«Корупція – не проблема», а симптом великої помилки

Нотатки з public talk з директором Інституту Маккейна Куртом Волкером

Минулого тижня до Києва завітав американський дипломат, спецпредставник Держдепу США в Україні (2017—2019), директор Інституту Маккейна Курт Волкер, де провів public talk з представниками бізнесу, політики і медіа. Темою розмови була деолігархізація: як Україні перейти від олігархічної системи до здорової конкуренції.

Його перебування вже встигли прозвати символічним «жестом» Києву від Америки, який говорить про деякі інтересах Заходу.

Курт дійсно дуже добре знає Україну. До 2019 року він курував український напрямок в Держдепі США.

Через місяць після інавгурації Байдена Курт Волкер закликав нового президента зателефонувати до Києва.

«Успіх України залишається для Заходу стратегічно важливим, як ніколи раніше. Зараз настав час для Сполучених Штатів поновити свою участь і підтримку. Телефонна розмова секретаря Блінкена з міністром закордонних справ Кулебою була хорошим початком. Далі має бути дзвінок Президента Байдена до Президента Зеленського та започаткування оновленого стратегічного партнерства з усього спектру питань», — зазначив Волкер, запропонувавши «дорожню карту» розвитку відносин Сполучених Штатів з Україною.

За словами дипломата, «в Україні зростає тривога, яку команда Байдена може легко розвіяти».

«Викладу це з української точки зору: президент Байден говорив з президентом Путіним про Україну лише через тиждень після вступу на посаду, без попередніх консультацій з Україною, яка є жертвою російської агресії. Він досі не розмовляв з президентом Зеленським, проте зателефонував близько 30 іншим главам держав», — зауважив Волкер.

Він переконаний, що Сполучені Штати можуть зробити кілька кроків, щоб продемонструвати постійну підтримку України і таким чином просунути інтереси США.

На його думку, насамперед ідеться про необхідність якнайскорішого проведення телефонної розмови між Байденом і Зеленським. «Обидва президенти не мають ставати друзями за листуванням, але важливо встановити контакти на рівні глав держав, задати тон співпраці між адміністраціями обох країн. Для України це стало критично важливим», — переконаний американський дипломат.

Курт Волкер здатен оцінювати ситуацію в світовому контексті. Натомість, часто українським політикам у чинній владі часто бракує саме цілісного, глобального бачення.

Глава МЗС України Дмитро Кулеба під час однієї з прес-конференцій в лютому зазначив: «Контакти між Україною і новою адміністрацією президента Байдена вже активно розвиваються. Відбувся моя розмова з державним секретарем Ентоні Блінкеном. Відбулася розмова між міністрами оборони Сполучених Штатів і України. Наше посольство у Вашингтоні підтримує буквально щоденний регулярний контакт з Радою національної безпеки США. Тому взаємодія вже налагоджено, і одне з питань, над яким ми працюємо активно, — це організація телефонної розмови між президентами».

МАЛЮНОК ВІКТОРА БОГОРАДА

Якраз в кінці лютого Зеленський вдруге за час свого президентства змінив посла України в США. Відразу після перемоги на виборах в 2019 році він звільнив призначеного Петром Порошенко Валерія Чалого. Через кілька місяців, у грудні 2019 року, Зеленський підписав указ про направлення послом до Вашингтона Володимира Єльченка, який до того працював представником України при ООН. Не чекаючи звичайної ротації, зараз український президент направив послом в США екс-міністра фінансів України Оксану Маркарова, яка прийшла до Мінфіну в команді з американкою Наталією Яресько в період президентства Порошенко.

Призначення Маркарової викликало багато суперечок в Києві. Але Зеленський мотивував своє рішення тим, що новий український посол крім патріотизму і професіоналізму в своєму розпорядженні має мати хороше сприйняття в США. Український президент підкреслив, що  дипломатові потрібно зосередити увагу на побудові діалогу з новою американською адміністрацією, на збереженні двопартійної підтримки України в Конгресі США, а також — розвитку «економічної дипломатії», включаючи питання залучення в Україну іноземних інвестицій. Серед завдань, про які йшлося в період призначення, прозвучала тема залучення США до процесу врегулювання в Донбасі.

На думку Волкера, ключове завдання США в контексті відносин з нашою державою — тримати Україну на порядку денному міжнародної політики, не залишати сам на сам з Росією.

І в цьому питанні Курт оптимістичний: «У нас чудовий держсекретар (Ентоні Блінкен. — Ред.), якого я знаю особисто. Президент Байден дуже добре знає Україну. Я думаю, ми побачимо оновлення залученості США (в питання щодо України. — Ред.)».

Але у відповідь США чекає від української влади реформ, боротьби з корупцією та інших кроків, необхідних для розвитку економіки. «Це буде комбінація підтримки України та наполягання на тому, що деякі речі зовнішній світ за вас зробити не може. Лише українці здатні виправити певні проблеми. Українці мусять їх виправити», — каже Волкер.

Ці слова, практично, стали лейтмотивом протягом майже двогодинної розмови, організованої Європейської бізнес асоціації та Центру національної стійкості та розвитку.

Зараз, за словами Курта, спостерігач у Вашингтоні або Брюсселі бачить, як проведені за часи Порошенка та першого року президентства Зеленського реформи гальмуються або скасовуються.

Волкер прогнозує, що Сполучені Штати будуть більш активними в питанні санкцій проти деяких олігархів — як візових, так і фінансових обмежень. І у Вашингтоні хочуть бачити зусилля України у цьому напрямку.

«Має бути щось, над чим ми працюємо разом. Не може бути такого, що США виконує певну роботу, яка не робиться в Україні», — каже він.

Волкер переконаний, що це питання більш складне і комплексне. Необхідно міняти всю систему.

«Українці говорять про корупцію як про проблему. Але, на мою думку, це симптом більшої проблеми: в політиці та економіці дуже вузьке коло людей має надзвичайно багато ресурсів, що дає їм надмірну владу і вплив на правосуддя та державні органи... Тому корупція — це радше наслідок, ніж сама проблема. І так було від початків української незалежності», — вважає він.

Ситуація з олігархами в Україні — не унікальна в світовій історії. За приклад можна взяти ситуацію кінця XIX — початку XX ст. у США, коли нафтові, транспортні, металургійні та інші магнати володіли цілими галузями економіки і завдяки цьому мали надзвичайний політичний вплив. Тоді в Сполучених Штатах ухвалили антимонопольне законодавство і змусили власників бізнес-імперій продати частину своїх активів. Як наслідок, Америка виграла від справедливої конкуренції — такі люди як Моргани, Меллони, Карнегі, Рокфеллери та інші стали видатними філантропами.

«Я думаю, щось схоже має відбутися й в Україні. Вам необхідно зосередитися на антимонопольному законодавстві, встановити прийнятні обмеження і дати людям час продати активи, дозволити зберегти гроші та реінвестувати їх. Дайте їм щось на кшталт — не знаходжу кращого слова — амністії. Не озирайтеся назад, дивіться вперед, якщо вони приймуть правила», — пропонує Волкер.

І тоді ці бізнесмени — колишні магнати, олігархи — так само потребуватимуть верховенства права. Для розвитку бізнесу необхідні успішні бізнес-лідери, але їх треба змусити діяти в рамках закону і в умовах конкуренції. А від розвитку бізнесу і зростання економіки виграють усі без винятку, все суспільство.

«Україна, якщо я не помиляюся, сьогодні має другий найнижчий ВВП серед країн Європи. Це божевілля. Україна має бути заможною країною. Якщо подивитися на розмір її території, сільське господарство, промисловість, природні ресурси, людський капітал і таланти — вона безумовно має бути успішною країною. Ніщо не повинно стримувати Україну на шляху до процвітання», — переконаний американський дипломат.