Коли важлива кожна хвилина

У Вінниці розпочався масштабний проєкт: у місті встановлять шість автоматичних зовнішніх дефібриляторів і навчать ними користуватися

Закупівля і встановлення АЗД, навчання цільових груп, а також інформаційна кампанія для жителів Вінницької міської територіальної громади — це три «кити» масштабного проєкту «АЗД рятує життя»/»AED save lives». Його реалізують Фонд громади «Подільська громада» спільно з Громадською організацією «Агенція екстреної медичної допомоги» за грантові кошти. Пристрої розмістять на залізничному вокзалі, двох автовокзалах — Центральному і Західному, а також у трьох «Прозорих офісах» міста. АЗД використовуватимуть для надання допомоги людині, в якої зупинилося серце. Для цього проведуть 12 тренінгових навчань для майже 200 співробітників вище згаданих установ та усіх охочих вінничан. Вони здобудуть навички користування автоматичними зовнішніми дефібриляторами та зможуть за потреби надати першу домедичну допомогу.

«АЗД МАЄ БУТИ ЯК ВОГНЕГАСНИК»

Актуальність проєкту, як каже голова правління Фонду громади Олена ДАНІЛОВА, зумовлена однією з найпоширеніших причин передчасної смерті -від неінфекційних причин (серцево-судинні захворювання, смерть від нещасних випадків). За її словами, 70% смертей щороку стається в Україні через серцеві захворювання. У разі зупинки серця реальну можливість вижити отримує людина, допомогу якій надано в перші 10 хвилин. Незамінним помічником у цьому випадку стає саме автоматичний зовнішній дефібрилятор, яким можна користуватися і без медичної освіти. Адже дефібрилятор має звукові підказки, а також режим для проведення серцево-легеневої реанімації для дорослих і дітей.

«Насправді, автоматичні зовнішні дефібрилятори це не новинка, ми його не привезли не знати звідки. Їх потроху встановлюють у Києві, поодиноко в інших українських містах, хоча в Європі — це просто стандарт: АЗД має бути в наявності, як вогнегасник. Адже завдяки дефібрилятору врятувати життя під силу кожному і кожній, про це свідчить світова та європейська статистика», — відзначає Олена Данілова і додає, що до встановлення АЗД мав би долучитися соціально відповідальний бізнес та установи, де перебуває багато людей. За кордоном дефібрилятори стоять всюди — в аеропортах, на стадіонах, в освітніх закладах, торгових центрах, кінотеатрах. У сусідній Польщі вони є на кожній станції метро. Взірцем у цьому питанні може бути Торонто: там дефібрилятори розташовані за спеціально розробленою математичною моделлю, яка полягає в тому, щоб між постраждалим і АЗД — приладом, який рятує життя, було максимум дві хвилини швидкого ходу. До цього треба прямувати Україні і Вінниці зокрема, яка кілька років поспіль виборює статус найкомфортнішого міста.

«КОЖНА ХВИЛИНА ЗВОЛІКАННЯ І НЕНАДАННЯ ДОПОМОГИ ЗМЕНШУЄ ШАНСИ НА ПОРЯТУНОК ЛЮДИНИ»

Автоматичний дефібрилятор, який в ідеалі має бути в усіх громадських місцях, та вміння ним користуватися, здатні врятувати життя тим, хто без цих двох необхідних складових практично не має шансів дочекатися прибуття професійних медпрацівників, каже координаторка проєкту, голова Громадської організації «Агенція екстреної медичної допомоги» Аліса ЧОРНОКНИЖНА. Саме тому в межах проєкту планують провести 12 тренінгів із користування автоматичними зовнішніми дефібриляторами та надання першої домедичної допомоги для працівників вінницьких «Прозорих офісів» та вокзалів, де встановлять ці пристрої. Також  навчання зможуть відвідати всі охочі вінничани. Для цього невдовзі на сторінці Фонду «Подільська громада» з’явиться реєстраційна форма, заповнивши яку, можна буде подати заявку на участь у навчальній програмі.

«Кожна людина, яка пройде навчання, отримає відповідний сертифікат. Щоб, так би мовити, наочно мотивувати вінничан йти на навчання, ми будемо проводити публічні майстер-класи на різних локаціях міста. Таким чином показуватимемо, що користуватися дефібрилятором цілком безпечно, він не може нашкодити здоровій людині, хіба якщо впаде їй на ногу, то буде боляче, — посміхаючись каже Аліса. — Сценарій майстер-класу правдивий: людина знепритомніла, у неї немає ознак життя, тобто вона перестала дихати, не б’ється серце. Найчастіше викликають швидку допомогу, телефонують 103 і виїжджає бригада, прибуває на місце події і розпочинає реанімацію. І весь той дорогоцінний час, ті хвилини, між зупинкою кровообігу і приїздом бригади, втрачаються. Хоча кожна хвилина зволікання і ненадання допомоги на місці події, на тому місці, де сталася зупинка серця, зменшує шанси на порятунок людини. Фактично кожна хвилина — це мінус 10% на успішне вирішення ситуації... Знаєте, як довго я чекала, що у моєму рідному місті з’являться дефібрилятори, шукала підтримки, допомоги... Тепер ми навчатимемо людей реально працювати з АЗД, без примітки «уявіть, що він є у доступі».  Маю надію, що завдяки проєкту вінничани зможуть сміливо користуватися дефібрилятором, бо це однозначно збільшить можливість врятувати життя людини самотужки, до приїзду швидкої».

«СПЕЦІАЛЬНИХ НАВИЧОК НЕ ПОТРІБНО»

Координаторка проєкту переконує, що дефібрилятор спроєктований так, що не може нашкодити, іншими словами, він не спрацює, якщо людині не потрібно провести розряд. Він обладнаний штучним інтелектом, який має функцію самоконтролю і створений спеціально для людей без медичної освіти. Тому, увімкнувши прилад, рятівнику достатньо просто дотримуватися його підказок.

«Спеціальних навичок для того, щоб у критичний момент застосувати автоматичний дефібрилятор, не потрібно. Кроки до його використання досить прості», — розповідає Аліса. Разом зі своїми колегами під час пресбрифінгу вони змоделювали ситуацію надання домедичної допомоги при раптовій зупинці серця, використавши манекет та АЗД. «Якщо ви бачите, що людині стало погано, вона без свідомості, а навколо збирається розгублений натовп, головне — не панікувати і знімати все це на телефон. Краще діяти: негайно викличте швидку за номером 103. Чітко відповідайте на всі запитання диспетчера, вкажіть адресу та орієнтири місця події.

Потім підійдіть до постраждалої особи та перевірте, чи вона реагує і дихає. Якщо ні, то розмістіть її на горизонтально рівну та тверду поверхню і розпочинайте натискання грудної клітки та штучне дихання (за наявності «маски-клапана»). Золоте правило: 30 компресій — 2 вдихи, — деталізує Аліса Чорнокнижна. — Для пошуку АЗД залучайте свідків (його місце знаходження можна уточнити у диспетчера). Коли прилад принесуть, розташуйте його біля себе, відкрийте, розташуйте електроди так, як показано в інструкції. Увімкніть прилад і повністю довіртеся його штучному інтелекту — просто виконуйте його команди. Дочекайся приїзду лікарської бригади або появи ознак життя і знайте, що ви врятували чиєсь життя... Якщо змодельована нами ситуація стане реальністю, я, як інструктор з багаторічним стажем, знатиму, що працюю не даремно».

«ЕФЕКТИВНА САМЕ РАННЯ ДЕФІБРИЛЯЦІЯ»

Усі шість закуплені для Вінниці дефібриляторів сучасні та сертифіковані, запевнила заступниця директора департаменту охорони здоров’я Вінницької міської ради Світлана СТЕФАНКОВА. Що не менш важливо, вони мають звуковий супровід українською мовою, який пояснює, коли і що потрібно робити. АЗД можна використовувати багато разів, замінивши компоненти. У боксах, які встановлять по місту, окрім приладу буде аптечка з усім необхідним для надання домедичної допомоги: засоби захисту, маска-клапан тощо.

«Сьогодні вже йшлося про те, що 70% смертей в Україні припадає на серцево-судинні патології. А 40% від цієї цифри стається від раптової зупинки серця. Ефективна саме рання дефібриляція — на першій, максимум другій хвилині після раптової зупинки кровообігу. Якщо розряд проводився на 1-2 хвилині, то показник успішних реанімацій становить 98%, якщо на 10-ій, то менше 50%, — каже Світлана Стефанкова. — В Україні питання оснащення АЗД публічних місць підіймалося не один раз, але далі розмов не дійшло. І от нарешті, завдяки громадським організаціям, у Вінниці з’являться АЗД. У країнах Європи та США це вже буденна справа, там встановлені автоматичні зовнішні дефібрилятори у місцях масового скупчення людей, де перебуває понад 200 осіб. Адже нерідко саме відсутність можливості вчасно здійснити заходи серцево-легеневої реанімації призводить до смерті».

Шість дефібриляторів — це лише перший крок на шляху доступності цих приладів у просторі. Координатори проєкту за підтримки Вінницької міської ради планують мотивувати купувати АЗД великі підприємства, корпорації та компанії. Наразі проєкт фінансується грантовою організацією — Фондом Ч.С.Мотта в рамках Програми Місцевих рішень глобальних викликів, яку проводить Академія розвитку філантропії в Польщі, але в майбутньому до нього хочуть залучити соціально відповідальний бізнес.