Київ – Ер-Ріяд: перші підсумки
В’ячеслав ШВЕД: «На наш бік відкрито стає одна з наймогутніших країн ісламського світу — Саудівська Аравія»Цього тижня Президент України Петро Порошенко здійснив візит у дві країни Близького Сходу — Саудівську Аравію та Об’єднані Арабські Емірати (ОАЕ). Підсумками цих поїздок стали не лише політичні заяви, але й підписання низки угод.
По-перше, Саудівська Аравія та Україна підписали угоду про співробітництво в галузі сільського господарства, яка за словами Порошенка, найбільш цікава для саудівських інвесторів. Крім того, домовилися про співпрацю у сфері освіти, в секторі оборони та безпеки, а також щодо обміну інформацією, повідомляє Адміністрація Президента.
По-друге, обидві країни домовилися спростити візовий режим: знизити розмір плати за візи, активізувати міжлюдські контакти, туристичні поїздки, спростити співпрацю для бізнесу та підприємців.
По-третє, під час поїздки Петро Порошенко неодноразово закликав Саудівську Аравію активізувати підтримку кримськотатарського народу, зокрема, закликав до цього Раду співробітництва арабських держав Перської затоки. Варто додати, що під час візиту нашого президента супроводжував лідер кримськотатарського народу Мустафа Джемілєв.
Український Президент також зустрівся з королем країни Салманом бін Абдулазізом Аль Саудом і зазначив, що переговори з монархом тривали вдвічі довше, ніж планувалося і стосувалися широкого кола питань.
Наступною зупинкою в турне президента стали Об’єднані Арабські Емірати. Для України ця подорож стала визначною тим, що було підписано угоду про безвізовий режим між нашими державами. Меморандум підписали Петро Порошенко та прем’єр-міністр ОАЕ, правитель Емірату Дубай шейх Мухаммед бін Рашид Аль Мактум. За словами глави держави, угода може набути чинності уже в грудні. «І українці зможуть вільно подорожувати у ще одну надзвичайно важливу і привабливу для нас країну. А цінність українського паспорту продовжує зростати», — відзначив він.
Крім того, під час візиту в ОАЕ були підписані угоди про співпрацю в космічній, культурній сфері, а також про підтримку з боку ОАЕ кримських татар.
«День» звернувся до експерта з проханням прокоментувати результати візиту Президента в ці дві близькосхідні країни і розповісти, чим вони привабливі для України:
«ТРЕБА ДАТИ НОВИЙ ПОШТОВХ РОЗВИТКУ ВІДНОСИН ІЗ ЦИМИ ДВОМА КРАЇНАМИ»
В’ячеслав ШВЕД, завідувач відділу історії країн Азії та Африки Iнституту всесвітньої історії НАН України:
— Візит Президента у район Аравійського півострова, у дві найбільш могутні країни-члени Ради співробітництва арабських держав Перської затоки, означає, що на наш бік відкрито стає одна з наймогутніших країн ісламського світу — Саудівська Аравія. Вона фактично тримає на собі найбільш успішний та впливовий інтеграційний проект в арабському світі — Раду співробітництва арабських держав затоки. Для нас це дуже важливо спиратися на їхній потенціал: економічний, інвестиційний, інтелектуальний, гуманітарний, духовний для реалізації наших стратегічних завдань, починаючи від глибоких економічних реформ, закінчуючи питаннями відновлення територіальної цілісності, повернення назад анексованого Криму, окупованих територій Донбасу.
Щодо спрощення візового режиму між нашими країнами — це один з напрямків активної допомоги, значної інтенсифікації стосунків між бізнесменами, науковцями, студентами, підприємцями. Це один із заходів, який допомагає краще вести бізнес, пізнавати одне одного.
Нині цей регіон, особливо Саудівська Аравія, переживає дуже важливий етап у своєму розвитку. Там почали здійснюватись широкі реформи, ініціатором яких виступив 32-річний наслідний принц Саудівської Аравії Мухаммед ібн Салман — це син нинішнього короля країни. Вони запропонували дуже амбітний план реформ «Саудівське бачення 2030». Він був прийнятий у 2016 році та зараз почав успішно реалізовуватися. Буквально 24 жовтня принц на форумі «Ініціатива фінансування майбутнього» в Ер-Ріаді представив новий гігантський мега-проект створення вільної економічної зони, міста майбутнього Неом на північному заході Саудівської Аравії. Ця зона поєднає Африку та Азію, Саудівську Аравію з Йорданією і Єгиптом. Це пілотний проект, який дозволить Саудівській Аравії опрацьовувати найсучасніші технології, в тому числі на рівні самих високих сучасних стандартів.
Крім того, поруч із фактично новою промисловою революцією у Саудівській Аравії відбуваються не менш значні соціальні перетворення. Все це відбувається на базі того, що ця країна починає переходити від ортодоксальної версії ісламу — ваххабізму — до поміркованого ісламу, про що кілька разів наголосив наслідний принц. Тобто Саудівська Аравія відкривається світу, починає створювати відкрите суспільство на засадах самих передових форм сучасного життя. Для України і Саудівська Аравія, і ОАЕ — це дуже важливі економічні, політичні, військові партнери.
