Липинський «перетнув» Дніпро

На одній із центральних вулиць міста з’явилися нові таблички з ім’ям українського мислителя В’ячеслава Липинського. Перейменування цієї вулиці за ініціативою міського голови Бориса Філатова відбулося навесні 2016 року під час декомунізації топонімів, що проводилась по всій Україні.

Керівництво Дніпра вирішило не тільки «українізувати» вулиці та площі, назвати їх на честь видатних діячів української історії та культури, а й змінити таблички на будинках, зробити їх більш сучасними та європейськими. Отже, оголосили творчий конкурс, участь в якому брали десятки художників і дизайнерів, активістів і пересічних громадян. У результаті було виготовлено емалеві таблички, які мають інформувати городян та гостей міста про нові топоніми. На них зображено й логотип міста — хвилеподібну блакитну лінію, яка символізує хвилі Дніпра.

Очільник міста Борис Філатов, історик за освітою (до речі, нещодавно він написав у своєму «Фейсбуці», що під час візиту до США віддав шану одному з ідеологів українського націоналізму Дмитру Донцову, поклавши на прохання Дмитра Яроша квіти на його могилу в Саут-Баунд-Бруці. Хоча ще раніше Борис Філатов зауважував, що в «суперечці» між Дмитром Донцовим та В’ячеславом Липинським він — на боці Липинського), неодноразово зауважував свою особисту повагу до ідейного та творчого спадку В’ячеслава Липинського, прихильника формування політичної української нації. «Ми будуємо нову політичну націю. А місто Дніпро — це, мабуть, зразок нової політичної нації. У нас дуже різноманітне місто. В ньому присутні різні настрої і люди, але нам усім треба навчитися жити й працювати на благо нашої країни і рідного міста», — так Борис Філатов раніше коментував свою ініціативу щодо перейменування однієї з головних вулиць Дніпра на честь В’ячеслава Липинського.

За вдалим висловом головного редактора «Дня» Лариси Івшиної, саме в колишньому Дніпропетровську, який чотири року тому став центром опору «русской весне», В’ячеслав Липинський «перейшов через Дніпро».

Популяризацією нових назв вулиць у місті сьогодні займається Інститут історії Дніпра. Силами цієї громадської організації, яка працює при мерії, а також студентів історичного факультету Дніпровського національного університету імені Олеся Гончара, регулярно проводяться акції щодо роз’яснення містянам нових українських топонімів. Така робота відбувається просто неба. Учасники акцій роздають листівки перехожим, а також відповідають на питання про людей або події, на честь яких названо певну вулицю чи площу. 

Директор Інституту історії Дніпра, доцент ДНУ імені Олеся Гончара Олег Репан каже, що в планах їхньої організації проведення подібної громадської акції й на вулиці Липинського. «Така людина цього варта на сто відсотків. По-перше, В’ячеслав Липинський не боявся йти проти течії у свій час. Коли більшість захоплювалася масами, він відзначав роль еліти в державотворенні. По-друге, він був прихильником формування політичної, а не етнічної нації. Це особливо важливо, оскільки сам він був католиком і поляком за походженням, але українським патріотом по суті», — наголошує Олег Репан.

Як повідомили в міськраді Дніпра, на вулиці Липинського на всіх будинках комунальної власності вже встановили нові таблички. Незабаром це буде зроблено й на приватних і відомчих будівлях. Популяризації ідей і творчості В’ячеслава Липинського всебічно сприяє на своїх шпальтах газета «День», яку, завдяки сприянню мерії, читають у міських і шкільних бібліотеках Дніпра.