«Пропонують жити у п’ять разів дорожче»

Пацієнтські організації другий рік оскаржують монополію на ліки для ВІЛ-позитивних людей

Хоч як би вам подобався нинішній курс долара, ви навряд чи погодитесь купити валюту в імпровізованому «Пункті обману», який цього тижня з’явився біля Київського апеляційного господарського суду. 146 гривень за долар — хочеться вірити, що такого в Україні не буде ніколи. Проте таку «обмінку» активісти встановили 6 лютого, коли у суді мали продовжити розгляд скарги благодійної організації «Всеукраїнська мережа людей, які живуть з ВІЛ» щодо монополії американського фармвиробника AbbVie.

Активісти стверджують, що Україна купує у згаданої компанії життєвонеобхідний для ВІЛ-позитивних пацієнтів препарат, по суті, саме за таким курсом: 146 гривень за долар.

«Держава продовжує випускати мільйони гривень у повітря, — цитують організатори акції Сергія Дмитрієва, директора з політики та адвокації «Всеукраїнської мережі ЛЖВ». — Разом із журналістами та громадськістю ми домоглися, щоб суд призначив проведення експертизи. Та з моменту призначення експертизи патентів пройшло вже чотири місяці, а експертиза досі не розпочалася. А це понад мільйон доларів переплати на одному препараті. Тільки за чотири місяці! Судді знову затягують процес, а, значить, пропонують нам жити у п’ять разів дорожче».

Через існування формальних патентів на український ринок не можуть вийти дешевші аналоги ліків для ВІЛ-позитивних людей, пояснюють організатори пікету. Тому неможливо забезпечити додатковим лікуванням українців, які цього потребують. А таких людей, підрахували у «Всеукраїнській мережі ЛЖВ», потенційно є 125 тисяч.

Ще 31 травня 2016 року «Всеукраїнська мережа ЛЖВ» подала до Господарського суду Києва позов у справі щодо визнання патентів на препарат з діючою речовиною лопінавір/ритонавір («Алувія») недійсними. Позовні вимоги організація обґрунтовує так: патенти не відповідають вимогам законодавства щодо новизни та винахідницького рівня, а забезпечена ними юридична монополія компанії-патентовласника AbbVie Inc. (США), яка дозволяє їй встановлювати завищену ціну на препарат, є незаконною. Тому, додають у «Всеукраїнській мережі ЛЖВ», держава та донори наразі витрачають 19,5 мільйона доларів щороку на закупівлю одного тільки лопінавіру/ритонавіру, забезпечуючи потреби 26 тисяч пацієнтів із ВІЛ. Якщо патент скасують, препарат можна буде закуповувати втричі дешевше.

У березні минулого року Господарський суд Києва відхилив позов «Всеукраїнської мережі ЛЖВ», та активісти подали апеляцію. Після низки перенесень засідань у жовтні 2017-го апеляційний суд виніс ухвалу про експертизу і призначив експертів. Проте, розповідають у благодійній організації, вже у грудні виникла потреба у додатковому експерті і представники AbbVie попросили відкласти засідання, бо не мають такої кандидатури. Засідання перенесли на 6 лютого. У будь-якому випадку, з експертизою вже затягнули на кілька місяців.

Важко передбачити, скільки ще триватимуть суди, але за час цих провисань активісти отримали доволі потужну підтримку суспільства. Тож боротися буде легше.