Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

Сто шедеврів із колекції Сигалова

У Київському національному музеї російського мистецтва відкрилася виставка «Дар безцінний»
02 квітня, 15:20
РЕРІХ М. У МОНАСТИРІ. 1914 р.

Експозицію присвячено 120-річчю від дня народження відомого київського  колекціонера,  лікаря-педіатра Давида Лазаревича Сигалова (1894—1985 рр). У кількох залах музею представлено близько сотні  творів живопису і графіки кінця XIX —  початку XX століть.  Нагадаємо, своє життя Д. Сигалов присвятив колекціонуванню картин, передавши їх потім в дар Київському музею російського мистецтва.  Ця історія розпочинається  в 1960-х: Давид Лазаревич підтримував з музеєм тісні контакти, звертався за консультацією фахівців з  питань колекціонування. Відомо, що   1963 року  він подарував музею картину Федора Рокотова «Портрет Петра Михайловича Голіцина».  Трохи пізніше,  у 1970-х, він передав до музейних фондів шістдесят три твори,  а у своєму заповіті позначив ще близько 400 творів живопису, графіки і декоративного мистецтва  в дар музею (велика частина цих робіт зараз перебуває у фондах).

Прекрасний смак Давида Лазаревича і його наполегливість у прагненні поповнювати зібрання лише кращими зразками, дозволяють нам сьогодні милуватися рідкими шедеврами: акварелями Михайла Врубеля і Костянтина Сомова, автопортретами Зінаїди Серебрякової, театральними ескізами  Александра Бенуа...

До речі, з дитинства Сигалов захоплено збирав листівки з художніми видами і гарні книжкові ілюстрації, а коли подорослішав і став фінансово забезпеченим, він серйозно зайнявся колекціонуванням. А втім, за його словами, радість  власника першокласних творів прийшла вже в зрілому віці...

Студентом-медиком він потрапив на фронт Першої світової війни,  1916 року був тяжко поранений, контужений, а після лікування демобілізований. Повернувшись до   медицини, Давид Сигалов   з великим ентузіазмом   вивчав найскладніші випадки в педіатричній практиці:  написав понад  дев’яноста  наукових робіт, присвячених  найгострішим медичним питанням, у тому числі з проблем  туберкульозу. Під його керівництвом дозріла плеяда видатних вітчизняних медиків, що визначили майбуття української медицини, учні Сигалова захистили півтора десятки кандидатських дисертацій.

КУСТОДІЄВ Б. НАТЮРМОРТ. ОМАР І ФАЗАН. 1912 р.

Під час війни  багато цінних творів з його колекції зникло, але за мирних часів він  знов повернувся до свого хобі. Значна частина  колекції Д.Сигалова — роботи відомих майстрів реалізму другої половини XIX  століття: В.Сурикова, І.Левітана, В.Васнєцова, а також художників з об’єднання Спілки російських художників, які перебували під сильним впливом імпресіонізму (К. Коровін, Л. Туржанський, С. Жуковський, К. Юон та ін.). Проте найбільш цінним для  Сигалова стало придбання невеликих етюдів і малюнків провідних майстрів на зламі століть: Михайла Врубеля і Валентина Сєрова.

Один з найбільш численних   відділів виставки присвячено творам художників «Мира искусства»,  які глибоко і захоплено  вивчали історію і культуру минулих епох.  Експозиція ознайомлює з «прогулянками» — акварелями Костянтина Сомова, які зображають галантні взаємини кавалера і пані,  видами Оранієнбаума і Версаля  Александра Бенуа, театральними ескізами костюмів і творами талановитих майстрів-новаторів  Миколи Реріха, Костянтина Коровіна, Миколи Сапунова, Дмитра Бушена.

Твори Зінаїди Серебрякової — справжня  «перлина» колекції Дмитра Сигалова,  він пристрасно любив  творчість художниці і придбав чудові зразки: «Автопортрет у білій блузі», акварель «Автопортрет у чорній сукні з білим коміром» життєрадісні образи гарних селянок в національних костюмах, які помітно ідеалізуються, а також пейзажні роботи.

До теми південних красот повертають глядачів  епічні пейзажі Криму, написані Костянтином Богаєвським і Іваном Білібіним. Великим подарунком для шанувальників «Голубой розы» є прозоро-витончені акварелі Віктора Борисова-Мусатова. Красотам природи присвячені і пейзажі Павла Кузнєцова «Яблуні в цвіту», сільський пейзаж Давида Бурлюка, а завершують колористичний бенкет чудові експресивні «Квіти Вірменії» Мартироса Сар’яна.

Для тих, кому цікава не лише експозиція, але і особистість колекціонера, буде корисна інформація про його діяльність (на спеціальному стенді представлено фото Давида Лазаревича Сигалова різних років з архіву Національного музею медицини України і Київського національного музею російського мистецтва).

Фотоілюстрації представлено прес-службою Київського національного музею російського мистецтва

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати