Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

ДЕНЬ: Голова Державного агентства лісових ресурсів України говорить про незаконні вирубки 150 тисяч кубічних метрів деревини щорічно

28 липня, 15:04

Нинішній стан зелених легенів країни постійно викликає гарячі дискусії в суспільстві. В останні роки вже стало традицією, що населення Західної України та екологи пояснюють масштабні весняні паводки в цьому регіоні неконтрольованими масштабами вирубування лісів. Ще одну дискусію нещодавно «народили» меблевики, які заговорили про нестачу української сировини для виробництва. Тим часом ті, хто проживає в лісових зонах, і собі говорять, що ліс рубають. Тож про реальний стан справ у лісовому господарстві країни в ексклюзивному інтерв’ю «День» запитав голову Державного агентства лісових ресурсів України (Держлісагентство) Віктора СІВЦЯ.

— Коли завершиться передача Держлісагентству земель від двох міністерств? Яка площа лісів після цього буде під вашим управлінням?

— З Міністерством оборони України поки що тривають дискусії. З Міністерством аграрної політики та продовольства (МінАПК) згоди вже досягли і створили комісію, готується постанова про передачу їхніх лісів під наше управління. І до кінця 2011 року в управлінні Держлісагентства буде 80—82% (сьогодні 68%) усіх лісів України.

— У якому стані передають ці ліси?

— У них практично немає чого рубати. Усе майже вирубано та знищено. Нам передають плацдарми з пеньками. І зараз треба вкладати значні кошти, аби відновити ліс на цих територіях. Якщо середній показник запасів лісу на 1 га в Держлісагентстві складає 220 кубічних метрів, то в лісах цих двох міністерств приблизно — 80 кубічних метрів. А на початку 1991 року ці показники були майже однакові.

— Чи означають озвучені цифри, що ці ліси вирубувалися незаконно? Маєте підтверджені та передані в прокуратуру факти незаконної вирубки лісу на території Міноборони та МінАПК?

— Не можна говорити, що там все вирубано незаконно. Таких фактів сьогодні немає. Але дійсно багато порушень зафіксовано на цих ділянках. Робота з виявлення незаконної вирубки постійно проводиться, і відомості про такі факти передаються правоохоронним органам.

— Коли завершиться інвентаризація лісів, яку розпочало агентство? І навіщо вона потрібна?

— Сьогодні, справді, проводиться інвентаризація його угідь. Уперше з 1995 року проводиться детальний моніторинг всіх лісових насаджень, аби розуміти, в якому стані вони знаходяться, які запаси деревини, де потрібно провести санітарні роботи, а де — висадку нових дерев. Така робота необхідна, аби покращити «зелені легені» України.

— А коли в Україні з’явиться єдиний список юридичних та фізичних осіб-користувачів лісових ресурсів, які мають право проводити заготівельну діяльність? Це би спростило боротьбу з незаконною вирубкою лісів та стало основою для організації проєвропейського ринку.

— У межах країни такий список має ДПАУ (Державна податкова адміністрація України), але вважати його детальним не можна.

Коли створюється підприємство, воно до свого статуту може записати будь-який вид діяльності (у тому числі й заняття лісозаготівлею). Але це не означає, що воно обов’язково буде цим займатися. Тому складно відслідкувати всіх. Крім того, складність контролю полягає в тому, що хтось закривається, а хтось відкривається. Тому така система боротьби з незаконним вирубуванням лісів — неефективна.

У світі працює зовсім інша система контролю. Аби не було незаконного обігу деревини, у країні створюють її електронний обіг. Він працює так: заготовлюється деревина, потім в кожний стовбур вставляється електронний чип з інформацією про місце та ділянку заготівлі, кубатуру, робочу бригаду тощо. Ця інформація надходить в центральне управління лісовим господарством та в конкретний лісгосп, звідки виходить та чи інша партія лісу. Тож в такому разі дуже легко простежити походження дерева, просто зупинивши машину й переглянувши ці дані. Якщо чипа нема — значить маємо «тінь».

Продовження розмови читайте на сторінці "Економіка" в сьогоднішньому номері "Дня"

Джерело: «День»

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати