Боснія в космосі

Американський марсохід Perseverance здійснив вдалу посадку на планету Марс

Спільна європейсько-американська програма присвячена виявленню життя на Червоній планеті.  Як і було заплановано, марсохід «влучив» у Кратер Єзеро. Вчені припускають, що Кратер Єзеро колись був озером, в яке впадала ріка і на дні цього прадавнього озера вдасться знайти рештки органіки.

Сотні жителів  боснійського села Єзеро з ентузіазмом спостерігали за посадкою марсохода у прямому ефірі. Міжпланетні відносини між марсіанським кратером  та муніципалітетом Єзеро розпочався з рішенням Міжнародного астрономічного союзу (IAU) у 2007 році: саме тоді організація дала назву «Krater Jezero» кратеру шириною 45 кілометрів на західнному краї Ісідіс Планіція, на північ від марсіанського екватора.

«IAU вирішив назвати кратери з науковим значенням іменами малих міст і сіл світу», — пояснив Кен Фарлі, науковий співробітник проекту «Марс 2020» з Caltech в Пасадені, штат Каліфорнія.

Згодом саме Кратер Єзеро НАСА обрало ціллю міжпланетної дослідницької місії. У вересні 2019 року NASA офіційно повідомило владу боснійського села Jezero про свої плани. Посол США в Боснії передав цю новину особисто, передавши мерові поселення листа від директора космічного агентства.

«Це викликало різні реакції», — сказала мер Єзеро Снежана Ружичич. «Коли я отримала листа, я розвеселилася, думла, що це фейкові новини. Місцеві жителі також по-різному реагували. Деякі вважали це чудовим а інші висміювали це, казали люди; — Наш мер проведе нас на Марс. Реакції в соціальних мережах були неоднозначними, добрими і поганими. Але, зрештою, це зробило Jezero відомим». 

Незалежно від того, чи завершиться місія в кратері Єзеро успіхом, в селі Єзеро, Боснія, у  святковий день.

«Ми дуже раді, що це привернуло увагу до нас, до (нашого) озера», — каже сільський житель Неделько Ковачевич. Після багатьох років лихоліть і бідності, яка залишається міцною з часів Боснійська війна 1990-х, деякі сподіваються, що вона може допомогти їм рухатися далі.

«Коли я вперше почув по телевізору, що НАСА назвало кратер на Марсі на честь Єзера, я був здивований, і я подумав: «Хоч щось хороше що відбувається з нами ... можливо, це знак, що ми можемо рухатись вперед» — сказав Мілан Котанджак, ще один житель села Єзеро.

«Це дуже важливо для нашого муніципалітету» — каже Сніжана

Ружичич. Вона сподівається, що нова слава дозволить муніципалітету розробляти подібні проекти, такі  як молодіжні табори космічної тематики для дітей для що все ще етнічно розділеної країни.

Містечко Єзеро розташоване при впаданні річки Пліва до озера Велико Плівсько.  Як і його земний однофамілець, кратер Єзеро Червоної планети колись був домом для річкового озера. Вчені «Марсу-2020» вважають, що ця древня дельта річки могла збирати та зберігати органічні молекули та інші потенційні ознаки мікробного життя з води та відкладень, що вливались у кратер мільярди років тому. Місія планує взяти зразки місцевості, збираючи  їх у пробірки, які будуть повернуті на Землю.