Херсонські вчителі страйкують

Кілька днів поспіль страйкують херсонські педагоги. Недоглянуті школярі вештаються слизькими вулицями обласного центру, а вчителі сумлінно, як на роботу, приходять до міськвиконкому "вибивати" зарплату.

Минулого вівторка обділених державою освітян вислухали представник Президента України в області Юрій Карасик, голова облради Валерій Третьяков, мер Херсона Людмила Коберник...

Кажуть були реальні шанси зупинити страйк. Відбулося підписання "Протоколу угоди про врегулювання колективного трудового конфлікту". Підписи під документом поставили голова міського страйккому вчителів Галина Гривняк і міський голова. Сторони дійшли згоди, що до 1 травня місто повністю розрахується з голодними педагогами. Однак тепер виникають сумніви чи реальні такі строки. "Ми будемо просити й Кабінет Міністрів, і Президента, щоб допомогли розв'язати конфлікт. Може ми підштовхнемо Верховну Раду нарешті прийняти державний бюджет на 1997 рік", - сказала представникам страйкарів Людмила Коберник.

Міськвиконком дав слово до 1 березня виплатити вчителям борги за листопад-грудень, до 15 березня - за січень. Губернатор стоїть на ще кращій позиції: "До 1 березня виплатити борги за 1997 рік і 40 відсотків грудневої зарплати". Але при цьому Юрій Карасик наголосив: "Скільки б не було страйкових комітетів, за жовтень розрахуватися не зможемо, поки не буде прийнято бюджет... Заборгованість по зарплаті становить в Україні 4 мільярди гривень, у нас в області 17 мільйонів, з яких майже половина припадає на заклади освіти..."

Звістка про те, що довгождані гроші вже ніби-то пішли на рахунки шкіл, радості педагогам не додала. Голова страйккому Галина Гривняк відверто категорична: "Ми вже наслухалися від влади стільки обіцянок... Я їм не вірю! Я не знаю такого колективу, який вийде на роботу без копійки грошей..."

Виходить, у страйковому тунелі світла не передбачається?

Щоправда, вчителі трохи розм'якли, але не настільки, щоб вийти на роботу, до якої їх по черзі закликають губернатор, мер, голова обласної Ради. Гіпноз обіцянок уже не діє.

У деяких місцевих газетах, по радіо й телебаченню, які різко взяли бік облдержадміністрації, мусується думка, що в усьому винен міськвиконком, міськвідділ освіти та мер міста. В інтерв'ю кореспондентові газети "Наддніпрянська правда" заступник голови облдержадміністрації Василь Рилєєв сказав: "Акцію можна було б попередити: страйковий комітет, профспілки пропонували меру Херсона сісти за стіл переговорів і досягти взаєморозуміння. Цього, на жаль, не сталося. Людмила Іванівна, за фахом педагог, повелася нещиро, грубо й відмовилася вести переговори. Тож вчителі вдалися до крайнощів".

У свою чергу Л.І. Коберник не стомлюється нагадувати: торішній план збору податків місто навіть перевиконало, були всі можливості регулярно виплачувати зарплату педагогам, лікарям, культпрацівникам. "Чому ми повинні працювати на дотаційні Каховку, Нову Каховку, Берислав?"

Педагогам зарплату, зрештою, почали потроху видавати. Але хвилювання не припиняється. Нещодавно Херсон став свідком "походу" близько 2 тисяч педагогів до облдержадміністрації. До них вийшли голова облдержадміністрації Юрій Карасик, голова облради Валерій Третьяков. Юрій Михайлович пообіцяв прискорити виплати, а Валерій Михайлович застеріг педагогів-виборців, щоб у майбутньому дивилися, кого обирають, натякаючи, вочевидь, на керівництво міста.

З ініціативи міськорганізації НДПУ в Херсоні проводиться акція "Підтримка". Народні демократи закликали міліцію, медиків, культпрацівників на період страйку проводити "зустрічі, спортивні й творчі змагання, відвідання музеїв, кінотеатрів, бібліотек" за участю дітей, щоб хоч якось їх зайняти.

Педагоги ж далі шкільних кас поки що не йдуть: без надії ніхто вже не хоче сподіватися. Схоже, що пил зі шкільних дзвоників струсять не раніше 1 березня. Як і намічалося.