Легально і доступно

Понад два мільйони хворих чекають на закон, що дозволить лікування медичним канабісом

Чотирирічна Софійка майже всі дві години розмови про медичний канабіс тихо лежала у мами на руках. У дівчинки тяжка форма епілепсії. Хвала мамі, яка у таку негоду, що була того дня, привезла доньку у колясці на це обговорення. Просто від того, що вирішать ці (і не лише ці) дорослі дяді і тьоті, залежить, коли Софійка отримає легальні і недорогі ліки, які хоч трохи полегшать її життя. Звісно, маля цього не до кінця розуміє, але мама Вікторія Мостовенко з нетерпінням чекає, коли ж нарешті парламент дозволить продавати та виробляти в Україні ліки, котрі міститимуть медичний канабіс.

«ПАЦІЄНТАМ УЖЕ ЗАРАЗ ПОТРІБНІ ЦІ ЛІКИ»

Медичний канабіс – це аж ніяк не наркотики. Це лікарський засіб, який має знеболювальний та протисудомний ефект. Він входить до препаратів, котрі потрібні онкохворим, пацієнтам із хворобою Альцгеймера, Паркінсона, розсіяним склерозом, псоріазом, депресією, тривожними станами тощо. Але в Україні продаж та виготовлення таких ліків наразі не дозволено.

Медичні препарати, що містять канабіс, не викликають звикання чи залежності. Канабіноїди, що в них є, це здебільшого речовина канабідіол, котра не має психотропної дії, а якраз робить те, чого бракує хворим, - знеболює, розслабляє і гальмує больові процеси. Часто медичний канабіс плутають із рекреаційним, приміром, саме його вільно продають у Нідерландах. Саме його вживають якраз для отримання задоволення і саме він містить значну кількість тетрагідроканабінолу (ТГК). А цей компонент якраз і має виражені психотропні ефекти й збуджує нервову систему. Не знаючи цих тонкощів, звісно, ж більшість людей, чуючи слова про канабіс, подумають, що нардепи хочуть легалізувати наркотичні препарати. До речі, ВООЗ наголошує, що канабіс з вмістом ТГК до 0,2% взагалі не є наркотичною речовиною та повинен бути виключений з регулювання міжнародних конвенцій про наркотичні речовини.

Спекуляцій на тему дуже багато, починаючи від того, що це чорний опіум, закінчуючи тим, що Україна хоче стати другими Нідерландами. «Дуже багато маніпуляцій та дискусій є навколо цієї теми. Нам, як пацієнтам, яким щодня та вже зараз потрібні ці ліки, це болить, - розповідає Вікторія. – Тому що доки вирішуються якісь матеріальні питання, у нас щодня діти страждають. Насправді те, що ця тема останні два-три роки так активно обговорюється, це дуже круто для України. Знаючи досвід країн розвинутих, де є ліки на основі медичного канабісу, нам тільки мріяти лишається про прийняття такого закону. Знаю історію у Каліфорнії, де тато доньки з тяжкою формою епілепсії звернувся до місцевої влади, і за два тижні у штаті прийняли закон для легального застосування медичного препарату для дитини».

ЗАКОН. СПРОБА №2

Улітку цього року у Верховній Раді був зареєстрований законопроєкт, котрий мав дозволити використання та виробництво ліків із медичним канабісом. Однак він не набрав достатньої кількості голосів. Зараз на громадське обговорення винесено новий законопроєкт, над яким працювала команда Міністерства охорони здоров’я. Проте, як з’ясувалося під час зустрічі науковців, пацієнтів та народних депутатів щодо легалізації медичного канабісу, на сайті відомства чомусь досі опублікована стара версія законопроєкту. І багато речей, котрі пропонуватиме МОЗ ухвалити парламенту, експерти та пацієнти почули вперше.

Із деталями документу, котрий стане законопроєктом, ознайомив голова медичного комітету Михайло Радуцький. Він зазначив, що у новому документі йтиметься про легалізацію ліків, що міститимуть 0,2% ТГК. Тобто так, як каже ВООЗ та директиви Європейського Союзу. Передбачено зняття обмежень щодо виробництва ліків із вмістом медичного канабісу. Також канабіс буде виключено із переліку наркотичних речовин, що дозволить лікарям призначати ці ліки не за так званим рожевим рецептом та без контролю поліції за таким медиком. Проте буде створено окремий центральний орган влади, до якого увійдуть представники Держлікслужби та поліції, аби контролювати виробництво таких ліків.

