Подорожі в часі і стартапи

У містечку Городок на Хмельниччині відкрили музей, який не має аналогів в Україні

G-Museum — таку назву відтепер має оновлений Городоцький краєзнавчий музей, що на Хмельниччині. Сама споруда закладу та його облаштування виконані за найновішими світовими музейними технологіями: інтерактивні екрани та монітори, аудіо й відеосистеми, інтерактивні екскурсії та подорожі. Він поєднує минуле, сьогоднішнє і майбутнє, дає змогу відчути себе не лише мандрівником у часі, а й винахідником. А унікальність закладу, мабуть, у тому, що в ньому не лише займаються музейною справою, проводять екскурсії, а й навчають майбутніх інноваторів і стартаперів. На четвертому поверсі музею діють G-school, G-hub та G-club, які спрямовані на розвиток творчої молоді Городка. Діти мають можливість безоплатно отримати знання з біології та хімії, доросле населення займається дослідженням життя й діяльності останнього власника Городка, видатного мікробіолога Сергія Виноградського, а студенти втілюють у життя інноваційні проєкти і стартапи.

ВІД МРІЇ — ДО КАРДИНАЛЬНИХ ЗМІН

Ідея оновити музей виникла спонтанно, розповідає директорка закладу Світлана ОЛІЙНИКОВА. Якось до музею завітав уродженець Городоччини, доктор медичних наук та меценат Микола Гуменюк. Побачивши цінні експонати, які зберігалися в непривабливому приміщенні, він вирішив допомогти закладу. Тоді, зізнається директорка, вони навіть не сподівалися, що їхнє скромне прохання оновити стенди для археологічного відділу перетвориться на масштабний проєкт реконструкції всього приміщення та кардинального оновлення експозиції.

«Вперше проєкт нового музею представили восени 2014 року. Тоді ми навіть мріяти не могли, що у нас з’явиться такий музей із кардинальними змінами, але мрії мають здатність здійснюватися, — розповідає Світлана Олійникова. — Спочатку планували, що це буде добудова, та коли приїхали архітектори і подивилися, що у нас уже була добудова, бо це приміщення старої аптеки, яку розширили в 1990-х роках, то вирішили все розібрати і збудувати нове приміщення практично з нуля. Будівництво було розпочато 2016 року і завершено 2018-го. Після чого ми приступили до оформлення експозиції. Увесь комплекс робіт фінансувався нашим меценатом Миколою Івановичем. Тепер маємо у громаді культурно-освітній центр, який не має аналогів на теренах України».

ВІРТУАЛЬНА ПОДОРОЖ У ЧАСІ

Площа оновленого музею становить понад 1300 кв. м, приміщення має чотири поверхи. Експозиція займає три з них і представляє щонайменше тисячу експонатів, кілька тисяч одиниць зберігаються в фондах. Над оформленням експозиційних стендів працювала команда із «Майстерні музейних проєктів Олександра Антонця». Дизайнери виконали ескізний дизайн-проєкт експозиції, технічний дизайн-проєкт та розробку експозиційних комплексів, структуру побудови експозиції — в хронологічному порядку, починаючи від глибин палеонтології (викопні рештки від силурійського періоду і до часів мамонтів) і закінчуючи початком ХХ ст. Також майстерня розробила індивідуальне експозиційне обладнання й у співпраці з ІТ-командою В’ячеслава Верещагіна застосували сучасні музейні аудіо/відеотехнології. Адже більшість екскурсій — це віртуальні прогулянки, які дають можливість подорожувати в часі. До наповнення експозиції долучилися науковці, краєзнавці, музейники — працювали всією громадою.

«Екскурсія розпочинається з інтерактивного експозиційного стола, який допоможе обрати маршрут, — продовжує Світлана Олійникова. — У нас можна дізнатися про мікро— і макрокосмічні процеси, порівняти мапи світу різних періодів, дізнатися про історію Сарматського моря, побачити єдину у світі воскову фігуру останнього власника Городка, всесвітньовідомого вченого-мікробіолога Сергія Виноградського. Крім того, в музеї відтворена його лабораторія, а поруч — сучасні лабораторні прилади. Багато старовинних документів, викопних раритетів, унікальних знахідок, світлин, на яких дехто впізнає себе чи своїх знайомих. Вартість екскурсії коштує символічні 20 гривень для дітей і 40 гривень для дорослих. Зараз маємо шалений запит відвідувачів. Запис на день — по сім-вісім груп. Приїжджайте, все побачите і точно не пожалкуєте».

