В Україні до кінця року має бути змонтовано 300 точок приватних свердловин
Державне агентство з інвестицій та управління національними проектами планує до кінця року в рамках Національного проекту «Якісна вода» ввести в експлуатацію 300 пунктів з продажу чистої води в Маріуполі, Одесі та Луганську. Загалом планується створити мережу пунктів очистки води у 15 містах України, зокрема в Алчевську, Дніпропетровську, Харкові, Херсоні, Києві, Луганську, Тернополі тощо. Розробник ТЕО Національного проекту «Якісна вода» німецька компанія Eco-Holz Vertriebs GmbH (ТОВ «Еко-Гольц Фертрібс ГмбХ») зобов’язалася робити свердловини, видобувати з них воду, доочищати її в залежності від складу та продавати споживачам орієнтовно по 40 копійок за літр. Все це матиме форму кіосків, які, як заявляють в компанії, проходитимуть відповідний аудит та технічний контроль.
— Ми хочемо дати громадянам, зважаючи на реальний економічний стан і рівень доходів, доступну та якісну воду, яку можна буде пити та готувати з неї їжу. Національний проект «Якісна вода» не робить навантаження на державний бюджет України. Ідеологія всіх національних проектів полягає в тому, що для реалізації того чи іншого надзвичайно важливого проекту необхідно залучати приватні інвестиції й працювати саме з приватними інвестиціями. По суті, йде мова про створення нових індустрій, тому що індустрії якісної води в Україні немає. Так само, як немає індустрії переробки твердих побутових відходів, індустрії зрідженого газу тощо. Проект вимагає зміни цілої системи, починаючи від законодавства і завершуючи розробкою конкретних економічних моделей, привабливих для ринку. Тобто йде мова про створення нового рентабельного бізнесу, який вирішуватиме велику соціальну проблему, — сказав голова Держінвестпроекту Владислав Каськів.
За словами чиновника, проект належить до категорії високопривабливих для приватного сектору: проблеми із залученням приватних коштів у вирішенні питання питної води в Україні не буде.
Міста для впровадження проекту вибиралися, виходячи з їхнього геоекономічного розміщення: з одного боку — це були типові міста для певного регіону, аби на їхній основі моделювати ситуацію, з другого — міста, де ситуація з питною водою стоїть дуже гостро.
— Сім років тому мені на очі потрапила стаття в журналі «Форбс», де йшлося про російський проект, який забезпечив місто з населенням півмільйона 120 кіосками. Під час його реалізації не було вкладено жодної копійки державних грошей. Мета проекту — своя свердловина, свій водогін, свій кіоск. Мені довелося три рази з’їздити в Росію, щоб впевнитися, що проект відбувся. Єдине, що налякало — серйозні вклади (близько півмільйона доларів). Плюс нормативна база. У нас вона жорсткіша, ніж у Росії. Там такий проект працює у 78 містах, — розповів голова Асоціації артезіанських вод Микола Доноха. — На впровадження цього проекту в нас пішло півроку. Зараз дуже приємно, що в держави доходять руки до цієї проблеми: ми вже впровадили такі системи в Донецьку, Макіївці та Горлівці, але стикнулися з такою проблемою, як бюрократія — щоб отримати ліцензію на добування води, потрібно затратити півроку-рік... Тим не менше ця послуга виявилася затребуваною — працює 100 кіосків. Думаю, що держава має допомагати в плані погодження документів.
За словами фахівців, теперішня вартість води не є такою, яка б дозволила їй стати соціальною — фактично переважна більшість наших громадян не може собі дозволити купувати якісну воду в торгових точках через високу ціну. Тому мета цього проекту — створити модель, яка би реально зменшила вартість води і зробила її доступною для населення. Очікується, що робота почнеться або в кінці літа, або на початку осені цього року.
Загальний обсяг інвестицій, необхідних для впровадження Національного проекту «Якісна вода», становить 3 мільярди гривень. Частка витрат держави — до 35%. Планується, що розгорнути мережу з 15 пунктів удасться протягом п’яти — шести років, вона складе 23 тисячі точок. При цьому вдасться створити близько трьох тисяч робочих місць.