Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

У Львові оцифровують об'єкти культурної спадщини

03 травня, 20:19
Фото з архіву «Дня»

Йдеться про 3D-сканування памяток архітектури. «Лазерне сканування дозволяє зафіксувати усі параметри памятки і, у разі руйнування, відтворити її точну копію», — розповідають в управлінні охорони і сторичного середовища Львівської міської ради. І зазначають, що такі, для потреб в реставрації, роботи розпочали у місті ще до війни, але в умовах станом на нині вони є особливо актуальними. Але якщо раніше для сучасного документування обєктів використовували й дрони, то тепер безпілотники можуть застосовувати тільки в інтерєрах.

«3D-сканування — дуже потрібна річ. Його треба мати на випадок збройного конфлікту й руйнування. Адже це документація, за якою потім можна відтворити памятку. Це також добрий інструмент для реставраційних робіт. Ми можемо базуватися на ньому при виготовленні проєктно-кошторисної документаці, — коментує процес керівник управління охорони історичного середовища ЛМР Лілія Онищенко. — Раніше таке 3D-сканування виконувалось під час проєктування замість традиційних обмірів, а зараз робимо на найважливіших памятках».

Зараз у Львові, в основному, оцифровано унікальні памятки. Серед них — Домініканський та Бернардинський костели, каплиця Боїмів та Сикстів тощо.

Оцифрування обєктів культурної спадщини проводять за позабюджетні кошти. «Це робиться не міським коштом, а коштом доброчинців», — пояснює Лілія Онищенко. І додає, що у Львові є кілька фірм, які можуть виконувати ці роботи.

Принагідно: «День» неодноразово розповідав про те, як у чудовому і неповторному місті Лева, де збережено понад 2500 памяток історії та архітектури, управління охорони історичного середовища Львівської міської ради, ЛОО «Українське товариство охорони памяток історії та культури», реставратори і волонтери намагаються убезпечити раритети від можливих руйнувань у страшному і непевному часі російської агресії в Україні. Насамперед — обєкти ансамблю Світової спадщини ЮНЕСКО. Ці памятки — універсальна світова цінність і перебувають під охороною ЮНЕСКО.

Львову фінансово допомагають польські реставратори, які зібрали гроші на закупівлю необхідних для захисту памяток матеріалів (детальніше — у матеріалі «У Львові продовжують убезпечувати памятки культурної спадщини» від 5 березня 2022 року).

Тетяна КОЗИРЄВА, «День», Львів

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати