Перейти к основному содержанию
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

Науковцям вдалося сповільнити швидкість світла в 10 тисяч разів

11 февраля, 22:52
Фото Freepik

Китайським вченим Університету Гуансі та Китайської академії наук вдалося сповільнити швидкість світла, що може бути корисним під час створення нових комп'ютерних технологій і оптичного зв'язку

Про це повідомляє Science alert, передає Укрінформ.

Раніше вчені вже встановили, що за певних умов світло можна сповільнити. Проте новий метод ґрунтується на так званій електромагнітно індукованій прозорості (EIT), яка використовує лазерні маніпуляції з електронами всередині газу, що зберігається у вакуумі, перетворюючи його з непрозорого на прозорий. Це може сповільнювати лазерне світло.

Світло, що пролітає крізь космічний вакуум, рухається з однією швидкістю - 299 792 км на секунду. Але якщо на його шляху з'являється безліч електромагнітних полів, подібних до тих, що оточують звичайну матерію, ця надзвичайна швидкість починає сповільнюватися.

Більшість прозорих матеріалів сповільнюють світло на крихітну частку. Але для справжнього гальмування потрібні спеціальні матеріали, такі як фотонні кристали або навіть переохолоджені квантові гази.

Дослідники взяли деякі принципи EIT в управлінні світлом і розробили новий матеріал для уповільнення світла. Матеріал являє собою своєрідну метаповерхню - синтетичну 2D-структуру з властивостями, що не мають аналогів у природі. Ці метаповерхні виготовлені з дуже тонких шарів кремнію - як сучасні комп'ютерні чіпи, вони здатні утримувати і вивільняти енергію.

Згідно з результатами, отриманими вченими, світло в цій системі можна сповільнити більш ніж у 10 000 разів. При цьому втрати світла зменшуються більш ніж у п'ять разів порівняно з іншими аналогічними методами.

Кінцевим результатом цього дослідження є кращий контроль над тим, як світло подорожує, адже воно відіграє ключову роль у всьому - від широкосмугового інтернету до квантових обчислень.

Дослідники Університету Гете у Німеччині виміряли період, необхідний частинці світла, щоб перетнути молекулу водню: цей час становить 247 зептосекунд.

Delimiter 468x90 ad place

Подписывайтесь на свежие новости:

Газета "День"
читать