«Кожен кущ, який буде використовуватися для медканабісу, буде мати GPS-трекер та відеоспостереження. Це умови, за яких буде дозволено виробництво сировини. Або так, або взагалі ніяк, - зазначав Михайло Радуцький. – Зі 159 фармзаводів близько 60 погодилися виробляти українські ліки із вмістом канабісу. Щодо експорту – то на час, доки українська фарма зможе виробляти такі ліки, не буде квоти на імпорт. Потім буде введена квота, щоб підтримати аграріїв чи фермерів, які будуть виготовляти сировину. Наразі існують ліки з канабісом, які коштують по понад 300 доларів за упаковку, і це недоступно для широкого користування. За нашими оцінками ліки від українських виробників коштуватимуть 3-4 долари».

Попередній законопроєкт про легалізацію медичного канабісу мав непросту історію. «Ви не уявляєте, скільки часу і сил було витрачено, щоб попередній закон просто потрапив у зал. За нього ми місяців п’ять воювали, щоб він просто був винесений на розгляд. Я пам’ятаю, що казали депутати, що це чорний опій і так далі. Ми шукали компроміс, щоб це все заспокоїти», - додає нардеп. Вочевидь, нелегкий шлях буде і в законопроєкту від МОЗ. До 28 грудня триватиме його громадське обговорення. За словами голови медичного комітету, зауваження від експертів готові брати до уваги, головне, аби вони не виходили за межі директив ЄС. 17 січня такий законопроєкт має бути зареєстрований в парламенті, а в сесійній залі з’явиться у лютому-березні наступного року.

«ТАКІ ЛІКИ ПРАЦЮЮТЬ ІЗ ПОСТКОВІДНИМИ СИНДРОМАМИ»

«Зараз Софії 4, 5 роки, ми три роки вже у цій темі. І те, що нарешті вже є конкретні тези, форми регулювання і дати – це супер. Ми дуже чекаємо цього, - додає мама Софійки Вікторія. – Дійсно, зараз ми лікуємо своїх дітей поза законом. Ми змушені приймати ці медичні препарати, незважаючи на те, законно це чи ні. Тому ми підтримуємо все, що стосується легалізації, незважаючи на ті нюанси, на які звертають увагу аграрії та політики. Я розумію кожну із зацікавлених сторін, але наша сторона – пацієнтська, взагалі для кого цей закон створюється, має на увазі саме медичний канабіс. Ми підтримуємо цей останній варіант із цими 0,2%, тому що це дасть нам можливість бути не поза законом. Промисловість зрушить з місця, і ми будемо купувати ліки в рази дешевше. Зараз я купую для Софії пляшечку ліків на 30 мл за 150 доларів. Це перший крок до того, щоб понад 2,5 українців жили без болю. Є конкретні люди, яким це потрібно тут і зараз. Це ліки, які застосовуються у понад 60 країнах. Такі ліки ми купували в Німеччині в аптеці. Багато знайомих батьків з тяжкохворими дітьми виїжджають у Польщу, тому що там легалізований медичний канабіс. Я хочу жити в Україні і піти тут до аптеки та купити ці ліки».

Основне питання, на яке хотіли б отримати пацієнти відповідь, коли буде зареєстрований законопроєкт? Можливо, він не такий, яким би його хотіли бачити науковці, лікарі та пацієнти, але це перший крок, без якого неможливо рухатися далі. Як вже зазначала Вікторія, ліки з медичним канабісом потрібні для понад двох мільйонів українців. Хоча за оцінками науковиці Тетяни Клименко, зараз таких людей може бути більше, зокрема, тих, хто перехворів ковідом.

«За останні три роки ми переконалися, що такі ліки дійсно працюють з ковідом та гострим респіраторним синдромом, - каже вона. – Це зменшує розвиток запалення в легенях, пошкодження дихального апарату, і в нас нема сумнівів у тому, що ці речовини мають застосовуватися в лікарських цілях. Я не дуже вірю у цифри, що пачка таких ліків коштуватиме 4 долари, але хоча б 10 доларів, сподіваюся, Україна може забезпечити. І це стане доступно всім пацієнтам, хто цього потребує. Таких уже, мабуть, більше, ніж два мільйони. Це й особи із посттравматичним синдромом, який відчувають ті, хто перехворів на ковід. І він нічим не відрізняється від того, що отримали наші бійці. За патогенезом це той самий посттравматичний синдром. Якби такі ліки були вже доступні, то всі постковідні пацієнти позбавилися б від депресій, безсоння та інших клопотів».

Звісно, ніхто не очікує, що зміни відбудуться вже сьогодні чи навіть завтра. Деякі країни йшли до легалізації канабісу десятиліттями. До речі, законопроєкт щодо медичного канабісу, який влітку парламент не прийняв, отримав серед пацієнтів робочу назву «ліки для Софійки». Мабуть, лише тоді, коли життя людини буде в центрі уваги не лише родичів хворих, а кожного чиновника, зміни будуть впроваджуватися значно швидше.