Принципово важливо, що Президент Порошенко взяв із собою загальновизнаного лідера кримськотатарського народу Мустафу Джемілєва. Починаючи з 2014 року, коли тільки почалася агресія Росії, Саудівська Аравія твердо підтримала територіальну цілісність України. Для нас дуже важливо заручитися підтримкою Саудівської Аравії, щоб мобілізувати всю світову мусульманську умму, щоб захистити кримськотатарський народ і йти до повернення Криму до складу України.
Зазначу, що Саудівська Аравія займає провідні позиції в організації «Ісламська співпраця», куди входять 57 мусульманських держав, не кажучи вже про Раду співробітництва арабських держав Перської затоки. Історично так склалося, що вона має дуже серйозний вплив на ісламський світ, тому що він сприймає Саудівську Аравію як місце, де зародилася ісламська релігія, і король країни має титул хранителя двох святинь — Мекки і Медини. Для нас дуже важливо, що вони допоможуть нам співпрацювати із мусульманською громадою України, допомагати у тому, щоб українські мусульмани становили невід’ємну та розвинену частину українського суспільства, допомагали нам у вирішенні серйозний політичних питань, з якими зіткнулася як уся Україна в цілому, так і мусульмани України.
Нагадаю, що крім Криму, де передусім були зосереджені кримські татари, значна частина українських мусульман проживала в районах Донецької та Луганської області, які зараз тимчасово окуповані. Дуже важлива для нас допомога Саудівської Аравії в тому, щоб вони на міжнародному рівні за допомогою мобілізації всіх мусульманських держав, міжнародних організацій, допомагали Україні повернути назад ці регіони.
— Експерти зазначають, що нашим країнам треба створити стабільні відносини, яких поки що немає. Що ви думаєте з цього приводу?
— Я завжди виступав і виступаю за те, що ми повинні якісно підняти рівень наших відносин із Саудівською Аравією на рівень стратегічного партнерства. Ця країна має стати одним із наших найголовніших симпатиків на Сході, країною, що здатна серйозно підтримувати Україну. І ми їм також потрібні. Йдеться про взаємовигідне співробітництво.
По-перше, Україна має великий інтерес до Саудівського Аравії з точки зору нашого величезного аграрного ресурсу. Я був у Саудівській Аравії і знаю, як для них важливо створювати систему сталої аграрної безпеки і як важливо розвивати саудівсько-українські відносини в аграрному секторі.
По-друге, незважаючи на всі останні жахливі моменти нашої історії: відносний занепад, руйнування, ми зберегли унікальну технологію, в тому числі військово-технічну. Ми можемо створити могутній комплекс за допомогою інвестиційних можливостей Саудівської Аравії, щоб підняти наше літакобудування, передові машинобудівні напрямки, в тому числі наша співпраця у сфері військово-технічного співробітництва для нас також має дуже велике значення.
Ми ще не спромоглися на те, щоб ефективно використати інвестиційні ресурси Саудівського Аравії. Згідно з планом «Саудівське бачення — 2030», ця країна має перетворити на один із найсильніших інвестиційних центрів світу. Нам потрібно знати про ці плани та вписатися в них. Крім того, сама реалізація цієї програми передбачає, що до неї залучаються найбільш передові країни світу. Одразу спромоглися дуже активно долучитися і американці, і британці, і французи, і німці. Сподіваюсь, що візит нашого Президента підштовхне нашу промисловість, бізнесові, наукові, інтелектуальні кола до того, щоб якнайбільше активізувати участь України в цьому грандіозному проекті. Для нас це дуже вигідно.
— Крім того, 2 листопада Президент відвідав Об’єднані Арабські Емірати. Які перспективи співпраці з цією країною?
— Саудівська Аравія і ОАЕ із шести країн, що нині входять у Раду співробітництва арабських держав Перської затоки — це дві країни, які становлять ядро цієї структури. У них найбільш тісні відносини. 57-річний наслідний принц ОАЕ Мухаммад Нахайян вважається ментором нового лідера молодої команди дому саудів і дуже допомагає наслідному принцу Саудівської Аравії Мухаммеду ібн Салману. Вдвох вони створюють прекрасний тандем: це два лідери, які ведуть свої країни вперед, і я впевнений, що нинішній наслідний принц Саудівської Аравії — це наступний король. Він користується великою повагою та авторитетом серед саудівської молоді, яка становить 70% всього населення, як і наслідний принц Нахайян в ОАЕ.
До речі, ОАЕ для нас також дуже важливий партнер, і економічний, військово-технічний, і гуманітарний. Так традиційно склалося, що ми більше знали про ОАЕ, і зокрема Дубай, тому що багато туристів виїжджали на курорти. Але це дуже серйозний економічний союзник і партнер.
Цей візит надасть можливість значно закріпити позиції України в такому вкрай важливому регіоні, як Близький Схід, особливо в районі затоки, який сьогодні є одним із центрів світової політики та економіки. Там відбуваються колосальні зміни, значення яких просто важко переоцінити. Ми маємо своєчасно долучитися до участі в цих серйозних процесах і використовувати їх на свою користь.
Традиційно Україна була тісно пов’язана з арабським світом, в тому числі і з цим регіоном на Близькому Сході, і нам треба дати якісно новий поштовх розвитку наших вигідних відносин із цими двома країнами.