Нова хвиля. Нові побоювання

Як уникнути чергового сплеску хворих на ковід та госпіталізацій — думки експертів

Коли введуть локдаун в Україні — нині це найпоширеніше питання, яке ставлять собі українці. Зауважмо, цікавляться тим, з якого дня чи місяця повернуться жорсткі обмеження, а не тим, чи будуть вони взагалі. Тобто в тому, що локдаун точно буде, ніхто не сумнівається. Та й готують нас до цього в різні способи. В Мінздоров’я заявляють, що в Україні погіршується ситуація з захворюваністю на COVID-19. Зокрема, розрив між госпіталізаціями і виписками збільшився на третину. За прогнозами спеціалістів, у «жовту» зону Україна може перейти вже з початку наступного тижня. МОЗ навіть підготувало відповідне подання на розгляд уряду. За прогнозами головного санітарного лікаря Ігоря Кузіна, вже в листопаді Україна може опинитися повністю в червоній зоні епідеміологічної небезпеки, відповідно, тоді вся країна повернеться в режим локдауну.

У Центрі економіки охорони здоров’я Київської школи економіки зазначають, що спалах може відбутися в будь-який день. У Центрі проаналізували, що за останній тиждень завантаження всіх типів медичних ресурсів пришвидшилося: збільшилося їх заповнення на три відсоткових пункти, зокрема, станом на сьогодні ліжка з киснем зайняті на 17%, реанімаційні — на 23%.

Кількість повністю провакцинованих українців від ковіду нині становить 4,5 мільйона осіб. Загальна кількість ковідних щеплень — 10 мільйонів. Експерти вже неодноразово пояснювали, що вакцинація від ковіду не дає можливості уникнути захворювання. А от полегшити перебіг хвороби — так. Тому медики продовжують закликати населення робити щеплення від ковіду.

На цьому нещодавно наголосили й у Всесвітній організації охорони здоров’я. Тут вважають ключовими три напрями, які можуть вивести європейський регіон із пандемії. Це збільшення виробництва вакцин, їх справедливий розподіл та стимулювання попиту на них. Питання розподілу обговорювалося цього тижня під час зустрічі очільників МОЗ країн G20 у Римі. Міністр охорони здоров’я ФРН Єнс Шпан доповів, що до кінця 2021 року Німеччина планує надати 100 мільйонів доз вакцин для міжнародної кампанії з вакцинації від коронавірусу. Пан Шпан також наголосив, що пандемія закінчиться лише тоді, коли вона закінчиться в усьому світі.

Як експерти в регіонах оцінюють стан справ у лікарнях на порозі нової хвилі коронавірусу? На чому, на їхню думку, варто акцентувати увагу державі, Національній службі здоров’я України та суспільству, щоб уникнути чергового сплеску хворих та госпіталізацій — «День» розпитав медичних експертів.

«НЕМА ПАЦІЄНТІВ — НЕМА КОВІДНИХ ГРОШЕЙ, ЧЕРЕЗ ЦЕ МЕДИКИ МАСОВО ЗВІЛЬНЯЮТЬСЯ»

Місто Дніпро наразі тримається. Як інформує наш власкор із Дніпра Вадим Рижков, місто готове до протидії COVID-19, про це повідомили в департаменті охорони здоров’я населення Дніпровської міської ради: «Для надання допомоги пацієнтам із коронавірусною інфекцією є все необхідне: обладнання, засоби індивідуального захисту, дезінфікуючі засоби, понад 80% ліжкового фонду забезпечено киснем. А головне — це лікарі та медичний персонал, які готові до боротьби з пандемією. Непогано справи йдуть і з вакцинацією. На сьогодні в мільйонному Дніпрі отримали першу дозу щеплення від коронавірусу 300 769 осіб, другу дозу — приблизно 120 тисяч».

Ігор МАТКОВСЬКИЙ, директор КНП ВОР «Клінічний Центр інфекційних хвороб», заслужений лікар України, погоджується з заявою ВООЗ про важливість вакцинації в подоланні пандемічної кризи. Проте на перше місце він радить ставити стимулювання до вакцинації. «Тобто передусім слід зацікавити людей робити щеплення проти коронавірусу. Другий пріоритет — збільшення виробництва вакцин, а третій — справедливий їхній розподіл між країнами. На сьогодні проблем із забезпеченням вакцини немає, найважливіше спонукати людей вакцинуватися, бо люди не поспішають себе захищати», — пояснює медик.


ФОТО МИКОЛИ ТИМЧЕНКА / «День»

Між тим, в Україні назріває вакцинаційний скандал. У листопаді закінчується термін дії вакцини AstraZeneka, яку ми отримали як допомогу в межах механізму COVAX. Якщо вакцини не використати за ці два місяці, доведеться їх утилізувати. І це в країні, де рівень щеплення населення від ковіду вкрай низький. Чому так сталося? Причина якраз може бути в слабкій інформаційній та мотиваційній кампанії від МОЗ, її практично й не було. Місію роз’яснювальної роботи взяли на себе деякі прогресивні лікарі та науковці, але не для всіх українців це лідери думок, до яких готові прислухатися.

Хоча, на думку Ігоря Матковського, наразі мотиваційні заохочення можуть сприйматися як позитивна практика, але на довготривалу перспективу це не діє. «Люди мають бути свідомими і самі розуміти, настільки важливо захистити себе і своїх рідних, — каже він. — Тому стимулювати треба не грішми, а виховними компонентами. В нас люди не мають культури дбати про своє здоров’я, до лікаря звертаються, коли вже припече, а це інколи може бути запізно, і винним залишається не пацієнт, а лікарі, які подекуди працюють із останніх сил».

Медик пригадує досвід останньої хвилі пандемії, коли лікарі буквально жили на роботі: «Наповненість закладу становила 80%, на 100% не могли розгорнутися, бо тривала реорганізація Центру СНІДу в Клінічний Центр інфекційних хвороб. Сьогодні заклад готовий за потреби розгорнути 220 ліжок, 195 під коронавірус. Усі місця забезпечені киснем, наразі завершуємо монтаж газифікатора і будемо повністю незалежні від постачання кисню, матимемо свій. Зараз маємо зайнятими 15% ліжко-місць, хоча ще два тижні тому було 10%. Тобто помічаємо тенденцію до зростання кількості пацієнтів, і ми до цього готові».

На жаль, є настрої проти вакцин. А особливо це стосується людей, що вже перехворіли. Вакцинуватися мають навіть ті люди, які вже перехворіли, бо справді людина, яка перехворіла, має певний імунітет, але він коротший, ніж той, що його дає вакцинація. Вакцинація дає стійкіший імунітет. Ми зараз говоримо про два різні механізми створення імунітету. Тому вакцинуватися потрібно, і ми створюємо для цього всі умови. Можна вакцинуватися через сімейного лікаря. Не подобається? Можна піти у найближчий пункт щеплення. Не підходить? Є центри вакцинації

Проте за порадою медика, зараз готувати заклади до чергового спалаху ковіду повинні всі рівні влади. «Але річ у тім, що на сьогодні відсутня фінансова зацікавленість закладів, які надають цю допомогу, — пояснює Ігор Матковський. — Причина: нема пацієнтів — нема ковідних грошей, через це медики масово звільняються. В мене за останні два місяці «штилю» катастрофічно зменшилося фінансування, в кілька разів. Зрештою, це призвело до того, що з 195 осіб медперсоналу звільнилося пів сотні людей. Головне пояснення при звільненні — мізерні зарплати. Крім того, 1 вересня я, як керівник, нарешті зумів виплатити своїм колегам зарплату за червень-липень. А попереду — марафон, бо якщо буде чергова хвиля епідемії, мені доведеться терміново шукати і набирати медперсонал. Благо, що лікарський склад вдалося втримати, що було не просто, але ядро закладу збережене, і ми готові до того, щоб швидко мобілізувати сили. Вже сформували базу тих, хто готовий повернутися на роботу за першим дзвінком. Але так не повинно бути. Медик у час пандемії має бути захищений, зокрема й матеріально».

«КЛЮЧОВИЙ МЕСЕДЖ, ЯКИЙ МАЄМО НЕСТИ ДО СУСПІЛЬСТВА, — ВАКЦИНУВАТИСЯ ПОТРІБНО»

Орест ЧЕМЕРИС, директор Департаменту охорони здоров’я Львівської облдержадміністрації, впевнений, що початок нової хвилі — це факт доконаний. Уже зараз у регіоні фіксують зростання показників підтверджених випадків та щотижневої шпиталізації. Також збільшується кількість викликів швидкої допомоги щодо ковідних хворих. Якщо тижнів чотири-п’ять тому в області фіксували від п’яти до 12 — 15 таких викликів, то впродовж останнього тижня — до 50 за добу. «Якщо порівнювати з останньою хвилею, то в пікові часи по виїздах швидкої допомоги ми мали понад 200 викликів щодобово. А навесні — від 340 до 370 випадків подобової госпіталізації. Враховуючи те, що впродовж літа служба швидкої допомоги отримала понад вісімдесят нових автомобілів, можемо говорити про технічний ресурс і кадровий. Сьогодні, коли ми з вами спілкуємося, в нас у стаціонарах області — 395 ковідних хворих. 36 із них — у реанімаційних відділеннях. 12 — на апаратах штучної вентиляції легень, — описує стан справ Орест Чемерис. — Загалом, згідно з розпорядженням керівника робіт, у нас є 14 закладів (це 3285 ліжок), які прийматимуть пацієнтів із коронавірусом. Вони законтрактовані з Національною службою здоров’я на відповідний ковідний, пакет по соціальній допомозі. Якщо говорити загалом про ковід і готовність до нього, то до 1 червня таких закладів на Львівщині було 24 (понад 4800 ліжок ковідних, із яких 92% були забезпечені киснем). Тепер їх менше, щоби не розпорошувати фінансові ресурси. І це правильна позиція».

Поки що Львівщина в «зеленій» зоні за рівнем епідеміологічної небезпеки. «Хоча тенденція останніх тижнів засвідчує, що найближчим часом ми перейдемо, найімовірніше, на інший рівень — «жовтий» чи «помаранчевий», — прогнозує директор ДОЗ. — Хоча попри «зелені» зони по всій Україні, карантину ніхто ж скасовував. Масковий режим чинний, дистанціювання — також. Тому якщо говорити про заходи на випередження, то це, однозначно, — масковий режим, соціальна дистанція, певний режим роботи громадського транспорту, а він у нас — переповнений, і більшість людей ігнорує носіння масок. Те саме стосується масових заходів, де карантинних правил дотримується мало хто, а особливо це стосується закритих приміщень».

«Якщо говорити про те, що Департамент охорони здоров’я має вплив на дотримання правил карантинних обмежень, то ми таких повноважень не маємо, бо не виконуємо контролюючих функцій, але, звичайно, враховуючи показники захворюваності, маємо можливість ініціювати проведення засідань комісій із техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій і висвітлювати реальну статистику та тенденцію щодо захворюваності. А це означає, що комісія з питань ТЕБ та НС має право давати доручення відповідним органам (нацполіції, держпродспоживслужбі), які мають контролюючі функції, для посилення заходів контролю, — продовжує пан Орест. — А сьогодні варто говорити про посилення контролю за вже чинними правилами карантину. Коли ми рухатимемося в інші зони епіднебезпеки, а це — в бік погіршення, то ті структури, які мають контролюючі функції, мають відстежувати, чи ті правила дотримуються».

Не оминув Орест Чемерис і питання вакцинації. Препаратів у нас достатньо. «Ключовий меседж, який маємо нести до суспільства, — вакцинуватися потрібно. І якщо ми говоримо про стримання пандемії і зупинку пандемії, то маємо вакцинуватися. Іншого методу немає! Тому що жити в постійному карантині — це економічні обмеження і багато-багато соціальних обмежень, але насамперед — це є постійна загроза здоров’ю, — наголошує експерт. — Щодо темпів вакцинації, то на Львівщині вони могли би бути кращими. На жаль, є настрої проти вакцин. А особливо це стосується людей, що вже перехворіли. Вакцинуватися мають навіть ті люди, які вже перехворіли, бо справді людина, яка перехворіла, має певний імунітет, але він коротший, ніж той, що його дає вакцинація. Вакцинація дає стійкіший імунітет. Ми зараз говоримо про два різні механізми створення імунітету. Тому вакцинуватися потрібно, і ми створюємо для цього всі умови. Можна вакцинуватися через сімейного лікаря. Не подобається? Можна піти в найближчий пункт щеплення. Не підходить? Є центри вакцинації. Вакцинуватися можна щодня, і ми на Львівщині зробили максимально все, що залежить від Департаменту охорони здоров’я, щоби ця процедура була доступною. Маємо 176 пунктів вакцинації, 24 центри вакцинації. Працюють також мобільні бригади, які готові виїжджати до організованих колективів, щоби щепити працівників на місці. Тобто ми працюємо і закликаємо вакцинуватися. Це потрібно зробити».