Незабаром, як повідомляє Городоцька міська рада, слід очікувати поповнення експозиції та фондів музею. В червні з ініціативи та коштом громади в місті мають відбутися масштабні археологічні дослідження. Головним завданням істориків стане визначення часу заснування міста — наразі вдалося з’ясувати, де саме колись стояло донедавна невідоме історикам давньоруське городище, яке згодом стало «зародком» Городка. Йдеться орієнтовно про ХІІІ століття, але не виключено, що місто ще давніше. Перша на 100% вірогідна писемна згадка про Городок належить лише до ХV століття (згадки від ХІV ст. викликають сумнів і, ймовірно, там ідеться про зовсім інше поселення). У Городку очікують, що археологи не лише заповнять «білі плями» в історії міста, а й поповнять оновлений музей цікавими експонатами.

ТРИ ПРОЄКТИ: G-SCHOOL, G-CLUB, G-HUB

Сам заклад в оновленому приміщенні почав працювати ще 2019 року, одразу після введення в експлуатацію, проте внаслідок організаційних питань, а потім карантину офіційне відкриття доводилося кілька разів переносити. Але це не завадило використовувати приміщення і при цьому наповнювати його новим змістом. Так, на четвертому поверсі розташували інноваційний центр, який координується громадською спілкою «Центр інновацій «Сходи в майбутнє» і реалізує три проєкти: G-School, G-Club, G-Hub. Усі вони, як розповідає координаторка напрямків Катерина БІГНЯК, спрямовані на те, щоб розвивати активну молодь, досліджувати історію рідного краю та історію України через видатні постаті, а ще розвивати науку і втілювати в життя інноваційні стартапи.

«Якщо говорити про G-Сlub, то це клуб для дорослих, які займаються дослідженням життєвого шляху видатного мікробіолога Сергія Виноградського. Він об’єднує багато краєзнавців, а також молодих активістів, які цікавляться цією темою. У своїй діяльності вони описують його наукові досягнення й відкривають нові цікаві факти із життя, — розповідає Катерина. — Що ж до школи, то цей освітній проєкт працює з 2019 року і минулого року відбувся перший випуск групи дітей, а цього року буде другий. Цей проєкт покликаний створити умови для вивчення природничих наук з акцентом на хімію та біологію. Тут є лекційна аудиторія, де діти вивчають теоретичну частину, і є лабораторія, в якій вони можуть удосконалювати свої практичні навички. Діти працюють у двох групах по вісім осіб, кожна забезпечена мікроскопом і робочим місцем для проведення досліджень, а також захисним робочим одягом. Однак 30% навчання присвячені вихованню інших навичок, зокрема ораторського мистецтва, здатності досягати цілей, командної роботи, а також роботи над проєктами і стартапами. Навчання для дітей абсолютно безоплатне, всі витрати покриває меценат Микола Гуменюк».

Цього року громадська спілка «Центр інновацій «Сходи в майбутнє» планує розпочати реалізацію третього проєкту — це G-Hub, у якому будуть задіяні студенти. Вони працюватимуть над своїми ідеями в медичному, фармацевтичному або управлінському напрямках. По суті, G-Hub претендує стати бізнес-інкубатором для інноваторів, які не лише виготовлятимуть продукцію, а й будуть пулом менеджерів, котрі вирішуватимуть, яким чином цей продукт можна буде розвивати на ринку.

ДОВІДКА «Дня»

Городоцький краєзнавчий музей створено 6 червня 1969 року. Від початку це була просто невеличка збірка старожитностей та предметів народного побуту, яка заледве налічувала кілька сотень експонатів. Як і більшість тодішніх провінційних та сільських музеїв, створювали його місцеві краєзнавці на ентузіазмі й у вільний від основної роботи час. Під музей було відведено дві кімнати в місцевому будинку культури. 1971 року колекція-виставка здобула статус «Народного музею». Втім, як і раніше, все трималося виключно на ентузіазмі й ніяк не оплачувалося. Попри це, фонди музею активно збільшувалися. 1993 року музей отримав власне приміщення. А в грудні 2002-го здобув статус державного закладу. Зараз заклад перебуває на балансі міської ради Городка. У громаді планують розвивати туризм, і музею тут відводиться не остання роль.