Зеленська: ми не можемо заплющувати очі на те, що українці з інвалідністю живуть в ізоляції
Олена Зеленська у виступі під час Національного форуму прав людей з інвалідністю, який відбувся в Києві 2–3 грудня, зазначила, що одна з умов євроінтеграції – деінституціалізація, та наголосила на необхідності не допустити, щоб українські захисники та захисниці після поранення потрапляли до інтернатних закладів.
Про це інформує пресслужба Президента, передає Рубрика.
"Одна з умов євроінтеграції – деінституціалізація. За цим стриманим терміном – людський, абсолютно базовий запит на гуманність. Не тримати людей в ізоляції. Ми не можемо допустити, щоб наші захисники та захисниці, військові після поранення потрапляли до інтернатних закладів.
Ми не можемо далі заплющувати очі на те, що дорослі люди з інвалідністю живуть за парканами", – наголосила Зеленська.
Також дружина президента відзначила рішення Кабінету міністрів почати фінансування послуги підтриманого проживання для людей старшого віку та осіб з інвалідністю для ВПО.
Зеленська закликала громади подавати заявки на цю послугу до Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю.
Зазначається, що на форумі зібралося понад 200 учасників, серед яких представники та представниці:
-
громадських і міжнародних організацій,
-
органів місцевого самоврядування,
-
бізнесу.
Ключовий результат заходу – напрацювання "Порядку денного на 2025 рік" від спільноти людей з інвалідністю.Це стратегічний документ, у якому визначені пріоритетні напрями роботи для захисту прав людей з інвалідністю, інформує пресслужба Президента.
Повідомляється, що документ передбачає вісім кроків. Зокрема:
-
забезпечити перехід до правозахисної моделі інвалідності та повноцінне впровадження системи оцінки функціонування, інвалідності та здоров'я для цивільних і військових;
-
розпочати реформу деінституціалізації послуг для дорослих з інвалідністю та людей старшого віку;
-
взяти на себе зобов'язання розпочати реформу чинного законодавства щодо дієздатності та впровадження інструментів підтримки ухвалення рішень;
-
гарантувати можливість реалізації права на працю для всіх людей з інвалідністю на відкритому ринку праці;
-
долучати спільноту людей з інвалідністю до процесів ухвалення рішень на всіх рівнях щодо їхньої безпеки під час війни, катастроф та інших стихійних лих;
-
забезпечити доступ ВПО з інвалідністю до архітектурно доступного житла;
-
продовжувати реформу надання соціальних послуг, базуючись на міжнародних стандартах прав людини;
-
реалізувати право на участь у політичному житті країни: безперешкодно обирати та мати всі інструменти для висування своєї кандидатури на виборах.
Як відомо, Національний форум прав людей з інвалідністю організували громадська спілка "Ліга Сильних" разом із громадською організацією Fight For Right за підтримки міжнародних партнерів.