Братики з плащем і кинджалом

В Болгарії розгромили російську шпигунську мережу

Шість осіб було затримано болгарськими правоохоронними органами та звинувачено у шпигунстві на користь Росії, злочинах проти держави та передачі секретної інформації. Масштабну операцію провели в Софії 18 березня. Під час спецоперації один із учасників намагався втекти, але його затримали біля будівлі російського посольства в Софії.

«РОЗВІДНИКІВ КОЛИШНІХ НЕ БУВАЄ»

Керівником групи був колишній болгарський розвідник, якого слідчі органи умовно назвали Резидентом. Його головним завданням було побудувати незаконну розвідувальну мережу шляхом вербування людей, які мали доступ до секретної інформації про Болгарію, НАТО та ЄС.

Пізніше ЗМІ з’ясували, що йдеться про Івана Ілієва, 1947 року народження, який працював на керівній посаді у болгарський військової розвідці до 2016 року. Свого часу він закінчив розвідшколу Головного розвідувального управління Генерального штабу Збройних Сил СРСР в колишньому Радянському Союзі.

Після викриття шпигунської мережі саме Ілієв намагався втекти, але його схопили біля входу до посольства РФ в болгарської столиці.

Дружина Резидента, яка має болгарське та російське громадянство, також була членом злочинної групи. Вона виступала в якості зв’язкової з російським посольством.

Роль інших учасників шпигунської мережі полягала в зборі та передачі Резиденту секретної інформації. Деякі з них пройшли спеціальне навчання. Резидент вчив агентів, як копіювати інформацію зі службових комп’ютерів, використовуючи особливі мобільні телефони з кріптофункцією, позбавлятися носіїв та ін.

Брали участь в шпигуванні на користь Росії діючі та колишні болгарські військові та розвідники, поточна робота яких була безпосередньо пов’язана із секретною інформацією.

Це

• Заступник керівника Управління з питань бюджету Міністерстві оборони Болгарії. (За даними ЗМІ, йдеться про полковника Петро Петрова).

• Директор Управління секретної інформації парламенту Болгарії (як дізналися журналісти, це Любомир Медаров). Він колишній офіцер військової розвідки, який свого часу був військовим аташе та аташе з питань оборони при посольствах Болгарії за кордоном.

• Діючий співробітник Служби військової розвідки, який брав участь у підготовці протидії гібридним загрозам, в тому числі, з боку Росії.

• Колишній співробітник Служби військової розвідки офіцер військової розвідки, якого кілька разів відправляли з місією до болгарських військових контингентів за кордоном.

Резидент регулярно проводив зустрічі з учасниками шпигунської групи в ресторанах, фітнес-клубах, в різних громадських місцях або в своєму автомобілі. Збори проводились щомісяця із заздалегідь узгодженою датою, часом та місцем, а також були узгоджені резервні дати та місця.

ЗАВДАННЯ ДЛЯ ШПИГУНІВ

Ось перелік деяких питань, які ставили перед Резидентом його куратори:

• що являє собою Координаційний центр НАТО в Варні;

• операції НАТО в різних регіонах;

• рішення на засіданнях різних комітетів НАТО;

• інформація з Агентства з питань обслуговування систем інформації та зв’язку НАТО (NCIA);

• політика НАТО та ЄС щодо Росії, Білорусії, України;

• дані з департаменту оборони з американського посольства в Болгарії та інші відомості про США (зокрема, інвестиційні програми);

• контактні особи міністерства оборони Болгарії в США і Британії;

• робочі зустрічі з представниками США, Великої Британії та Німеччини — імена партнерів, тематика переговорів;

• діяльність в Болгарії ЦРУ (зокрема, Special Collection Service).

За даними прокуратури, злочинна група діяла протягом тривалого часу, і їхня діяльність серйозно зашкодила державним інтересам Болгарії та партнерам країни по Північноатлантичному альянсу. Але, як зазначив головний прокурор Болгарії Іван Гешев, шпигунське угрупування було під контролем вже давно, тому можна вжити всіх заходів для обмеження безпекових проблем, які можуть виникнути.

Наразі всі звинувачені — крім одного — перебувають під арештом за рішенням суду. Відпустив під заставу тільки учасника шпигунської мережі, якій погодився на співробітництво зі слідством.

За шпигунство на користь іноземної держави та інші злочини, в яких звинувачують Резидента та його поплічників, болгарський Кримінальний кодекс передбачає покарання від 10 до 20 років позбавлення волі до довічного ув’язнення без умовно-дострокового звільнення.

Цікаво, що отримували рядові шпигуни за свою роботу дві-три тисячі левів (1 — 1,5 тис. євро) на місяць — як заявив Гешев, «копійки», яких вистачило б лише на дві-три «брендових сумки». Але, судячи з усього, гроші були не єдиною мотивацією. Згідно із записами, які були представлені громадськості, під час однієї з зустріч в ресторані Резидент пояснював одному з учасників, яким був мотив, словами: «Послухайте, мотив, мотив, ви його знаєте? Я не зовсім прорадянський, я просталінський».

«РОЗВІДНИКІВ КОЛИШНІХ НЕ БУВАЄ»

За словами головного прокурора, справа дійсно не має аналогів з часів Сталіна та Холодної війни. «Болгарські громадяни можуть пишатися ДАНС [це Державна агенція «Національна безпека»] і Службою військової розвідки, які в останні роки нарешті відновили свою професійну спроможність», — сказав Гешев на прес-конференції, присвяченій гучній справі, подякувавши також працівникам Міністерства внутрішніх справ та Військової прокуратури, міністру оборони Красимиру Каракачанову та керівнику болгарської військової розвідки Велко Атанасову.

«Я сподіваюся, ця справа не буде служити знову для роз’єднання, а для об’єднання болгарських громадян. Ми десятиліттями розділені за всіма ознаками і забуваємо, що в першу чергу ми болгари, ми не зраджуємо і не продаємо свої національні інтереси за копійки, і ми не ненавидимо жодної іноземної держави, але ми повинні захищати Болгарію», — зазначив Гешев в своїй доволі емоційній промові.

Нинішнє викриття шпигунської мережі стало визначальним етапом в боротьбі Болгарії із російськими агентами, яка триває в останні роки. Показово, що всі сліди вели безпосередньо до російського посольства, яке буквально стало майже офіціальною резиденцією для шпигунів. За останні 18 місяців Софія, за підозрою в шпигунстві, вислала вже шість російських дипломатів, в тому числі військового аташе. Тепер прем’єр-міністр Бойко Борисов вирішив навіть звернутися до Росію із закликом припинити шпигувати в Болгарії: «У нас є хороші партнерські відносини з Росією в ряді областей, але ця шпигунська діяльність повинна припинитися».