрис (авторства Святослава Гординського), видання Богословської академії, документи з підписом Йосифа Сліпого, чернетку праці «Головні правила сучасного душпастирства», портрети (автор – Євген Безніско) тощо.

«Сила духу проти насильства» – назва другого розділу виставки (у внутрішньому дворику музею). Це банерна виставка про ув’язнення Йосифа Сліпого у таборах Сибіру (Сиблаг, Воркутлаг), Мордовії (Дубравлаг), Красноярського краю, вбивчі періоди етапування. Побудована на основі документів з архіву СБУ.

Третій блок експозиції розміщено у колишній кухні Домініканського монастиря. Це експонати, які відображають життя і діяльність Митрополита після звільнення – так званий діаспорний період.

Окрім унікальної колекції світлин та особистих речей Йосифа Сліпого, які надав Інститут історії церкви УКУ (мітра, омофор, параман, служебник), відвідувачі побачать оригінальний кардинальський капелюх з Ватикану.

Вперше буде виставлено листування Йосифа Сліпого з ректоратом Українського технічно-господарського інституту (Мюнхен, Німеччина) з  Наукової бібліотеки НУ «Києво-Могилянська академія».

Деякі експонати – про роль Папи Римського Івана XXIII у звільненні Йосифа Сліпого, участь у II Ватиканському соборі, відвідини українських парафій на всіх континентах, заснування Українського католицького університету імені святого Климента, будівництво в Римі собору Святої Софії, пам’ятника Тарасові Шевченку тощо.

Цікаві й документи, пов’язані з перепохованням Йосифа Сліпого, з приватної колекції Романа Гери, які після завершення виставки він подарує музеєві, а також конверти, листівки, пам’ятні стрічки тощо.

Відкриють виставку «Три життя Великої Людини» 12 травня. Оглянути експозицію встигнуть всі охочі, позаяк вона буде доступна для огляду у Музеї історії релігії до 15 вересня.

Тетяна КОЗИРЄВА, «День», Львів

Фото пресслужби ЛОДА та з Вікіпедії