Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

ЗМІ: у російській ракеті Х-101, яка вдарила по "Охматдиту", були західні компоненти

10 липня, 15:07

 

російська ракета Х-101, яка зруйнувала київську дитячу лікарню "Охматдит" 8 липня, містила компоненти західного виробництва, що свідчить про успіх москви в обході санкцій.

Про це повідомляє Financial Times з посиланням на експертів та українських посадовців, передає Рубрика.

Зазначається, що Х-101, яку зняли на камеру за секунду до того, як вона влучила в дитячу лікарню у понеділок, є однією з найсучасніших крилатих ракет росії і має вирішальне значення для посилення її кампанії повітряних ударів по Україні.

За рік до повномасштабного вторгнення росія виготовила лише 56 ракет Х-101.Після того, як Кремль змусив заводи працювати цілодобово, виробництво було збільшено до 420 ракет Х-101 минулого року – це майже восьмиразове зростання. Водночас Росія все ще залежить від запчастин із західних країн, зокрема США.

"Західні технології дозволяють їм (росіянам – ред.) будувати ці більш «розумні» ракети, які дозволяють їхнім терористичним атакам проходити повз нашу слабку протиповітряну оборону", – сказала провідний науковий співробітник з питань санкцій в Інституті KSE в Києві Олена Білоусова.

Під час виробництва росія не може безпосередньо закуповувати західні компоненти для зброї, однак може використовувати іноземні мікропроцесори та інші передові технології, які не призначені для військового використання.

Наприклад, у ракеті Х-101, запущеній у січні, було виявлено 16 одиниць електроніки західного виробництва. Два з компонентів були марковані як виготовлені швейцарською компанією STMicroelectronics, інші були виготовлені американськими виробниками мікросхем, включаючи Texas Instruments, Analog Devices і Intel. Усі товари призначені, головним чином, для цивільних цілей, причому деякі з них досить старі.

Аналіз російських документів, проведений FT, показує, як компанії росія торік змогли отримати деталі, ідентичні тим, що були використані в січневій Х-101, простокупивши їх на відкритому ринку та імпортувавши через Китай. Хоча в російських документах зазначено, що деталі були виготовлені західними виробниками, всі вони вказані як такі, що були виготовлені в Китаї, Малайзії, Філіппінах, Тайвані або Таїланді.

Аналіз одного уламка, швидше за все, недооцінює ступінь залежності росії від іноземного виробництва. Згідно з аналізом Офісу Президента України, наданим FT, укомплектована Х-101 може містити понад 50 різних деталей іноземного виробництва.

За словами аналітиків, ракета Х-101 була цілеспрямовано запущена по лікарні "Охматдит" і не була пошкоджена або збита українською ППО.

Науковий співробітник-докторант з Університету Осло Фабіан Хоффман каже, що на фюзеляжі ракети Х-101 немає видимих пошкоджень.

"Вихлопний струмінь виглядає саме так, як і повинен. Ракета не перекидається, вона летить контрольованою траєкторією. Це більше схоже на цілеспрямовану атаку на ціль, а не на нещасний випадок", — додав він.

Науковий співробітник Школи права і дипломатії Флетчера при Університеті Тафтса Павло Лузін також упевнений, що ракети РФ "майже завжди летять туди, куди їх націлюють російські військові".

"Якщо російська ракета влучила в лікарню, це означає, що російські військові цілилися в лікарню", – сказав він.

 

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати