Нові програми і старі домінанти
Яким буде черговий телесезон«День» разом з експертами продовжує визначати тенденції нового телесезону. Нагадаємо, що ми запропонували топ-менеджерам вітчизняних телеканалів не тільки змалювати загальні риси розвитку українського ТБ, а й розповісти, на якi зміни можна чекати безпосередньо на їхніх каналах.
Олександр ТКАЧЕНКО, голова правління ЗАТ «Новий канал»:
— Усі канали, які входять до «п’ятірки» — Інтер, Студія «1+1», Новий, ICTV, СТБ — більше уваги приділятимуть власному виробництву. Хоч, на жаль, спостерігається, передусім, боротьба за те, хто купить швидше і більше російського програмного продукту. Мені здається, якщо справа так піде і надалі — по два-три російських серіали і по дві-три російські програми щодня на каналах-лідерах — українське ТБ від російського незабаром відрізнятиметься тільки наявністю місцевих новин. Тому тут потрібні законодавчі обмеження. Очевидно, необхідно враховувати досвід інших країн, наприклад, Канади, де було розроблено свої підходи для захисту вітчизняного виробника і мовника. Це не означає, що російського продукту в Україні бути не повинно — він буде і його буде багато, розмір російського телеринку і культурні традиції візьмуть своє. Проте правила роботи для вітчизняних мовників необхідно встановлювати вже сьогодні.
«Новий канал» у новому сезоні (крім вже улюблених програм — «Підйом», «Окна», «3х4», «За гроші» й інших) запропонує нові програми власного виробництва: сімейне розважальне шоу «Один за всіх» із Юрієм Горбуновим. Цей формат успішно йде у багатьох країнах світу: позитивні емоції та веселі випробування для сімей, де приз у разі перемоги отримає кожен член сім’ї — від іграшок для дітей до машини для голови сім’ї. Щодня в ефірі ток-шоу «Життя прекрасне» з Іванною Найдою. Трохи пізніше восени вийде зовсім незвичайний провокаційний формат «Твій день» із Машею Єфросиніною та ще один дуже популярний світовий формат сімейної програми. У вересні виходить й унікальний проект — «Чинник страху». Цей формат йде на кращих каналах практично в усьому світі. Знятий НТВ за фінансової участі Нового каналу. Переказати це шоу неможливо, його краще дивитися. Досить сказати, що знімали його кілька місяців в Аргентині, і над ним працювала інтернаціональна бригада у кількості понад 200 осіб. Крім того, наприкінці року ми плануємо не просто програму, а справжню соціальну акцію спільно з газетою «Факты» — «Гордість країни». Під час її проведення вшановуватимуть не багатих і знаменитих, а простих українців, які вирізнилися своїми унікальними вчинками — мужніми, рішучими; людей із надзвичайною силою волі, почуттям доброти та любові до ближнього. Восени вийде серіал нашого виробництва «Завтра буде завтра», а ближче до весни — новий серіал, що нині знаходиться у виробництві, «Небо у горошок» (режисер В. Балкашинов, у головних ролях Н. Вдовіна, С. Степанченко, М. Александрова й ін.). Також ми готуємо до запуску й інші серіали: тут буде щонайменше два сюрпризи, один із яких «засвітиться» в ефірі ще цього року. Безумовно, Новий намагатиметься радувати своїх глядачів і новими фільмами, дорослими та дитячими серіалами зарубіжного виробництва. Ми надамо глядачу унікальні програми, які більш ніде, як на Новому, він побачити не зможе.
Олександр БОГУЦЬКИЙ, генеральний директор телеканалу ICTV:
— Формальні зміни відбудуться тільки тоді, коли буде введено в дію новий Закон «Про рекламу». І зміни ці полягатимуть у тому, що ефір телекомпаній упорядкується. Новий Закон чітко регламентує кількість реклами на годину, він дає змогу раціонально розподілити за часом мовлення рекламні блоки, оскільки дозволяє розміщення реклами у фільмах. У цьому сезоні ми всі станемо свідками зміцнення позицій російської телепродукції в ефірі українських каналів — ми вже бачимо, що прайм головних вітчизняних каналів складений здебільшого з програм та серіалів російського виробництва. Тобто у цьому сезоні, як і у минулому, російський телепродукт збереже своє лідерство у теле-хіт-параді. Поза тим, з введенням нового Закону українські канали точно інвестуватимуть кошти у власне виробництво — свідчення цього ми побачимо у наших сітках мовлення.
На каналі ICTV нові програми з’являться з листопада. З вересня ми змінили структуру інформаційного мовлення. Тепер погода у нас не завершує новини, а передує їм, що дозволяє, з одного боку, людям настроїтися на новини, а з іншого — власне, дізнатися прогноз погоди раніше. З 14 вересня розпочинаємо ефір програми «Докладно з Дмитром Кисельовим», що відтепер виходитиме у неділю о 18.00, триватиме 45 хвилин і намагатиметься розібратися в найважливіших темах та інформаційних лініях тижня. Гостями цієї програми будуть відомі політики, громадські діячі, наші відомі співвітчизники, лідери думок. А о 18.45 з понеділка по п’ятницю в ефір виходитимуть «Факти» з Іванною Коберник та Оленою Фроляк — таким чином, щодня ми маємо п’ять інформаційних випусків програми «Факти».
Якщо говорити про розважальні програми, то в листопаді ми плануємо презентувати дві програми власного виробництва — ці формати придбані на Заході й адаптовані до українського ринку. Ці два розважальні проекти виходитимуть у вихідні дні. Крім того, ми підписали добрі угоди на якісне кіно, яке транслюватиметься у нас на каналі. Серед назв — «Банди Нью-Йорку», «Ангели Чарлі»… У новому сезоні на ICTV не виходитимуть «Телевізійний центр моди» і «Світ комп’ютерів» — на їхнє місце прийдуть нові дитячі програми і серіали.
ОСОБЛИВА ДУМКА
Наталія КОНДРАТЮК, журналіст, завідувач представництва «Первого канала» (Росія) в Україні:
— Звісно, якісь крупинки свіжого у нинішньому сезоні з’являться. Питання і проблема в тому — якого рівня. Нинішнього, але у новій обгортці?
Нам, журналістам, які займаються політичними новинами, здається, що саме ми формуємо громадську думку і свідомість. Можливо. Іноді. З поточних проблем. Суспільство, поки ми знаходимося у захваті від власної значущості, формується зовсім за іншими принципами. Новини у сітці мовлення телеканалів або на сторінках газет займають навряд чи 10% від загального обсягу. Інше — це суцільна свобода насильства або домінанта ницості. Нашим дітям, та й нам самим, наполегливо, настирливо, нав’язливо щодня (куди не перемкни телевізор) навіюють, що вбити — це просто, що хитрість перемагає чесність, що підлість — норма життя, доброта — одиничний приклад і страждають на неї, як правило, або ідіоти, або невдахи. У перервах — секс. Чудовий фундамент для молодого покоління. Стерильного душею. На цю стерильність, не звиклу до класики, ізольовану від одвічних цінностей, майже цілодобово шар за шаром наноситься примітивне сприйняття життя, суспільства і самого себе. Одиниці отримують необхідне щеплення проти того, що твориться у сім’ї чи школі. Маси захоплено дивляться на мордобій, кров, приниження. Найбезглуздіше в усьому цьому те, що, нашпигований вбивчою поганню підліток, або навiювана доросла людина, не замислюючись, зможе переступити межу, що відділяє кіно або шоу від реальності. Звук пострілу для неї знайомий. Хрускіт шийних хребців — звичний. Колір крові — звичайний. Вона гекалітрами ллється з екрана або з газетних сторінок: убив, зарізав, поглумився, з’їв. Так, бойовики й інше — це рейтинги, це реклама, це гроші. Сьогодні. Потім — вигаданий жах стане реальністю.
Подивіться будь-який бойовик «міцної» якості і ви зрозумієте, як можна було захопити заручників у Москві. При цьому вам ще покажуть помилки кіношних терористів, які у житті повторювати не треба . Щоправда, диво у житті не станеться. Один випадковий спецназівець нікого не врятує…
Ми дивуємося зростанню злочинності, особливої жорстокості, раннім статевим зв’язкам, розвитку наркоманії, підліткового пияцтва. Чому? Інструктаж про форми насильства і про все інше у деталях можна отримати на будь-якому каналі у будь-який час. Зі слів психологів, телебачення вже призвело до того, що неврастенія займає п’яте місце у світі за кількістю хворих. Якщо людина певний час щодня просиджує перед екраном — дивуватися нічого. Оберігаючи психіку, досить глянути лише анонси: вовкулаки, монстри, перевертні, вбивці... ходять натовпом із каналу на канал. І навряд чи ці тенденції зміняться у новому телесезоні. Я не чула, щоб готували проекти, які підіймають реальні проблеми, наприклад, підлітків. Не на рівні «великі груди — це добре чи погано», а з аналізом вимог і помилок молоді (пам’ятаєте, яким був свого часу «12 поверх»). Хочеться хороших, духовних програм. Не нагіївського постановочного примітива. Невже нам, крім «хто, кого, коли і як...», поговорити більше нема про що? Ідей можна вигадати багато. І на нашому ТБ вистачає талановитих людей для їхнього втілення. Але за лінією найменшого опору йти простіше. Шаблонні програми, шаблонні кінопакети. Одні й ті ж серіали, які одночасно транслюють на різних каналах, взагалі плутають. Нібито герой щойно помер, а вже живий. Елементарна неповага до глядача. Така ж, як «на ваші прохання ми вдесяте повторюємо все те, що ви вже бачили». Ця зневага існуватиме доти, поки хто-небудь один захоче і зможе стати кращим. Тоді інші вимушені будуть підтягатися. А нині, якщо прибрати відбивки і позначки у кутку екрана, я не беруся відрізнити канал від каналу.