Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

Радбез ООН поклав на росію всю відповідальність за інциденти на ЗАЕС, а Україна відкинула її "божевільні звинувачення"

16 квітня, 09:17

Росія намагається звинувачувати Україну в атаках на ЗАЕС, однак на засіданні Ради безпеки ООН представники Європейського Союзу, США та України поклали відповідальність за інциденти на Запорізькій атомній електростанції на російську федерацію.

Про це пише "Укрінформ".

Під час засідання постійний представник ЄС при ООН Ставрос Ламбрінідіс зачитав заяву країн Євросоюзу, України та інших європейських держав.

У ній мова йде про те, що російська Федерація несе повну відповідальність за ризики для ядерної безпеки, які вона створює на захопленій Запорізькій АЕС.

Постпред ЄС нагадав, що вперше країна, яка є постійним членом Ради Безпеки ООН, незаконно захопила атомну електростанцію одного зі своїх сусідів.

Заступник постпреда США при Організації Роберт Вуд заявив, що контроль російських окупаційних сил над Запорізькою АЕС, а також експлуатація електростанції некваліфікованим персоналом посилюють ризики для безпеки великого ядерного об'єкта в Україні.

Своєю чергою постпред України при ООН Сергій Кислиця наголосив, що російська федерація намагається звинувачувати Україну в атаках на ЗАЕС, сподіваючись зняти з порядку денного питання деокупації станції.

"Єдиною першопричиною всіх ризиків для ядерної безпеки є неспровокована та невиправдана агресивна війна Росії проти України", підкреслив він.

Як зазначив Кислиця, те, що сталося на ЗАЕС 7 та 9 квітня 2024 року та після цього, було добре спланованоюоперацією під чужим прапором з боку Російської Федерації. Атака була спрямована на зміщення фокусу від вищезгаданої першопричини та єдиного способу усунути всі загрози ядерній та фізичній ядерній безпеці, а саме – деокупації станції, додав український постперд.

З його слів, Москва хоче "згодувати світу версію про те, що ядерні реактори, захист яких був спроектований таким чином, аби витримувати найсильніші удари, були атаковані малопотужними безпілотниками ближнього радіусу дії", які призначені для враження піхоти й невеликих транспортних засобів на відстані кількох кілометрів.

Посилення мілітаризації станції та прилеглих окупованих територій залишається частиною російської воєнної стратегії, зауважив він. Москва використовує їх як прикриття для артилерійських ударів по територіях і населених пунктах на іншому березі Дніпра, розповів постпред.

Нещодавно в соцмережах з'явилися нові кадри російських солдатів та військової техніки в коридорах енергоблоків, додав Кислиця.

Серед порушень, які вчиняє росія:

  • встановлення протипіхотних мін по периметру станції,

  • блокування доступу законного керівництва й персоналу на об'єкт,

  • відключення автоматизованої передачі даних від системи радіаційного моніторингу,

  • незабезпечення своєчасного та повного технічного обслуговування.

Україна, за словами Кислиці, категорично відкидає "божевільні звинувачення" в тому, що вона може спричинити ядерну катастрофу.

"Невже хтось вірить, що країна, яка все ще відновлюється після найбільшої ядерної катастрофи, хотіла б повторення Чорнобиля 1986 року?" – сказав дипломат.

"Така ідея могла спасти на думку лише кремлівським пропагандистам", які "відкрито мріють про те, щоб радіоактивний пил засипав українські міста", підкреслив він.

Кислиця закликав міжнародну спільноту рішуче засудити російські провокації на ЗАЕС та долучитися до реалізації Формули миру Президента Володимира Зеленського, одним із пунктів якої є відновлення ядерної та радіаційної безпеки.

Крім того, Україна закликає всіх партнерів посилити тиск на агресора, у тому числі шляхом запровадження санкцій проти сектору атомної енергетики, – задля недопущення подальших російських провокацій на ЗАЕС та сприяння деокупації станції, сказав постпред.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати