«Гармоніювати все»
У Львові поєднають два міжнародні свята — медпрацівників і музикиНа будівлі Лікарні швидкої медичної допомоги, що на вул. Івана Миколайчука, 9, от-от з’явиться мурал «Подяка лікарям». Урочисте відкриття стінопису призначене на 21 червня, а це — День медичного працівника, який відзначають у третю неділю червня, та Всесвітній день музики. Про сенс поєднання цих двох свят «Дню» розповіла керівник управління культури департаменту розвитку Львівської міської ради Христина БЕРЕГОВСЬКА.
«Маємо 21-го червня гарний збіг — свято медика і свято музики. Першими в Україні спробуємо поєднати їх — і розпис на стінах лікарні, де працює 1800 медичних працівників, презентуємо, і привітаємо персонал лікарні виступом симфонічного оркестру Львівської філармонії, а слухатимуть вони його з вікон, та подякуємо за працю, що особливо актуально у час пандемії», — говорить Христина Береговська.
Про перебіг особливої мистецької акції «День» розпитав генерального директора філармонії Володимира СИВОХОПА, який передусім зазначив, що виконувана музика має «гармоніювати все, що відбувається зараз, а це — дуже непрості часи».
З огляду на те, що до 21 червня карантину у Львові точно не скасують, а може, й не послаблять, що засвідчує і кількість нових хворих кожного дня, і кількість, на жаль, померлих від коронавірусу, розпитую Володимира Степановича, як, власне, відбуватиметься виступ оркестру. «Звичайно, все проходитиме в межах дистанціювання. Площа біля лікарні, де ми виступатимемо, є доволі великою, відповідно, від двадцяти до сорока музикантів можуть бути задіяні. Але чекатимемо інформації після 12 червня. Можливо, почуємо щось більш обнадійливе стосовно послаблення карантинних заходів, тоді й підкоригуємо число виконавців», — зазначає Володимир Сивохіп. І додає, що, ймовірно, частина музичних творів прозвучить на замовлення медиків. Крім того, не виключено, що і в самому виконанні братимуть участь працівники лікарні, оскільки серед них є достатня кількість таких, що активно музикують.
Програма виступу наразі остаточно не складена, але, за словами В. Сивохопа, вона пасуватиме до місця виконання (лікарня). «Особливість цієї акції в тому, що вона робиться вперше, — наголошує директор філармонії. — Були у нас гала-концерти біля Палацу Потоцьких, біля Оперного театру, біля пам’ятника Шевченку, і ми напрацювали певні канони. А в такому форматі виступатимемо вперше, і треба створювати щось нове. (Не говорю про нову традицію — дай, боже, щоби такі виступи не стали традицією). Окрім того, потрібно взяти до уваги певні умовності часу. Розуміємо, що не можемо використовувати велику кількість духових інструментів, оскільки в них — зовсім інші правила дистанціювання. Беручи до уваги, що це — територія діючої лікарні, де поруч — реанімація, поруч — операційні палати, не використовуватимемо великої кількості ударних інструментів. І не гратимемо щось на кшталт «Зоряних війн» чи «Карміни Бурани». Тобто з одного боку — місце, з іншого — побажання медиків будуть визначати характер і тривалість цього дійства. Ніхто не говорить про те, що це виключно має бути трагічна музика, тому що трагізму у нас і так зараз є багато. Натомість це буде поєднання і сучасної музики, і, звичайно, найкращих зразків класичної романтичної музики. В тому числі — й української. На першому плані».