Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

Великодні листівки Юрія Тютюшкіна

Кропивничанин зібрав понад 200 вітальних послань початку ХХ століття
14 квітня, 12:23

У відомого кропивницького колекціонера Юрія Тютюшкіна чимало листівок, які датовано початком ХХ століття. Вони розкладені за святами. З них понад двохсот — великодніх. У дореволюційні часи їх виготовляли утричі більше, ніж різдвяних на наших теренах. Великдень усе-таки мав більшу вагу, ніж Різдво. Більшість мальовничих мініатюр датовано першим десятиліттям  — на цей час припадає розквіт листівки. Їх виконували на високому поліграфічному рівні, якість багатьох  краща, ніж у сучасних альбомах. Автори експериментували із різними  матеріалами, застосовували різноманітні аплікації. Із написів і малюнків на листівках можна зробити висновок, що віддруковані вони за межами Російської імперії, напевне, в Німеччині. Більшість листівок у колекції підписані й адресовані жителям Єлисаветграда.

«На окремих листівках адресанти намагаються, окрім вітань зі святом, розповісти родичам чи знайомим про новини зі свого життя, — говорить Юрій Володимирович. — Тому вони берегли площу листівки, писали дрібним почерком і з обох сторін. На малюнках — курчатка в різних варіаціях і ситуаціях. На листівках зображено і символ Великодня — яйце. Так, на одній із карток хлопчик із дівчинкою везуть на дерев’яному візку велике яйце».

Ось і на листівці, яка надійшла єлисаветградцю Г.Руцькому на вулицю Вокзальну 1910 року, зображено квартет курчаток, двоє з яких грають на контрабасах, а двоє співають арію. На іншій листівці, яка адресована тому ж таки Руцькому, але відправлена  1906 року, дівчинка стоїть біля ящика з яйцями, а по траві бігають курчатка, символізуючи зародження життя.

А ось на цій листівці біля миски з їжею кілька цуценят та курчат, яких повчає мати-квочка. Листівка відправлена 4 квітня 1907 року з Новоархангельська у Єлисаветград на вулицю Миргородську (нині — Шульгіних). 

Є й листівки з не характерними для свята Великодня малюнками.

Приміром, на одній із карток над привітанням «Съ праздником Св. Пасхи» летить аероплан, яким керує зайченя, а на зеленій траві ще двоє зайченят. Коли виготовлена ця листівка — невідомо.

А от відправлена вона 12 квітня 1925 року. «Алеша! Поздравляю тебя с праздником Пасхи, желаю встретить и провести в радости. Твоя сестра Вера». Очевидно, цю листівку Вєра відправила братові у конверті, інакше б її вилучили на пошті.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати