Біль у ящиках з-під снарядів

У Вінниці представили виставку особистих речей загиблих українських бійців російсько-української війни

Пробиті осколками каски, фото обгорілих тіл та розстріляних автівок, розтрощені мобільні телефони та заношені кишенькові ікони, сотні іржавих снарядів, які ніби оберігають портрети загиблих українських бійців. Кожна світлина, що розміщена в ящику від боєприпасів, це вітрина невгамовного болю з унікальної експозиції «Блокпост Пам’яті». Її розгорнули у залах Вінницького обласного краєзнавчого музею до Всеукраїнського дня пам’яті воїнів-«кіборгів», що відзначається 16 січня. Презентували волонтерський виставковий проєкт представники Міжнародної асоціації дослідників фортифікації «Цитадель». Він має на меті зберегти пам’ять про захисників України, загиблих у війні проти російських окупантів, та залучити до патріотичного виховання школярів і студентів. Відтак у залах, де представлена експозиція, планується низка освітніх заходів для вінницької молоді. Часу для цього достатньо, адже виставка діятиме у Вінниці до 8 травня поточного року. Вхід на неї – вільний.

«БІЛЬШІСТЬ РЕЧЕЙ НАЛЕЖАЛА ХЛОПЦЯМ, ЯКИХ МИ ЗНАХОДИЛИ ТА ВИВОЗИЛИ З ПОЛЯ БОЮ»

Пересувна виставка прибула до Вінниці з Хмельницького. Вона складається з півтори тисячі експонатів. Їх зібрали волонтери пошукової місії «Евакуація 200». Почала формуватися експозиція ще 2016 року зі створення кількох виставкових «капсул» – це невеликі засклені ящики від снарядів, на них наклеєні фотографії загиблих воїнів, тіла яких вдалося віднайти, ідентифікувати та зібрати про них матеріали. А в ящику представлені особисті речі бійців, знайдені разом із ними. Це мобільні телефони, натільні хрестики, годинники, браслети – у кого що. Експонати, зібрані пошуковцями, перетворилися на масштабну виставку, що у стінах Вінницького обласного краєзнавчого музею зайняла три зали. Крім «капсул» з особистими речами бійців, в експозиції представлені фотографії артефактів, які пошуковцям довелося знайти під час своїх евакуаційних місій. Це світлини паспортів, обгорілих беретів, касок, вплавлених у розпечене залізо. Також тут можна побачити світлини мап, які використовували пошуковці під час розшуку тіл загиблих бійців, знімки з супутника, на яких позначені позиції наших захисників під час запеклих боїв чи військових операцій, місця знахідок тіл загиблих тощо. Як каже автор проєкту Павло НЕТЬОСОВ, у такий спосіб пошуковці намагалися повернути додому з поля бою пам’ять про захисників. Тому на виставці немає випадкових експонатів, кожна річ, банер, світлина підсилює враження та буквально занурює в атмосферу недалекого минулого, що нагадує про сучасне, про те, що війна не закінчена і захисники продовжують утримувати лінію оборони ціною власного життя.

«Усі речі, які ви тут бачите, – справжні, кожна з них заслуговує уваги і несе пам’ять, – відзначає Павло Нетьосов. – У 2019 році, коли ми проводили цю виставку і на неї завітали наші друзі кінологи, то в їхній компанії був собака Спаркі, який допомагає під час пошукових робіт. Так от, цей собака підходив до кожної з вітрин, де представлені речі загиблого бійця, і лягав поряд. У такий спосіб він показував, що знайшов тіло. Тобто тварина за запахом відчувала речі бійця, якого вже не було серед живих… Більшість речей, представлених у вітринах, належали хлопцям, яких ми знаходили та вивозили з поля бою, а також побратимам наших знайомих. Серед них є й вінничани – Сергій Муравський та Вадим Наумов. Тіло Вадима ми знайшли та передали матері. А 20-річний Сергій загинув під луганським аеропортом у 2014 році. Ризикуючи власним життям, його побратими повернулися на місце загибелі хлопця після бою. Тіло Сергія поклали до морозильника й обклали цеглою, щоб його не побило уламками й так вивезли. У цей час його мамі вже телефонували і яскравим східним акцентом казали: «Ти мать…, твій син приїхав на Донбас убивати мирних жителів. Я його вбив. І тебе вб’ю». Завдяки нашим хлопцям, тіло Сергія повернули матері, він був її єдиний син. Це болюча історія, як і кожна наступна».

«ЦЯ ВИСТАВКА – ПРАВДА ПРО ТЕ, ЩО ВІДБУВАЛОСЯ ТА ТРИВАЄ ДОСІ»

Ініціював презентацію виставки у Вінниці демобілізований боєць 11-го полку Сергій ЛЕВЧЕНКО. Сам він родом із Херсонщини, але вже три роки мешкає у Вінниці. Розповідає, що на початку осені минулого року лежав разом із Павлом Нетьосовим у київському шпиталі. При зустрічі розговорилися про виставковий проєкт «Блокпост пам’яті». Оскільки до Дня захисників України експозицію планували розмістити у Хмельницькому, Сергій запропонував одразу звідти перевезти її до Вінниці. На той час він не знав, де можна було б презентувати таку експозицію й як узагалі це можна організувати. Але за підтримки побратимів вдалося домовитися з музеєм, а кошти на перевезення експонатів надала місцева влада. Сергій переконаний, що виставка може стати майданчиком для організації патріотичних та освітніх заходів за участи дітей і дорослих.

«Виставка важлива для розуміння, для пам’яті. Вона покликана донести, що таке справжня війна, не по телевізору, десь там, а тут, поряд. Про війну не можна забувати чи ігнорувати її. Позиція «сховати голову в пісок» не приведе до конструктивних дій та ще більше дестабілізує ситуацію. Не потрібно щось завуальовувати, приховувати, перекручувати. Ця виставка – правда про те, що відбувалося та триває досі, – відзначає Сергій. – Ми намагаємося якось це заржавіле колесо новітньої історії змастити, щоб воно рухалося у майбутнє. А майбутнє – це діти, вони мають знати й пам’ятати, як усе відбувалося. Той, хто був на війні, вже ніколи не повернеться до спокійного життя на мирній території. Ми вже ніколи не повернемося з війни, вона назавжди залишиться у нашій пам’яті. Ця пам’ять – це підтримка нашим бійцям, які зараз на передку, знову під кулями, і тим, хто вже ніколи не повернеться додому».

«ВОЛОНТЕРИ ПОШУКОВОЇ МІСІЇ ЗІБРАЛИ УНІКАЛЬНИЙ МАТЕРІАЛ, ГАРНО ЙОГО ОПРАЦЮВАЛИ ТА ЦІКАВО ПОДАЛИ»

Директорка Вінницького обласного краєзнавчого музею Катерина ВИСОЦЬКА розповідає, що коли ветерани звернулися з пропозицією розмістити виставку у Вінниці, вона була рада, що обрали саме їхній заклад, але не очікувала, що експозиція буде настільки змістовна й потужна, що займе аж три зали. Директорка нагадала, що музейники працюють над створенням експозиції для новоствореного у місті Музею Мужніх. Він розміститься у приміщенні, де досі був музей «Мій край Поділля» та стане спеціальним відокремленим підрозділом Вінницького обласного краєзнавчого музею. Відтак представлена експозиція «Блокпост Пам’яті» від «Цитаделі» дає розуміння, як варто наповнювати фонди «по свіжих слідах», тобто правдиво збирати предметну базу, яка має стати глибоким і потужним джерелом для майбутнього.

«Вінничани знають, що ми працюємо над наповненням Музею Мужніх. Він складатиметься з чотирьох тематичних зон. Це будуть розділи, присвячені працівникам МВС, ліквідаторам аварії у Чорнобилі, воїнам-афганцям і, звичайно, Героям Небесної Сотні, АТО й ООС. За основу взяли вже наявні речі, які збирали наші працівники тривалі роки. Але й сьогодні ми в пошуках нових цікавих предметів, тому зверталися і до сімей героїв, і до громадських організацій, і ходили в школи, де вони колись навчалися. Ведеться велика пошукова робота для того, щоб справедливо, чесно, правильно і відверто показати події російсько-української війни. Тому презентована виставка дає нам уявлення, як можна розкрити цю сторінку нашої історії, – пояснює Катерина Висоцька. – Волонтери пошукової місії зібрали унікальний матеріал, гарно його опрацювали та цікаво подали. Тому коли ми тільки говорили про організацію виставки, то одразу висунули таку умову, щоб вона була у Вінниці якнайдовше. Попередньо домовилися, що виставка триватиме до травня. Це гарна нагода для вінничан та гостей міста побачити рідкісні речі з передової. Зі свого боку, музей зробив вхід до цих залів абсолютно вільним. Тому що це тема, яка має бути в усіх на вустах і звучати повсякчас, допоки війна не закінчиться й останній боєць не повернеться додому».

«Блокпост Пам’яті» – це виставковий проєкт Міжнародної асоціації дослідників фортифікації «Цитадель», організований у Вінниці спільно з Національним військово-історичним музеєм України та Вінницьким обласним краєзнавчим музеєм. За 6 років, тобто від березня 2016-го, волонтерський проєкт об’їхав майже всю Україну. Його експозиція, що попервах становила приблизно 450 експонатів, нині налічує майже півтори тисячі предметів. Серед них 40 персональних вітрин, які зберігають особисті речі загиблих українських військових, бійців добровольчих батальйонів, Національної Гвардії України, підрозділів МВС та СБУ. Постійна експозиція проєкту «Блокпост пам’яті» розташовується у Національному військово-історичному музеї у Києві, а також подорожує містами України на запрошення музейників.